Dziury w dziurze

Czy nie ma racji Ferdek Kiepski, który powiada, że zdarzają się rzeczy, o jakich nie śniło się nawet fizjologom? Przykład pierwszy z brzegu to Otwock. Wielu mieszkańców grymasi, że nic się tu nie dzieje, ale wybaczcie im, bo nie wiedzą, co czynią. Otóż dzieje się, dzieje… Trzeba tylko patrzeć i wysnuwać wnioski. A te są zgoła rewelacyjne, powiedziałbym nawet… kosmiczne!

JACEK KAŁUSZKO

Miasto smogowych klimatów ma szansę trafić na łamy najpoważniejszych naukowych periodyków na świecie. Wszystko za sprawą postępującej epidemii tzw. czarnych dziur. Astronomowie od dawna spierają się na temat teorii i natury ich powstawania, wyliczając piętrowe równania matematyczne. Nie wnikając w szczegóły, czarna dziura to obszar czasoprzestrzeni, którego z uwagi na wpływ grawitacji nic, łącznie ze światłem, nie może opuścić. Dziura jest czarna, bo całkowicie pochłania światło trafiające w horyzont, nie odbijając niczego. Wszystko to jest superzawiłe i tak skomplikowane jak przepisy polskiego prawa.

Ale to nie koniec zagadkowych przymiotów tego kosmicznego tworu. I w tym miejscu należy oddać uznanie mojemu przyjacielowi Maciejowi P. z Józefowa, który na podstawie obserwacji uzupełnił lokalną charakterystykę czarnej dziury, zwanej popularnie „wielką”. Mianowicie odkrył on, że powstanie jednej niejako automatycznie stymuluje tworzenie się drugiej. Wielka (albo czarna) dziura w miejscu dawnych pawilonów w centrum Otwocka powoduje powstanie drugiej – całkiem niedaleko, w miejscu dawnego dworca PKS, zwanego wdzięcznie „Chamskim”. W dodatku – i tu uwaga! – obie posiadają nieznośną dla mieszkańców dziwną moc wsysania. Na przykład pierwsza dziura wessała już przyległy do ogrodzenia chodnik i teraz ma chrapkę na postój taksówek… Ta druga, jeszcze skromna, wessała drobne kupieckie pawilony i resztki przystanków dla autobusów. Początki są zazwyczaj skromne, ale strach pomyśleć, co będzie dalej… Już dziś przerażeni otwocczanie dywagują o tym, gdzie powstanie następna pułapka. A co będzie, gdy objawi się dalej, w stronę Śródborowa albo Karczewa? Beznamiętnie pochłonie urząd miejski? urząd skarbowy? Jak wtedy żyć?

Chociaż w tym krakaniu można dopatrzyć się charakterystycznego dla nas czarnowidztwa, to znajdzie się tu i ziarno prawdy. Niech astronomowie dalej toczą akademickie spory na temat czarnych dziur i ich natury, ale my, laicy, możemy dopisać już teorię ich powstawania w niektórych miastach naszego kraju. Pewne jest, że warunkiem rozwoju czarnych dziur są prowincjonalne kompleksy i wybujałe ambicje urzędników, niezaspokojony biznesowy apetyt inwestorów, bałagan w papierach, niezałatwione przez lata sprawy własnościowe niedouczenie prawników przygotowujących umowy etc.

Nie jest wcale dziwne, że wielkie dziury powstają właśnie w miastach-dziurach. Bo to w nich mieszkańcom najpierw uprzykrzają życie małe dziury, te uliczne i chodnikowe. Też żarłoczne. Koślawią felgi, łamią nogi, zbierają brudną wodę i strzykają nią w przechodniów. I właśnie te małe potwory rozprzestrzeniające się jak wysypka na ciele, niełatane i niezamykane tworzą dobry klimat do wyrastania naprawdę kosmicznych w skali lokalnej zjawisk.

Na zakończenie szczypta optymizmu, bo nie wszystko stracone. Ponieważ jestem niepoprawnym optymistą, wierzę, że nadejdzie kiedyś ten dzień, kiedy pierwsza czarna dziura zostanie wreszcie zasypana, posadzi się tam kwiatki, postawi ławeczki i urządzi fontannę, tak jak to było 10 lat temu… Druga dziura, dopiero co powstająca, zbytnio leży na sercu (i w kieszeni) zainteresowanych, żeby tak łatwo pochłonęła inwestora. Jest też nadzieja, że obecni radni, pomni fatalnych błędów swoich poprzedników, nie dopuszczą do „powtórki z rozrywki”. Może wtedy teoria o szerzącej się w Otwocku epidemii czarnych dziur okaże się zwykłą lipą.

