Rekordzista z Zakrętu!

Kierowco, zwolnij! Jeden z najwydajniejszych w Polsce odcinkowych pomiarów prędkości znajduje się w powiecie otwockim. Urządzenie działające w Zakręcie (gm. Wiązowna) tylko w 2016 roku sfotografowało ponad 7,2 tys. kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość.

ARTUR KUBAJEK

W Zakręcie mamy rekordzistę! W pierwszej trójce urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości (OPP) uruchomionych w ubiegłym roku na terenie Polski znalazł się fotoradar w Zakręcie w gminie Wiązowna. Urządzenie zamontowane na odcinku drogi krajowej nr 2 wyłapało ponad 7,2 tys. kierowców, którzy złamali obowiązujące tam ograniczenie prędkości do 50 km/h. Więcej przekroczeń odnotowały tylko dwa urządzenia działające w miejscowościach Lubin (DK nr 3) – 20,5 tys., i Karniewo (DK nr 60) – 10,5 tys.

Jak informuje Wojciech Król z Wydziału Analiz i Rozwoju Systemowego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), w sumie w 2016 roku na terenie kraju system zarejestrował ponad 1,1 mln przypadków naruszeń przepisów związanych z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości oraz przejazdem na czerwonym świetle na skrzyżowaniu.

Warto jednak zaznaczyć, że odcinkowy pomiar prędkości był nowością dla wielu kierowców. Do tego jednym z czynników, które wprowadzają
u kierowców dezorientację, jest odwrotne oznakowanie niż w przypadku fotoradarów. Najpierw pojawia się ograniczenie prędkości, a dopiero za znakiem jest tablica informująca o pomiarze średniej prędkości. Kierowcy zastanawiają się, czy widziane wcześniej ograniczenie jest już odwołane, czy jeszcze obowiązuje. Sprawę utrudniają wszechobecne przy drogach reklamy. Przykładem może być choćby nasz odcinek w Zakręcie, gdzie w gąszczu tablic reklamowych łatwo przegapić informację o pomiarze prędkości.

– Przy czym warto pamiętać, że najlepszym działaniem prewencyjnym przeciwko systemowi CANARD jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego – podkreślają funkcjonariusze otwockiej drogówki.

Nieco lepiej policyjne statystyki wyglądają w przypadku działających na naszym terenie tradycyjnych fotoradarów. Dwa tego typu urządzenia przy krajowej „pięćdziesiątce” w miejscowościach Rudzienko i Kołbiel jeszcze w 2013 roku plasowały się w ścisłej krajowej czołówce. Niekwestionowanym liderem w Polsce był fotoradar w Rudzienku, który na dobę wykonywał średnio 375 zdjęć, a dziś robi ich zaledwie 10. Z kolei urządzenie zlokalizowane w Kołbieli robiło 186 zdjęć, a teraz wykonuje ich tylko10.

Rejestratory rekordziści w 2016 roku

 • Odcinkowe Pomiary Prędkości
  • Lubin DK nr 3 – 20,5 tys. (ograniczenie 70 km/h).
  • Karniewo DK nr 60 – 10,5 tys. (ograniczenie 50 km/h).
  • Zakręt DK nr 2 – 7,2 tys. (ograniczenie 50 km/h).
 • Fotoradary
  • Gaj DK nr 7 – 22,7 tys. (ograniczenie 70 km/h).
  • Koziegłowy DK nr 1 – 19,9 tys. (ograniczenie 70 km/h).
  • Cisy DK nr 22 – 19,4 tys. (ograniczenie 70 km/h).
  • Rudzienko DK nr 50 – 3,8 tys. (ograniczenie 50 km/h).
  • Kołbiel DK nr 50 – 3,7 tys. (ograniczenie 50 km/h).
   opr. na podstawie danych z CANARD

Zabójcza prędkość!

Według policyjnych statystyk nadal główną przyczyną wypadków na polskich drogach jest nadmierna prędkość. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu stało się przyczyną 7195 z 33 644 wypadków, do jakich doszło w 2016 roku. Zginęło w nich 846 osób, a 9516 zostało rannych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.