Czyste ciepło w cenie

Zainteresowanie dofinansowaniem do wymiany źródeł ciepła jest w Otwocku tak duże, że już pierwszego dnia przyjmowania wniosków wyczerpały się pieniądze na ten cel. Radni obiecali jednak przeznaczyć dodatkową kwotę i zaproponowali inne kryteria wyboru niż kolejność zgłoszeń.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Radni przegłosowali, aby przy udzielaniu dotacji pod uwagę brane były wiek wymienianych pieców i rodzaj spalanego w nich paliwa

W tym roku rada miasta na dotacje do wymiany źródeł ciepła przeznaczyła w budżecie Otwocka 414 tys. zł. Mieszkańcy mogli składać wnioski od 1 lutego. W sumie wpłynęło ich 186. – Jedna osoba wycofała swój wniosek, więc do rozpatrzenia zostaje 185 zgłoszeń. Jednak zabezpieczona w budżecie kwota pozwala na podpisanie umów z 87 mieszkańcami – poinformowała radnych Elżbieta Mazek z wydziału ochrony środowiska w urzędzie miasta. Okazało się, że pula na wymianę źródeł ciepła wyczerpała się już pierwszego dnia naboru. Teraz, żeby wszyscy chętni otrzymali dotacje, potrzeba jeszcze 430 tys. zł.

Kto pierwszy, ten lepszy
Do tej pory szanse na otrzymanie dofinansowania miał ten, kto pierwszy złożył wniosek. – Wnioski rozpatrujemy według kolejności zgłoszeń, zapisywana była nawet godzina ich złożenia. 17 lutego trzeba było zatrzymać nabór – wyjaśniła Elżbieta Mazek.

Radni zwrócili uwagę, że priorytetem powinny być wnioski dotyczące wymiany przestarzałych pieców. – W pierwszej kolejności powinny być rozpatrywane te zgłoszenia, które dotyczą wymiany starych pieców węglowych, a nie takie, gdy ktoś wymienia trzyletni piec na jeszcze lepszy – uważa przewodniczący komisji ochrony środowiska i urbanistyki Przemysław Bogusz. – Teraz nie ma co się dziwić, że prezydent rozpatruje wnioski według kolejności zgłoszeń. Uchwała w sprawie dotacji nie reguluje tego, a powinna. Trzeba to poprawić i ustalić, że priorytetem jest wymiana źródeł ciepła na korzystniejsze z punktu widzenia energetycznego, zwłaszcza pieców węglowych na gazowe lub inne źródło ciepła – zaproponował przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Radni przegłosowali więc, aby przy udzielaniu dotacji pod uwagę brane były wiek wymienianych pieców i rodzaj spalanego w nich paliwa. Przeciw był radny Michał Bany, a od głosu wstrzymał się Marek Leśkiewicz.

Urząd się spóźnił, kasa przepadła
Radni są za zwiększeniem miejskiej dotacji na wymianę źródeł ciepła, ale nie wskazali konkretnej kwoty. – Będziemy analizować możliwości finansowe i zastanowimy się, ile pieniędzy można jeszcze przeznaczyć na ten cel z budżetu w tym roku. Wiadomo, że wszystkiego nie załatwimy. Może będzie to 100 tys. zł, a może 200 tys. zł – zastrzega radny Bogusz.

Przewodniczący rady miasta zwrócił uwagę, że miasto co roku zwiększa kwotę dofinansowania, a jak widać to nie rozwiązuje problemu.
– Są przecież też środki zewnętrzne, po które miasto nie sięga. Na poprzedniej komisji skierowaliśmy wniosek do prezydenta, aby zawnioskować do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ) o pieniądze na ten cel dla nieruchomości, które są własnością miasta – przypomniał Margielski. Jednak Otwock z nich nie skorzysta. Dlaczego?

– W tym konkursie był bardzo krótki okres naboru wniosków. Gminy były przygotowane do ich składania, a my nie mieliśmy na to czasu. Żeby złożyć wniosek w porę na przyszły rok, trzeba by już zacząć nad nim prace
– wyjaśniła urzędniczka.

Te argumenty nie przekonały przewodniczącego rady miasta.

– Karczew i inne miasta pozyskują pieniądze z NFOŚ, a my nic w tym zakresie nie robimy. Za co osoby kierujące wydziałem ochrony środowiska biorą pensje? Przykro słyszeć, że po raz kolejny nie zdążyliśmy z wnioskami, a pieniądze były na wyciągnięcie ręki – zauważył Margielski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.