Miasto z procentowym klimatem

W Otwocku najwięcej jest kościołów, banków i… sklepów z alkoholami! Od kilku lat limit koncesji wydawanych na sprzedaż mocnych trunków jest maksymalnie wykorzystywany.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Miejsca, w których można kupić alkohol

Nowe sklepy z alkoholami pojawiają się tylko wtedy, kiedy ktoś zrezygnuje albo wygaśnie mu zezwolenie. Wtedy od razu w to miejsce „wskakuje” ktoś nowy. – Spotykamy się raz na dwa tygodnie i wtedy opiniujemy wnioski przedsiębiorców o wydanie koncesji – mówi Mateusz Kudlicki, przewodniczący miejskiej komisji tzw. alkoholowej. Potem o wydaniu zezwolenia decyduje prezydent.

Już od kilku lat limit wydawanych w Otwocku koncesji na sprzedaż alkoholi powyżej 4,5 proc. (z wyjątkiem piwa) i przeznaczonych do spożycia poza sklepem wynosi 70. Tyle jest teraz w mieście punktów, w których można kupić mocne napoje wyskokowe. Jak sprawdziliśmy w magistracie, ktoś będzie wkrótce rezygnował z zezwolenia, więc jedno miejsce się zwolni, ale pewnie nie na długo. Nie tak dawno komisja alkoholowa przychyliła się do wniosków i otwarto dwa nowe sklepy całodobowe (jeden na Kresach, naprzeciwko cukierni).

Mniejszym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszy się sprzedaż alkoholi niskoprocentowych, która nie jest limitowana. W Otwocku są cztery sklepy, w których można je kupić i spożywać poza miejscem sprzedaży, oraz dziewięć takich, w których można raczyć się trunkiem na miejscu.

W przypadku sklepów koncesje wydawane są najdłużej na trzy lata, a w przypadku gastronomii do pięciu lat. Jeśli chodzi o bary i restauracje z alkoholami powyżej 4,5 proc. limit wynosi 30 lokali. Obecnie wydanych jest 20 zezwoleń i tyle mamy w mieście takich miejsc.

Z koncesji można zrezygnować albo może zostać ona wygaszana, jeśli ktoś nie reguluje w terminie opłat za zezwolenie. W ciągu roku są do zapłacenia trzy raty (np. w przypadku sprzedaży piwa i wina jedna wynosi 525 zł). Najbliższy termin płatności zarówno w przypadku sklepów, jak i barów czy restauracji mija pod koniec maja.

A czy zdaniem naszych Czytelników limit 70 punktów powinien zostać zwiększony, czy może zmniejszony? Czekamy na opinie pod adresem: redakcja@linia.com.pl.

3 komentarze do “Miasto z procentowym klimatem

 • 13 kwietnia 2017 o 10:59
  Permalink

  Kiedy przeczytałem pierwszy raz zajawkę artykułu, to pomyślałem, że Pani Redaktor mogłaby się na dzień dobry lekko puknąć w swe szacowne czoło… Potem sobie pomyśłałem, kurczę, skoro Kościół piszemy wielką literą, gdy myślimy o miejscu spotkania z Bogiem, to rzeczywiście, jest ich najwięcej, znacznie więcej niż sklepów z alkoholem, banków itp. No i, że tak powiem – na deser, ten iście przeuroczy zwrot „Mniejszym zainteresowaniem przedsiębiorców…” w kontekście przedstawionej w pierwszym zdaniu tezy, że „W Otwocku najwięcej jest Kościołów (…)”. Cudowne 🙂 Bhawo, bhawo!!!

  Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 16:38
  Permalink

  Co by nie powiedzieć w Otwocku jest bahdzo dobhze.

  Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2017 o 08:33
  Permalink

  Autor chciał pokazać tym artykułem swoją pogardę dla Kościoła. Szatan działa ludzkimi rękami.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.