Wąski tor, szerokie horyzonty

Trzy stacje kolejki wąskotorowej, trzy miasta, trzy biegi, trzy dystanse – jedna meta przy Gimnazjum i Liceum im. Św. Tomasza z Akwinu. W miniony weekend odbyła się IV edycja Biegu Wąskotorowego z Karczewa przez Otwock do Józefowa.

SYLWIA WYSOCKA

16 kwietnia 1914 roku zakończono budowę Wąskotorowej Kolei Jabłonowskiej, która kursowała na linii Karczew – Otwock – Józefów – Wawer. W 2014 roku z okazji 100-lecia tego wydarzenia po raz pierwszy odbył się okolicznościowy Bieg Wąskotorowy. Impreza przyjęła się i na stałe weszła do kalendarza wydarzeń sportowo-kulturalnych. Co roku w kwietniu organizuje ją Fundacja Sancti Iosephi prowadząca Gimnazjum i Liceum im. Św. Tomasza z Akwinu w Józefowie.

Jak powiedziała „Linii” Agnieszka Kantorowicz, dyrektor ds. organizacyjnych szkoły, pomysłodawcą biegu był jeden z rodziców uczniów, a w organizację wydarzenia angażuje się  cała społeczność szkolna. W tym roku uczniowie własnoręcznie wykonali medale dla uczestników, pisali biznesplany, zdobywali sponsorów, przygotowali stylowe motywy dekorujące metę.

– To jest metoda, dzięki której nasi uczniowie znakomicie poznają historię regionu, tradycje uzdrowiskowe naszych miast, uczą się także organizacji wydarzenia integrującego lokalną społeczność – przyznaje.

Na starcie biegów, które rozpoczynały się w miejscach, gdzie mieściły się dawne dworce kolei wąskotorowej w Otwocku i Józefowie oraz przy „ciuchci” w Karczewie, stanęły dziesiątki amatorów biegania. Zawody tradycyjne odbyły się w kategoriach: „Wąska dycha” na dystansie 10 km (Karczew – Józefów), „Trójka po torze” – 3 km (Józefów – Józefów) i „Nordic walking” – 7 km (Otwock – Józefów). Biegom towarzyszyły sportowe zmagania najmłodszych zawodników na dystansach 50, 150 i 400 m. W każdej z kategorii uczestnicy dopisali, a ich entuzjastyczne podejście stanowi dowód na to, że nie wynik jest najważniejszy, ale sam udział w imprezie.

Tradycyjnie biegowi towarzyszyły pokazy mody retro. Między zawodnikami przechadzały się damy i dżentelmenowi w strojach z czasów, gdy kolej wąskotorowa przywoziła nad Świder letników, czas umilał zespół muzyczny grający standardy ówczesnej muzyki rozrywkowej. Można było także obejrzeć okolicznościowe wystawy prezentujące dzieje kolei.

Na starcie najdłuższego biegu sprzed karczewskiej ciuchci uczestników zagrzewali do walki burmistrz Dariusz Łokietek oraz przedstawicielka goszczącej w Karczewie delegacji miasta partnerskiego Pilzna burmistrz Ewa Gołębiowska. Przy okazji burmistrz Łokietek zapowiedział, że w przyszłym roku z okazji 470. rocznicy nadania praw miejskich bieg nie będzie zaczynał się w Karczewie, ale kończył się w nim. Na mecie zwycięzców dekorowali przedstawiciele samorządów poszczególnych gmin: burmistrz Karczewa Dariusz Łokietek, wiceprezydent Otwocka Agnieszka Wilczek i wiceburmistrz Józefowa Marek Banaszek oraz wicestarosta powiatu otwockiego Paweł Rupniewski.

Puchary burmistrzów /prezydenta miasta:

 • Najlepsza zawodniczka z Otwocka(10 km):     Anna Gawrońska
 • Najlepszy zawodnik z Otwocka (10 km):     Michał Goliński
 • Najlepsza zawodniczka z Otwocka (3 km):     Daria Opałka
 • Najlepszy zawodnik z Otwocka (3 km):     Tomasz Celiński
 • Najlepsza zawodniczka z Karczewa (10 km):     Dominika Witak
 • Najlepszy zawodnik z Karczewa (10 km):     Adam Barglik
 • Najlepsza zawodniczka z Karczewa (3km):    Justyna Wasążnik
 • Najlepszy zawodnik z Karczewa (3 km):     Tomasz Zakrzewski
 • Najlepsza zawodniczka z Józefowa (10 km):     Anna Belka
 • Najlepszy zawodnik z Józefowa (10 km):     Kamil Niewczas
 • Najlepsza zawodniczka z Józefowa (3km):     Klaudia Kopka
 • Najlepszy zawodnik z Józefowa (3 km):     Michał Piętka

Wyniki

 • Nordic Walking
  1. Darek Walsiewicz
  2. Sylwia Rejmentowska
  3. Krzsztof Stokwiszewski
 • Open 10 km:
  1. Wojciech Piszczatowski
  2. Tobiasz Nowakowski
  3. Kamil Niewczas
 • Open 3 km
  1. Robert Świecak
  2. Marek Mazurek
  3. Tomasz Celiński

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.