Miasto z procentowym klimatem

W Otwocku najwięcej jest kościołów, banków i… sklepów z alkoholami! Od kilku lat limit koncesji wydawanych na sprzedaż mocnych trunków jest maksymalnie wykorzystywany.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Miejsca, w których można kupić alkohol

Nowe sklepy z alkoholami pojawiają się tylko wtedy, kiedy ktoś zrezygnuje albo wygaśnie mu zezwolenie. Wtedy od razu w to miejsce „wskakuje” ktoś nowy. – Spotykamy się raz na dwa tygodnie i wtedy opiniujemy wnioski przedsiębiorców o wydanie koncesji – mówi Mateusz Kudlicki, przewodniczący miejskiej komisji tzw. alkoholowej. Potem o wydaniu zezwolenia decyduje prezydent.

Już od kilku lat limit wydawanych w Otwocku koncesji na sprzedaż alkoholi powyżej 4,5 proc. (z wyjątkiem piwa) i przeznaczonych do spożycia poza sklepem wynosi 70. Tyle jest teraz w mieście punktów, w których można kupić mocne napoje wyskokowe. Jak sprawdziliśmy w magistracie, ktoś będzie wkrótce rezygnował z zezwolenia, więc jedno miejsce się zwolni, ale pewnie nie na długo. Nie tak dawno komisja alkoholowa przychyliła się do wniosków i otwarto dwa nowe sklepy całodobowe (jeden na Kresach, naprzeciwko cukierni).

Mniejszym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszy się sprzedaż alkoholi niskoprocentowych, która nie jest limitowana. W Otwocku są cztery sklepy, w których można je kupić i spożywać poza miejscem sprzedaży, oraz dziewięć takich, w których można raczyć się trunkiem na miejscu.

W przypadku sklepów koncesje wydawane są najdłużej na trzy lata, a w przypadku gastronomii do pięciu lat. Jeśli chodzi o bary i restauracje z alkoholami powyżej 4,5 proc. limit wynosi 30 lokali. Obecnie wydanych jest 20 zezwoleń i tyle mamy w mieście takich miejsc.

Z koncesji można zrezygnować albo może zostać ona wygaszana, jeśli ktoś nie reguluje w terminie opłat za zezwolenie. W ciągu roku są do zapłacenia trzy raty (np. w przypadku sprzedaży piwa i wina jedna wynosi 525 zł). Najbliższy termin płatności zarówno w przypadku sklepów, jak i barów czy restauracji mija pod koniec maja.

A czy zdaniem naszych Czytelników limit 70 punktów powinien zostać zwiększony, czy może zmniejszony? Czekamy na opinie pod adresem: redakcja@linia.com.pl.

3 myśli na temat “Miasto z procentowym klimatem

 • 13 kwietnia 2017 o 10:59
  Permalink

  Kiedy przeczytałem pierwszy raz zajawkę artykułu, to pomyślałem, że Pani Redaktor mogłaby się na dzień dobry lekko puknąć w swe szacowne czoło… Potem sobie pomyśłałem, kurczę, skoro Kościół piszemy wielką literą, gdy myślimy o miejscu spotkania z Bogiem, to rzeczywiście, jest ich najwięcej, znacznie więcej niż sklepów z alkoholem, banków itp. No i, że tak powiem – na deser, ten iście przeuroczy zwrot „Mniejszym zainteresowaniem przedsiębiorców…” w kontekście przedstawionej w pierwszym zdaniu tezy, że „W Otwocku najwięcej jest Kościołów (…)”. Cudowne 🙂 Bhawo, bhawo!!!

  Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 16:38
  Permalink

  Co by nie powiedzieć w Otwocku jest bahdzo dobhze.

  Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2017 o 08:33
  Permalink

  Autor chciał pokazać tym artykułem swoją pogardę dla Kościoła. Szatan działa ludzkimi rękami.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.