Kolej zmodernizuje dworzec

Otwocki dworzec PKP ma to szczęście, że przejdzie niebawem gruntowną modernizację. Zostanie dostosowany do potrzeb współczesnych podróżnych
i odrestaurowany w swoim historycznym kształcie. Przy okazji władze miasta planują przejąć od kolei i zagospodarować tereny przylegające do dworca.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Wielkimi krokami zbliża się przebudowa linii kolejowej na trasie Warszawa –Lublin. Równolegle PKP SA planują przeprowadzić modernizację dworców kolejowych. 31 marca przedstawiciele kolei zaprezentowali władzom miasta i zaproszonym na spotkanie organizacjom pozarządowym (Towarzystwo Przyjaciół Otwocka i Fundacja Dobra Przestrzeń) założenia tej inwestycji w Otwocku.

Modernizacja dworca PKP ma przynieść nie tylko wizualne efekty, ale także podnieść jakość świadczonych tam usług. Wszystko po to, żeby budynek i jego okolice były estetycznie zagospodarowane, co będzie z korzyścią dla pasażerów i mieszkańców. – Jesteśmy na etapie wstępnej koncepcji i kontaktów z samorządami, aby dostosować jak najlepsze rozwiązania oraz przedstawić propozycje zagospodarowania części dworca i pustostanów na parterze – mówili na spotkaniu w urzędzie miasta przedstawiciele PKP SA. Jako przykład podali utworzenie tam punktów informacji o mieście, świetlic dla młodzieży czekającej na pociąg i tym podobnych rozwiązań, które są związane z obsługą pasażerów. Kolej jest otwarta na propozycje miasta, podkreślając, że zależy jej na współpracy z samorządami.

– W tym roku zamierzamy przystąpić do przetargu na studium wykonalności, a rok 2018 poświęcić na przetargi na dokumentację projektową i na roboty budowlano-modernizacyjne. Wstępny harmonogram inwestycji przewiduje, że rozpoczęcie prac planowane jest dopiero pod koniec 2018 roku – poinformowali przedstawiciele kolei. Cały projekt ma być sfinansowany za pomocą dotacji unijnej.

Przewijak i kącik zabaw
Jakich zmian możemy się spodziewać? W planach są: przebudowa podjazdu dworca w nawiązaniu do planowanej przebudowy układu drogowego, wymiana nawierzchni parkingu, gdzie zostaną wydzielone miejsca dla osób niepełnosprawnych i zadaszone miejsca do parkowania rowerów, wymiana ogrodzenia, zagospodarowanie terenów zielonych, budowa wiaty śmietnikowej, budowa systemu informacji i centralnego monitoringu. W środku budynku dworca część wolnych powierzchni zostanie zaadaptowana na pomieszczenie dla opieki nad dziećmi i kącik zabaw. Nie zabraknie też przewijaka. – Głównym powodem przebudowy dworców jest stworzenie udogodnień dla pasażerów. Takie pomieszczenia w dzisiejszych czasach są już standardem – dodają przedstawiciele PKP SA.

Przebudowane zostaną kasy biletowe, toalety, wymieniona będzie instalacja zegarowa i nagłośnieniowa (chodzi o zegary peronowe i ten na wieży). W planach jest też wykonanie instalacji ciepłej wody w sanitariatach (obecnie jej nie ma). Znajdzie się też miejsce na punkty dla dotacji unijnej, wymienione zostanie oświetlenie, zamontowane będą udogodnienia, także informacyjne, dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych. PKP rozważają montaż iluminacji bryły dworca, bo jest ona zabytkowa i warto ją wyeksponować.

Tereny pod parkingi i przystanek dla autobusów
Obecny na spotkaniu wiceprezydent Piotr Stefański zapytał, co z pozostałymi terenami kolejowymi, które są przyległe do dworca, takimi jak wieża ciśnień i parkingi od strony bazaru „Rampa”. Czy są plany przekazania ich miastu, które jest tym zainteresowane. Tak aby można było uporządkować także przestrzeń wokół dworca. – Na zagospodarowanie wieży ciśnień jest kilka pomysłów. Tak samo z parkingami wzdłuż dworca. Wówczas moglibyśmy jako miasto równolegle z waszą inwestycją prowadzić nasze działania, aby osiągnąć całościowy efekt – przekonywał Stefański,
a prezydent dodał. – Pomysł jest taki, żeby wykorzystać ten parking również jako przystanek, aby mogły tam wjeżdżać autobusy. Przymierzamy się także do wypożyczalni rowerów miejskich, którą chcielibyśmy zlokalizować przy dworcu – mówił Zbigniew Szczepaniak. PKP przyznały, że jest możliwość, aby miasto przejęło te tereny.

Przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski zwrócił się z pytaniem, czy miasto może dzierżawić tereny PKP pod budowę parkingów. Jak usłyszeliśmy, jest taka możliwość i przedstawiciele kolei są gotowi do rozmów na ten temat z władzami Otwocka. Jest to zupełnie inne stanowisko niż to, które do tej pory było przedstawiane przez prezydenta. Zbigniew Szczepaniak informował bowiem radnych, że te tereny są zablokowane do czasu zakończenia modernizacji linii kolejowej.

Przedstawiciele PKP zaproponowali, aby miasto przedstawiło koncepcję zagospodarowania terenów, które chciałoby przejąć, na kolejnym spotkaniu w siedzibie PKP. Podobnie jeśli chodzi o propozycje wykorzystania pomieszczeń dworca. Z tym nie powinno być problemu, bo już na spotkaniu w urzędzie miasta – jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie – pojawiły się oferty, aby otworzyć tam gabinet lekarza medycyny pracy.

2 komentarze do “Kolej zmodernizuje dworzec

 • 12 kwietnia 2017 o 14:56
  Permalink

  Warto by było tak zaprojektować zmianę parkingów aby legalnie można byłoby z nich przejść na peron. W tym momęcie takie przejścia nie ma. Obok parkingu nie ma także przejść dla pieszych na chodnik. Podróżni tam parkujący nielegalnie przechodzą przez tory i dostają mandaty.

  Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 16:39
  Permalink

  Z tym odmiennym zdaniem w sprawie mozliwosci wykorzystania gruntow, ktore przekazywal Szczepanik nie jest wcale to podejrzane, bo wszystkie kwestie dzialek byly ostatnio zablokowane do czasu wydania nowej decyzji o lokalizacji linii kolejowej (ktora wydana zostala w zeszlym roku). Dopiero teraz gdy wiadomo, ze dany teren nie bedzie przebudowywany w ramach modernizacji, jest mozliwosc jego zagospodarowania do innych celow. Po prostu nie chciano pozbywac sie dzialek, ktore byc moze trzebaby bylo z powrotem wykupywac.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.