Referendum coraz bliżej

Grupa mieszkańców, która chce przeprowadzenia w Józefowie referendum w sprawie włączenia miasta do metropolii warszawskiej, w ciągu trzech dni zebrała ponad trzy tysiące podpisów pod swoim wnioskiem. Teraz specjalna komisja sprawdzi go pod względem formalnym. Jeśli nie będzie nieprawidłowości, na najbliższej sesji radni podejmą uchwałę o przeprowadzeniu referendum. Inicjatorzy chcą, aby odbyło się ono 4 czerwca.

SYLWIA WYSOCKA

We wtorek, 11 kwietnia przedstawiciele mieszkańców złożyli na ręce wiceburmistrza Marka Banaszka wniosek wraz z wymaganą liczbą podpisów.
– Powinno podpisać się po nim co najmniej 10 proc. mieszkańców Józefowa uprawnionych do głosowania, czyli 1495 osób. W ciągu trzech dni udało się nam zebrać ponad dwa razy więcej podpisów (dokładnie 3 076), które przekazaliśmy władzom miasta – mówi „Linii” pełnomocnik grupy ds. referendum Mariusz Batorski.

Esencja demokracji
W referendum mieszkańcy mają odpowiedzieć na pytanie „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego objęła Gminę Miejską Józefów?” Do wyboru są dwie odpowiedzi: tak lub nie. Inicjatorzy referendum we wcześniejszej rozmowie z „Linią” mówili, że przede wszystkim będą namawiać mieszkańców do wzięcia udziału w głosowaniu. Teraz nie kryją już, jaki jest ich stosunek do przyłączenia miasta do metropolii. Swoją akcję prowadzili pod hasłem „Nie dla włączenia Józefowa do Warszawy”.

Przekazując wniosek z podpisami wiceburmistrzowi, Mariusz Batorski mówił: – Opierając się na zasadzie subsydiarności: „tyle władzy, na ile to konieczne, tyle społeczeństwa, na ile to możliwe”, wnioskujemy, aby w Józefowie odbyło się referendum. Wyrażamy tym samym społeczne niezadowolenie ze sposobu prowadzenia dotychczasowych konsultacji i procedowania zmian w samorządzie lokalnym. Propozycja powstania metropolii warszawskiej jest nie do zaakceptowania, zarówno pod względem modelu, jak i udziału w reformie samorządu terytorialnego przedstawicieli lokalnych społeczności. Jako wolontariusze zbierający podpisy spędziliśmy na ulicach Józefowa kilkadziesiąt godzin, rozmawiając z mieszkańcami. Jesteśmy przekonani, że podzielają oni nasze zdanie. Wymaganą liczbę głosów poparcia dla referendum zebraliśmy w trzy dni.- Dołożymy wszelkich starań, aby nadać wnioskowi właściwy bieg – skomentował wiceburmistrz Banaszek, który samo referendum nazwał „świętem i esencją demokracji”. Tego samego dnia po południu odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta, podczas której spośród radnych wybrano trzyosobową komisję. Ma ona sprawdzić prawidłowość wniosku, czyli przede wszystkim zweryfikować widniejące pod nim podpisy. W skład komisji weszli wybrani jednogłośnie: Barbara Kaczorek, Cezary Łukaszewski i Maria Walkiewicz.

Tymczasem PiS prowadzi konsultacje
Także 11 kwietnia rozpoczęły się w Józefowie zapowiadane przez Prawo i Sprawiedliwość konsultacje projektu tzw. ustawy metropolitalnej. Jak powiedział „Linii” koordynator józefowskich konsultacji, przewodniczący miejscowego koła PiS Mateusz Rojek, mieszkańcy bardzo chętnie w nich uczestniczyli, wypełniali ankiety (w ciągu jednego dnia udało się ich zebrać blisko 100), zadawali pytania i dyskutowali na temat problemów miasta i powiatu, infrastruktury, planowanych inwestycji itd.

O tym, w jaki sposób przygotowano ankietę dla mieszkańców, świadczy jednak jedno z jej pytań: „Projektowana ustawa umożliwia poprawę warunków życia mieszkańców w Twojej miejscowości. Które dziedziny są dla Ciebie najważniejsze?” Czy tak postawione pytanie jest obiektywne, czy można je nazwać tendencyjnym, bo odpowiadając, musimy zgodzić się z postawioną w pierwszym zdaniu tezą? To pozostawiamy ocenie mieszkańców biorących udział w konsultacjach. W rozmowie z jedną z komercyjnych stacji telewizyjnych wiceburmistrz Banaszek nie krył rozczarowania formą konsultacji, które sprowadzały się do rozdawania krótkiej ankiety z niefortunnie sformułowanymi pytaniami, nie rozwiewały żadnych wątpliwości ani nie uspokajały mieszkańców.

Po wniosku będzie uchwała
Inicjatorzy referendum chcą, żeby zostało ono przeprowadzone 4 czerwca, czyli w 28. rocznicę pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Aby było to możliwe, a zgodne z przepisami terminy zostały dochowane, rada miasta musi po weryfikacji podpisów do 20 kwietnia przyjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum. – Z szacunku do osób zbierających podpisy oraz mieszkańców, którzy podpisali się pod wnioskiem, wypadałoby przychylić się do niego – skomentował na sesji wiceburmistrz. Radni także nie kryli poparcia, więc po weryfikacji podpisów należy spodziewać się, że uchwała zostanie podjęta. Następnie będzie ona podlegać ocenie prawnej wojewody.

Uchwała o podobnej treści przyjęta przez Radę Miasta Legionowa nie została przez wojewodę uchylona i tam referendum się odbyło. – Pytanie jest podobne do tego, które zostało postawione w referendum w Legionowie, więc wydaje się, że jest sformułowane prawidłowo. Dołożymy wszelkich starań, aby w całej procedurze nie było uchybień i wojewoda nie miał powodów do kwestionowania uchwały – zapowiedział wiceburmistrz. Koszty przeprowadzenia referendum w Józefowie szacowane są na ok. 30-40 tys. zł.

2 komentarze do “Referendum coraz bliżej

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.