Majówka bez plaży

Sezon na miejskiej plaży nie zacznie się przed długim, majowym weekendem, jak pierwotnie planowano. W miejskim budżecie zabezpieczono za mało pieniędzy i dlatego na razie nie udało się znaleźć firmy, która zajmie się organizacją plaży.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Przez ćwierć wieku samorządności Otwock nie jest w stanie zorganizować sobie plaży z prawdziwego zdarzenia, mimo że miejsca i chętnych do wypoczynku nie brakuje

To jeszcze nie czas na plażowanie nad Świdrem. Pogoda na razie nie zachęca do leżakowania na piasku, ale i miejska plaża przy ul. Turystycznej nie jest jeszcze przygotowana do sezonu. Miała być dostępna dla mieszkańców nie później niż 29 kwietnia, ale już wiadomo, że tak się nie stanie. Dlaczego?

– Zaproponowana w budżecie przez prezydenta kwota 50 tys. zł decyzją rady miasta z 30 stycznia została obniżona do 25 tys. zł. Prowadzenie plaży miejskiej w Otwocku jeszcze nigdy do tej pory nie kosztowało mniej niż 40 tys. zł. Dlatego można mieć wątpliwości, czy za proponowaną przez radnych kwotę uda się znaleźć jakąkolwiek firmę, która się tym zajmie – tłumaczy Andrzej Wysoczański, naczelnik wydziału kultury i sportu w urzędzie miasta.

Rzeczywiście, ogłoszony 7 kwietnia przetarg, który miał wyłonić gospodarza otwockiej plaży miejskiej, zakończył się niepowodzeniem. Oferty można było składać do 14 kwietnia. Pięć dni później ogłoszono, że wpłynęła tylko jedna propozycja, ale jej wartość (60 tys. zł) znacznie przewyższała kwotę zapewnioną w budżecie. Prezydent zdecydował już o ponownym ogłoszeniu zapytania ofertowego. Dokumenty można składać do 25 kwietnia.
Aby uzyskać niższą cenę, tym razem obniżono wymagania stawiane oferentom. Przełoży się to jednak na jakość funkcjonowania plaży. Zamiast ośmiu kompletów stołów i parasoli plażowych ma być ich teraz sześć. Zmniejszono też liczbę drewnianych leżaków (było 40 sztuk, teraz ma wystarczyć 30). Zamiast dwóch boisk do siatkówki plażowej trzeba przygotować tylko jedno. Miały odbyć się minimum trzy imprezy sportowo-rekreacyjno–kulturalne, a będzie jedna. Gospodarz plaży nie będzie też musiał przygotować podłoża plaży z wiślanego piachu (min. 100 m3). Wystarczy, że je uzupełni.
Jeśli tym razem wszystko pójdzie dobrze, to miejska plaża zainauguruje sezon nie później niż 13 maja. A jeśli nie?

– Prezydent zapewnił, że w przypadku niewyłonienia oferenta sprawa zostanie skierowana do radnych, żeby ci podjęli decyzję, co dalej. Możliwe będą dwa scenariusze: albo w tym roku zrezygnujemy z organizacji plaży, albo w budżecie zostaną przesunięte pieniądze, żeby mogła ona działać. Decyzja należy do radnych – podkreśla naczelnik Wysoczański.

Komentarz radnych

 • Jarosław Łakomski,
  przewodniczący komisji kultury, sportu i turystyki
  Zaproponowana przez prezydenta kwota 50 tys. zł jest zbyt wysoka, a Otwocka nie stać w tej chwili, aby wydać tyle pieniędzy na prowadzenie miejskiej plaży. Inne miasta przeznaczają znacznie niższe kwoty na podobne zadania. Nie jest tajemnicą, że obecna rada miasta maksymalnie ograniczyła wydatki bieżące na rzecz wydatków inwestycyjnych. Dzięki temu w tym roku powstają m.in. kolejne drogi, na które od lat czekają mieszkańcy. Urząd miasta powinien wykonywać swoje obowiązki w ramach istniejącego budżetu. Podobnie jak większość radnych nie chcę brać udziału w kolejnych sztucznie tworzonych konfliktach. Jesteśmy otwarci na współpracę, bo interesuje nas praca na rzecz Otwocka i jego mieszkańców, i o to samo apeluję do naczelnika Andrzeja Wysoczańskiego. Uważam też, że gdyby czas na składanie ofert był dłuższy niż kilka dni, a konkurs ogłoszony odpowiednio wcześniej, to dzisiaj prawdopodobnie mielibyśmy już wybranego gospodarza plaży.
 • Krzysztof Kłósek,
  zastępca przewodniczącego komisji kultury, sportu i turystyki
  Dotychczasowy poziom prowadzenia plaży miejskiej przy dotacji z miasta w wysokości ok. 40 tys. zł nie odpowiadał oczekiwaniom mieszkańców. W wielu miejscowościach za możliwość prowadzenia takiej działalności firmy wnoszą opłaty do urzędu. W Otwocku okazuje się, że do tego trzeba dużo dopłacać. Uważam, że przy głosowaniu nad wysokością kwot przeznaczonych na organizację plaży trzeba zachować rozsądek. Pamiętajmy, że w ubiegłym roku jedna organizacja miała sponsorów i złożyła ofertę za złotówkę, ale urząd miasta bez zastanowienia ją odrzucił.

One thought on “Majówka bez plaży

 • 26 kwietnia 2017 o 08:22
  Permalink

  Bardzo dobrze!! Brawo Panie Krzysztofie, Panie Jarosławie!!
  Są ważniejsze inwestycje a poza tym 50 000zl za plaże?!?! Komedia!! Będzie mniej lezakow? No straszne. Widocznie 10 zepsuło się od zeszlego roku tak jak porwała się siatką do boiska!!! Wszystko wskazuje że to bardzo drogi sprzęt i nie da sie tego zrobić w przyznanej kwocie.
  A pieniądze za piwo itp. dokąd idą? Do miasta? Nie…. do gospodarza.
  Panie Szczepaniak. Ja bym zaproponował 100 000zl i poprosil Pana na gospodarza. Byłoby ok, prawda? 😉 W dwa czy trzy miesiące dobra kwota.
  Póki co mieszkańcy wola remont dróg…

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.