Pod słońcem Polsatu

W tym roku Dzień Dziecka w Otwocku będzie wyjątkowy. W sobotę, 3 czerwca w parku  wystąpi plejada gwiazd z Arką Noego, Kayah i Kamilem Bednarkiem na czele, a dla małych i dużych dzieci zostanie przygotowanych wiele atrakcji. Ten wielki piknik, transmitowany przez Telewizję Polsat, będzie podsumowaniem inwestycji przeprowadzonej przez Fundację Polsat na oddziale dziecięcym szpitala przy ul. Batorego

PRZEMEK SKOCZEK

Spotykamy się na 14. piętrze złotego wieżowca przy ul. Ostrobramskiej 77 w Warszawie w pięknym, zalanym światłem gabinecie Niny Terentiew, członka zarządu i dyrektor programowej Polsatu. To tam zapada z pewnością wiele decyzji dotyczących tego, co w programach stacji oglądają miliony widzów w całym kraju. Tam też rodził się plan imprezy dla mieszkańców Otwocka i przyjezdnych pragnących świętować tegoroczny Dzień Dziecka właśnie u nas.

O szykowanych atrakcjach oraz powodach, dla których największa prywatna polska telewizja zdecydowała się zagościć w Otwocku, rozmawiamy z Niną Terentiew i Małgorzatą Nawrocką – przewodniczącą Rady Fundacji Polsat i zarazem rodowitą otwocczanką.

Jeden milion powodów
– Wprawdzie obecnie mieszkam w Józefowie, ale urodziłam się i wychowałam w Otwocku, chodziłam do „Czwórki”, najlepszej moim zdaniem podstawówki w mieście, i do „Gałczyna”. Tu mieszka moja rodzina i tu mam swoich przyjaciół. Jestem lokalną patriotką. Znam Otwock od podszewki, znam również warunki panujące do niedawna na oddziale dziecięcym szpitala przy ul. Batorego. Leżały tam dzieci moich przyjaciół, leżała tam kiedyś moja córka. O tym, z jakimi trudnościami boryka się Powiatowe Centrum Zdrowia, wiem od dawna. Kilka miesięcy temu rozmawiałam na ten temat z pracującą od lat na oddziale dziecięcym znajomą – nasze córki chodziły razem do szkoły. Znajomi mówią, że mam dużo empatii. Poszłam, zobaczyłam, uznałam, że trzeba pomóc. Zawsze zaczyna się od „swojego podwórka” – opowiada Małgorzata Nawrocka.

– Przyjechałam tu z prezes Fundacji Polsat panią Krystyną Aldridge-Holc, która wszystko obejrzała i też stwierdziła, że nie ma wyjścia. Wzięłyśmy sprawy w swoje ręce i nie ukrywam, że bardzo się ucieszyłam, że dostałyśmy wsparcie właściciela Grupy Polsat. Porozmawiałyśmy z panią prezes szpitala, panią ordynator oddziału, pracownikami, określiliśmy listę potrzeb i 1 marca przystąpiliśmy do remontu – dodaje.

Na oddziale trwa prawdziwa rewolucja. Skuto glazury, zdarto tynki, zerwano podłogi i zastąpiono je nowymi. Wymieniono drzwi, okna, całe wyposażenie. Sale, sanitariaty, zaplecze – to wszystko jest tworzone niemal od zera. Różnica jest kolosalna. I bardzo kosztowna. Fundacja Polsat zainwestowała w ten oddział około 1 mln zł.

Mamy jak w domu
– Znacząco podnieśliśmy standard. Przybyły dwie sale z łazienkami, udało się też wygospodarować miejsce na coś, czego nigdy tu nie było – pokój dla matek, który zapewni im domowe warunki podczas pobytu ich dzieci w szpitalu. To efekt współpracy Fundacji Polsat z firmą Procter & Gamble, z którą realizujemy wspólnie projekt „Z dumą wspieramy mamy” – wyjaśnia Małgorzata Nawrocka.

To nie koniec nowości. Na oddziale powstanie wreszcie Izba Przyjęć z prawdziwego zdarzenia. Pojawi się też nowy sprzęt medyczny, m.in. skaner do żył, bardzo pomocny przy pobieraniu krwi u dzieci, zwłaszcza tych malutkich, oszczędzający im bólu i stresu. Tu ogromne podziękowania kierujemy do pracowników spółek grupy Polsat, m.in.: sieci komórkowej Plus, Cyfrowego Polsatu, Telewizji Polsat, a także Plus Banku i Portu Praskiego, bo to dzięki zorganizowanej wśród nich zbiórce udało się zgromadzić pieniądze na zakup skanera, który jest już na oddziale.

– Musimy pochwalić też współpracę ze starostwem, które niezależnie od prowadzonego przez Fundację Polsat remontu sfinansowało wymianę części rur wodno-kanalizacyjnych. Było to konieczne, w przeciwnym wypadku prowadzony przez nas remont byłby niemożliwy – dodaje Małgorzata Nawrocka.

