Inżynierowie o budownictwie

Zlikwidowanie stanowisk powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego, przywrócenie zawodu urbanisty i rzeczoznawcy – to tylko niektóre ze zmian, jakie szykuje rząd w nowym kodeksie urbanistyczno-budowlanym.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W spotkaniu wzięli udział również lokalni samorządowcy

O planach Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa dotyczących tego, jak usprawnić proces inwestycyjny w budownictwie, rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się 4 kwietnia w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Informacje na ten temat przedstawili przewodniczący Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa Mieczysław Grodzki, jego zastępca Roman Lulis oraz przedstawiciel rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa Waldemar Sitek.

W spotkaniu uczestniczyli także urzędnicy samorządowi powiatu otwockiego związani z budownictwem i inwestycjami, przedsiębiorcy, deweloperzy, projektanci, inżynierowie oraz włodarze gmin. Zaproszeni goście przybliżyli planowane w kodeksie urbanistyczno-budowlanym zmiany, które mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom samorządów. Nowym elementem jest przywrócenie zawodu urbanisty, który kilka lat temu został zderegulowany. Zapowiadane jest też przywrócenie stanowiska rzeczoznawcy z określeniem, co będzie mógł wykonać i za co będzie odpowiadał. Stanowiska powiatowych inspektorów nadzoru zostaną zlikwidowane na rzecz okręgowych i wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego. Główny INB też pozostaje.

Nowa wersja kodeksu zmodyfikuje także zasadę, kto jest stroną w postępowaniach dotyczących zgody inwestycyjnej. Zgodnie z obecnymi założeniami stroną postępowania będzie tylko inwestor, gdy planowana budowa będzie dotyczyć najprostszych inwestycji (np. budynku gospodarczego do 35 m2). Bezpośredni sąsiedzi będą natomiast stroną postępowania zawsze wtedy, gdy za ich płotem wznoszone będą większe inwestycje, np. budynki wielorodzinne.

Uczestnicy spotkania mogli zgłaszać swoje propozycje i uwagi, które mają zostać przekazane do komisji sejmowych. Nowy kodeks prawdopodobnie w lipcu trafi do sejmu, który zajmie się nim już po wakacjach, aby jeszcze w tym roku był uchwalony. Organizatorami spotkania byli: starosta otwocki, prezydent miasta Otwocka, mazowiecki wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w Warszawie oraz przewodniczący Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.