8 komentarzy do “Dziury w dziurze

 • 25 kwietnia 2017 o 10:07
  Permalink

  Proszę wstać, Wysoki Sąd idzie! Jak się Pan nazywa? Nie pamiętam, nie rozumiem pytania… Czy nazywa się Pan Zbigniew Szczepaniak? Nie wiem, nie pamiętam, nie widzę związku. Czy był Pan Prezydętem miasta Otwocka? NIc mi o tym nie wiadomo, różne rzeczy w życiu robiłem, być może, w tym momencie sobie nie przypominam, a o co w ogóle chodzi, bo ja nie mam czasu, a nic tak w ogóle nie pamiętam? Amnezja, to ludzka rzecz…

  Odpowiedz
  • 29 września 2017 o 20:45
   Permalink

   Za pierwszą dziurę winien jest łysy Szaciłło . Chociaż Szczepaniak tez ma za uszami

   Odpowiedz
 • 25 kwietnia 2017 o 14:39
  Permalink

  Może trzeba podziękować za te dziury kochanym radnym którzy nie dość ze nie zrobili ze starą dziurą nic to teraz robią wszystko żeby była druga dziura 😂😂😂 przynajmniej mogliby nie przeszkadzać inwestorowi bo tak naprawdę to tak wyglada 😪🙀

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2017 o 10:17
  Permalink

  Właśnie, należy podziękować panom radnym. Którzy robią wszystko żeby takowe dziury powstały. Pan Krawczyk wyszykowal dla miasta już budynek po Emilce, wyszykowal skrzyżowanie Żeromskiego z Reymonta. Tysiąclecia. Porobił parkingi ogólnie ogarnął teren. A panowie radni czekają chyba tylko na to żeby te 700 metrów co jest tutaj sporne przejol ktos inny i wtedy zrobi sie problem nie do rozwiązania. A głupi tłum będzie sądził inwestora. Taka typowa polaczkowość. Jak można komuś cos utrudnić, to trzeba to zrobić.

  Odpowiedz
  • 27 kwietnia 2017 o 06:01
   Permalink

   Z artykułu wynika, że chętny na te 700 metrów juz jest, albo zaraz będzie . Jakaś dziwna zbieżność nazwisk. Rebe z Częstochowy o znanym w Otwocku z robienia dziur nazwisku Baranowski. Czy to przypadek?? Nie sądzę bbuuhhaaaaaa

   Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2017 o 17:11
  Permalink

  Jacku, im jesteś starszy tym bardziej zgnuśniały .Twoje artykuły są przesączone czarnowidztwem .Nie jesteś tym samym dziennikarzem co 10 lat temu i więcej. Może byś zbadał co Baraniecki od dziury po pawilonach ma układ z rabinem Baranieckim z Częstochowy. Jak przeczytałem artykuł z ostatniej Linii Otwockiej to te śmiecie chcą storpedować inwestycje w Otwocku

  Odpowiedz
 • 7 czerwca 2017 o 10:29
  Permalink

  Tak,tak szanowni państwo w Otwocku dziury rozmnażają się i nic nie wskazuje na to by ta klęska urodzaju zanikła.Powstała już nowa wielka dziura przy budowie Galerii Kupiecka na ul.Kupieckiej.A pamiętam mój optymizm związany z zakreśleniem przez inwestora krótkiego okresu realizacji tej budowy.Jak czytam w mediach powstał spór pomiędzy inwestorem Panem Krawczykiem i panami radnymi,który wydaje się nie do rozwiązania.
  Rozumiem stanowisko Pana Krawczyka,który jest biznesmenem i działa jak biznesmen.Rozumiem też stanowisko radnych z Otwocka,którzy nie chcą by w Otwocku powstała nowa wielka dziura.Ale panowie radni czas ucieka a nowa dziura faktycznie już istnieje skutkiem waszych zaniechań lub niekompetencji. Ta nowa dziura tylko tym różni od dziury na ul.Powstańców Warszawy,że istnieje krócej a nic nie wskazuje na to,że nie będzie trwać dekadami.Pan Krawczyk dba o swoje interesy,ale to waszym obowiązkiem jest rozwiązać ten problem szybko i z korzyścią dla miasta.To nie Pan Krawczyk będzie rozliczany przy następnych wyborach.Panowie radni czas działa na waszą niekorzyść!

  Edward Rotama

  Odpowiedz
 • 29 września 2017 o 20:42
  Permalink

  Chcę poprawić autora tegoż jakże interesującego opisu ,bez żartów, ale pierwsza dziura jest już pełnoletnia.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.