Tym panom już dziękujemy

To już pewne. Partia Jarosława Kaczyńskiego wprowadzi dwukadencyjność na stanowisku szefa gminy. Nowe reguły mają obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych i co najważniejsze – będą działać wstecz. Oznacza to, że o wybór nie będą mogli ubiegać się dotychczasowi włodarze rządzący przez dwie kadencje lub dłużej

ARTUR KUBAJEK

Zapowiada się wielkie trzęsienie ziemi w lokalnych samorzą-dach. Według przygotowywanego projektu ustawy o ordynacji wyborczej prezydenci, burmistrzowie i wójtowie rządziliby najwyżej przez dwie pięcioletnie kadencje z rzędu. Na razie nie wiadomo, czy po okresie przerwy mogliby ponownie ubiegać się o stanowisko.

Prawo zadziała wstecz
W PiS zapadła już decyzja, w jaki sposób wdrożyć w życie regułę dwóch kadencji na stanowiskach szefów samorządów. Jak przyznał w rozmowie z „Dziennikiem Gazeta Prawna” poseł PiS Adam Grzegorz Woźniak, wiceprzewodniczący komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, reguła ta wejdzie w życie od razu, czyli będzie działać wstecz.

– Społeczeństwo przychyla się do kadencyjności. Według naszych sondaży 65-70 proc. respondentów opowiada się za likwidacją tzw. dynastii wójtów. Do wakacji zostaną przygotowane projekty dotyczące zmian w ordynacji wyborczej oraz w sprawie metropolii warszawskiej – zapowiada poseł PiS.

Jeśli te zmiany zostaną wprowadzone, PiS w najbliższych wyborach samorządowych zamknie drogę do kandydowania aż 1600 włodarzom, którzy mają na koncie dwie lub więcej kadencji w samorządzie. Według polityków PiS to najlepszy sposób na „odrdzewienie mechanizmu władzy”.
– Pozbędziemy się w ten sposób lokalnych klik. Poza tym szliśmy do wyborów z zapowiedzią wprowadzenia zasady dwóch kadencji, więc chcemy wywiązać się z obietnicy złożonej wyborcom – podkreśla poseł Woźniak.

Negatywnie o zapowiadanych w ordynacji wyborczej zmianach wypowiada się nie tylko parlamentarna opozycja, ale również liczne grono samorządowców. Niestety, przeciwnicy tych zmian przyznają również, że trudno będzie powstrzymać PiS przed ich wprowadzeniem. Wprawdzie sprawa może trafić do Trybunału Konstytucyjnego, ale jak podkreśla opozycja, po ostatnich zmianach personalnych w sędziowskim składzie
i paraliżu TK trudno się spodziewać, aby trybunał podważył zasadę dwukadencyjności, mimo że w ocenie opozycji przedstawione przez PiS propozycje są niekonstytucyjne.

Poza wprowadzeniem kadencyjności partia Jarosława Kaczyńskiego rozważa jeszcze m.in. zniesienie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. Przypomnijmy, że te funkcjonują od 2014 roku w gminach, które nie są miastami na prawach powiatu (nie obejmuje 65 dużych miast). Te zmiany wprowadził jeszcze rząd PO. Jakie ostatecznie rozwiązanie zaproponuje PiS? Tego jeszcze nie wiadomo. Wśród istotnych propozycji jest również większa kontrola lokali wyborczych, np. poprzez wprowadzenie przezroczystych urn, montaż kamer i streaming, liczenie głosów przez internet czy wspólne liczenie głosów przez komisję, a nie w podgrupach.

Czystki w gminach
Planowany zakaz ubiegania się o fotel szefa samorządu dotknąłby również samorządowców z naszego powiatu. O ponowny wybór nie mogliby ubiegać się Zbigniew Szczepaniak (prezydent Otwocka od 2006 r.), Stanisław Kruszewski (burmistrz Józefowa od 1998 r.), Dariusz Łokietek (burmistrz Karczewa od 2002 r.), Adam Budyta (wójt gm. Kołbiel od 2002 r.) i Stanisław Wirtek (wójt gm. Sobienie-Jeziory od 2003 r.).  Z kolei w przypadku wprowadzenia ustawy metropolitalnej i utworzenia megapowiatu warszawskiego, do którego mają być włączone Józefów, Otwock, Wiązowna i Karczew, a co za tym idzie zlikwidowania powiatu otwockiego, z pracą na stanowisku starosty pożegnałby się Mirosław Pszonka. Czy mógłby on wtedy kandydować na urząd burmistrza Karczewa (pełnił tę funkcję w latach 1990-2002, czyli przez trzy kadencje) – trudno rozstrzygnąć, nie znając ostatecznego projektu zmian w ordynacji wyborczej. Nie wiemy również, czy po jednej kadencji przerwy samorządowcy będą mogli kandydować ponownie oraz jak mają się dwie kadencje do startu na to stanowisko w sąsiedniej gminie.

Giełda kandydatów
Choć najbliższe wybory samorządowe mają odbyć się jesienią 2018 roku, to już teraz zapowiedź wprowadzenia „ustawowego wycięcia” urzędujących od kilku kadencji włodarzy wywołała lokalną dyskusję na temat potencjalnych kandydatur na fotele szefów gminnych samorządów.

I tak po ewentualnym ustawowym zablokowaniu kandydatury Zbigniewa Szczepaniaka wśród kandydatów na stanowisko prezydenta Otwocka wymienia się m.in. Bartłomieja Kozłowskiego (przedsiębiorcę, radnego miasta w latach 2002-2014), który w ostatnich wyborach zmierzył się w drugiej turze z urzędującym od 2006 roku Zbigniewem Szczepaniakiem. Na giełdzie nazwisk pojawiają się również związani ze środowiskiem PiS Mateusz Kudlicki (dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie, radny Otwocka w kadencjach 1998-2002, 2006-2010, 2010-2014 – przewodniczący Rady Miasta Otwocka, a od 2014 roku radny powiatu otwockiego) i Jarosław Margielski (kierownik oddziału powiatowego Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Otwocku, od 2014 roku przewodniczący Rady Miasta Ot-wocka). Kolejnym kandydatem, wymienianym przez polityczne środo- wiska miasta, jest Krzysztof Szczegielniak (od 1998 roku reprezentujący Otwock w radzie powiatu, obecnie zawodowo związany z Karczewem – pełni funkcję sekretarza gminy). Z kolei w Józefowie schedę po burmistrzu Stanisławie Kruszewskim miałby otrzymać jego zastępca Marek Banaszek. Wśród potencjalnych kontrkandydatów wymienia się również Pawła Rupniewskiego, który po ewentualnej likwidacji powiatu otwockiego przestałby pełnić funkcję wicestarosty.

2 komentarze do “Tym panom już dziękujemy

 • 18 kwietnia 2017 o 13:13
  Permalink

  Tytuł był tak obiecujący – myślałem, że co najmniej niektórymi panami zajął się prokurator….

  Odpowiedz
  • 14 sierpnia 2018 o 22:10
   Permalink

   B. Kozłowski?

   ten czyściciel kamienic?

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.