Gdy w miniony czwartek odwiedziliśmy szpital, gotowa była połowa oddziału i szykowano się do przenoszenia tam pacjentów. Reszta prac ma zostać wykonana w ciągu miesiąca. Uroczyste otwarcie odbędzie się już 1 czerwca.

Od Bałkanów po Jamajkę
Wisienką na torcie będzie wielki piknik w parku miejskim zaplanowany na sobotę, 3 czerwca. Pretekstem jest podsumowanie inwestycji i prezentacja dokonań fundacji, ale towarzyszy im prawdziwa plenerowa petarda. Program imprezy może przyprawić o zawrót głowy.

– Postawiliśmy sobie za cel przygotować naprawdę wyjątkowe wydarzenie. Chcemy sprawić przyjemność mieszkańcom Otwocka, zachwycić dzieci, dać im mnóstwo radości – podkreśla Nina Terentiew. – Planujemy dwa bloki. Ten dla młodszej publiczności zaczniemy o godzinie 15 od występu Arki Noego. Zaśpiewa też dla nas Anna Wyszkoni, zatańczą utytułowani otwoccy tancerze, państwo Popławscy i dziecięcy Zespół Tańca Polskiego z Józefowa. Będzie też prezentowany film, który pokaże, co fundacji udało się zrobić w otwockim szpitalu. Od godziny 20 ruszają koncerty naszych gwiazd. Myślę, że uda się nam trafić we wszystkie muzyczne gusta. Zagrają: Kayah w cudownym repertuarze Bregovicowskim, Kamil Bednarek, Urszula, zespół Big Cyc i gość zagraniczny – król muzyki tanecznej Danzel.

Na pikniku nie zabraknie też dodatkowych atrakcji, od zjeżdżalni i trampolin po tory przeszkód i symulatory – wszystko będzie dostępne za darmo! Prawie za darmo. – Liczymy na to, że uczestnicy pikniku troszkę zrewanżują się nam i kupią losy-cegiełki, z których wpływ ma pomóc w dalszym wyposażaniu oddziału dziecięcego, ponieważ lista potrzeb jest wciąż długa – zaznacza Nina Terentiew. – W ten sposób każdy będzie mógł włączyć się w pomoc, a przy okazji mieć szansę na wygranie cennych nagród ufundowanych przez sieć komórkową Plus, np. telefonów. W ciągu dnia odbędzie się aż pięć losowań. Oczywiście całego piknikowego przedsięwzięcia nie udałoby się zorganizować bez zaangażowania i wsparcia Starostwa Powiatowego w Otwocku oraz prezydenta miasta Otwocka, za co serdecznie dziękujemy – dodaje.

Impreza będzie oczywiście rejestrowana przez kamery Polsatu, a otwocki Dzień Dziecka zagości na ekranach telewizorów w całej Polsce. Planowane są dwie transmisje koncertów: o godzinie 15 i godzinie 20 na żywo w Polsacie, a w ciągu dnia wejścia antenowe na żywo w Polsat News. Będzie się działo! Byle tylko dopisała pogoda. Słynne słoneczko Polsatu, zdobiące też logo fundacji, choć niesie tyle radości, w tym przypadku nie wystarczy.

Pomagają jak nikt

Krystyna Aldridge-Holc, prezes Fundacji Polsat

  • Fundacja Polsat już od 20 lat pomaga chorym dzieciom. Na co dzień pomagamy bezpośrednio w rehabilitacji i leczeniu dzieci. Przez 20 lat przekazaliśmy ponad 100 mln zł na liczne zabiegi, leki i terapie dla prawie 30 tys. podopiecznych. Sponsorujemy również remonty i modernizacje placówek medycznych. Do dziś przekazaliśmy na ten cel ponad 100 mln zł dla 1197 ośrodków i szpitali, w których leczone są dzieci w całej Polsce. Fundacja Polsat jest jedyną fundacją w Polsce, która na tak dużą skalę pomaga w dofinansowaniu leczenia i rehabilitacji. W tym roku postanowiliśmy stworzyć przyjazne warunki dla dzieci i ich mam na Oddziale Pediatrycznym w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku. To nie pierwsza nasza pomoc dla tej placówki. W 2010 roku, za ponad 1 mln 300 tys. zł, wykonaliśmy generalny remont oddziału noworodkowego, dostosowując go do obowiązujących standardów oraz wymogów sanitarno-epidemiologicznych. W 2011 roku przekazaliśmy też 5 mln 400 tys. zł na budowę Oddziału Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Szpitalu im. prof. Adama Grucy. Wspieraliśmy zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla V Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Dzieci w Otwocku. Myślę, że na tym nasza obecność w tym mieście się nie skończy.

One thought on “Pod słońcem Polsatu

  • 6 czerwca 2017 o 17:29
    Permalink

    Super. Tylko niech zatrudnia jeszcze do tego lekarzy, kompetentnych żeby na tym oddziale pracowali.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.