Bezpieczeństwo maluchów w rękach powiatu

Przedszkolaki z „Batorego” i mieszkańcy osiedla może w końcu doczekają się przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Po interwencji rodziców i otwockich radnych zarząd powiatu zdecyduje, czy wyrazić zgodę na tę inwestycję, czy nie.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Z prośbą o poprawę bezpieczeństwa w tej okolicy zwrócili się do radnych rodzice dzieci i dyrekcja Przedszkola nr 12 przy ul. Batorego. Obecnie dzieci muszą dwu- krotnie przechodzić przez ruchliwe ulice, by dostać się na plac zabaw, do którego wejście znajduje się od strony ul. Olszowej. Światła w tym miejscu z pewnością zmniejszyłyby czyhające na maluchy zagrożenie.

W budżecie miasta na 2017 rok rada miasta przeznaczyła 88 tys. zł na budowę takiego przejścia. Przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski przedstawił pomysł który zakłada, że nowe pasy miałyby powstać między przedszkolem  a placem zabaw. Tam też zostałaby przeniesiona furtka i byłoby zrobione nowe wejście na plac. Dzięki temu dzieci miałyby  do niego łatwiejszy i bezpieczniejszy dostęp (idąc na plac zabaw, tylko raz  będą musiały przejść przez ulicę).

– Nie ma sensu instalować tam świateł, bo jak autobus przegubowy będzie skręcał w lewo w ul. Batorego, to na czerwonym pół tego pojazdu będzie blokowało skrzyżowanie. Sygnalizacja świetlna na przejściu miałaby działać na żądanie oraz posiadać czujki włączające czerwone światło, gdy pojazd jadący ul. Batorego przekroczy 70 km/h. Analogiczne rozwiązania funkcjonują przy szkołach nr 1, 5, 12 oraz w ul. Kraszewskiego, gdzie dziśsygnalizacja dobrze spełnia tam swoją funkcję – argumentuje Margielski.

Jednak na takie rozwiązanie zarządca drogi, czyli władze powiatu, nie wyraził zgody. Podczas rozmów pomiędzy przedstawicielami władz miasta oraz powiatu padły stwierdzenia, że światła na przejściu dla pieszych będą blokować ruch na ul. Batorego, który obecnie przebiega płynnie. Dlatego też władze powiatu negatywnie odniosły się do inwestycji, mimo że miasto Otwock chce w całości sfinansować budowę nowego przejścia.

Ta wiadomość szybko dotarła do rodziców przedszkolaków, którym bardzo zależy na bezpieczeństwie swoich dzieci. – Nie chcemy dopuścić do sytuacji, że dojdzie tam do jakiegoś wypadku, ul. Batorego jest bardzo ruchliwa – mówią w rozmowie z „Linią” rodzice.  Pod- czas sesji rady powiatu 30 marca złożyli oni wniosek w tej sprawie. Ich postulat poparła obecna na sesji przewodnicząca komisji budżetu Rady Miasta Otwocka  radna Barbara Olpińska.

Przewodniczącego rady powiatu Dariusz Grajda zapewnił, że merytoryczna komisja rady powiatu zajmie się tą sprawą.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.