Porozmawiajmy o depresji

Tematem przewodnim tegorocznej kampanii z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia jest depresja. Skala tego problemu wciąż rośnie, co pozwala zaliczać depresję do chorób cywilizacyjnych. Można z nią jednak walczyć.

PRZEMEK SKOCZEK

„Sam już nie wiem, co robić mam.
Nie chcę dłużej smażyć
tłuczonego szkła.
Mam już dość leżenia pod kałużą.
Ratuj mnie, jesienny mały boże”

Tak śpiewał Tymon Tymański w piosence „Jesienna deprecha” z  płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.” zespołu Kury. Tymański, zgrywus i prześmiewca, ale o mądrości Stańczyka, w sobie właściwy sposób opisał ten stan duszy, niewyobrażalny dla kogoś, kto depresji nie zna. Jest to choroba budząca w człowieku uporczywe i utrzymujące się bardzo długo uczucie smutku i beznadziei, wywołująca stany lękowe, trudności z koncentracją, poczucie bycia bezwartościowym. Sprawia, że traci się zainteresowanie zwykłymi przyjemnościami, światem wokół, a czasem nawet życiem. Prowadzi do samookaleczeń i samobójstw. Jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku od 15 do 29 lat.

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Można jej jednak zapobiegać i można ją leczyć. Głównym założeniem tegorocznej kampanii WHO jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa bardzo pomaga w dochodzeniu do zdrowia. Piętnowanie chorób psychicznych, w tym depresji, nadal dla wielu osób stanowi barierę, boją się one szukać pomocy, boją się przyznać do swojego stanu. Często słyszą: „To fanaberia”, „Nie masz powodów do zmartwień”, „Nie marudź, tylko weź się w garść”. Sęk w tym, że rozdzierający duszę smutek nie ma często żadnych racjonalnych źródeł i powodów. Depresja może wynikać z choroby, utraty kogoś bliskiego, uzależnień czy ubóstwa, ale nie musi.

Cierpiący na depresję nie powinien pozostawać ze swoim problemem sam. Rozmowa z członkiem rodziny, przyjacielem, pracownikiem opieki zdrowotnej, a nawet na czacie w mediach społecznościowych może zachęcić do szukania pomocy. A gdzie jej szukać? Wykaz telefonów podajemy w ramce. Pomoc można też znaleźć w sanepidzie, który prowadzi kampanię WHO na naszym terenie.

– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku prowadzi działania profilaktyczno-informacyjne takie jak szkolenia, poradnictwo, punkty konsultacyjne. Przekazujemy konieczną wiedzę podległym placówkom: szkołom, domom opieki i placówkom służby zdrowia, a one realizują obchody Światowego Dnia Zdrowia na swoim terenie. Punkt konsultacyjny działał 29 marca, ale przy dużym zainteresowaniu zorganizujemy go również 7 kwietnia – informuje Urszula Rechtzygiel z otwockiego sanepidu.

Tu znajdziesz pomoc

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji: tel. 22 594 91 00, czynny w środę i czwartek, godz. 17-19.
  • Itaka – antydepresyjny telefon zaufania STOP DEPRESJI: tel. 22 654 40 41, poniedziałek, godz. 17-20.
  • Infolinia przeznaczona dla osób z problemami psychicznymi lub ich rodzin: tel. 22 885 84 83, czynna od poniedziałku do piątku, godz. 11-19.
  • Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, tel. 116 123, czynny od poniedziałku do piątku, godz. 14-22 (połączenie bezpłatne).
  • Światowa Organizacja Zdrowia podaje również namiary dla zainteresowanych tegoroczną kampanią: whd17@who.int.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.