Nowy autobus na osiedla

Minibus chce uruchomić dodatkową linię, która pomoże mieszkańcom osiedli Ługi i Morskie Oko dostać się do centrum Otwocka. Jeśli miasto szybko dopełni wszelkich formalności, nowy autobus może wozić pierwszych pasażerów już po wakacjach.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Nie wszystkie rejony Otwocka są dobrze skomunikowane. Problem mają zwłaszcza mieszkańcy dzielnic na obrzeżach miasta, gdzie powstają nowe osiedla. Lokalny przewoźnik ma na to rozwiązanie.

Mały wystarczy
– Mieszkańcy od dłuższego czasu proszą nas o zapewnienie dojazdu do centrum Otwocka. Dlatego wystąpiliśmy do urzędu miasta z propozycją utworzenia linii Karczew – Ługi przez osiedle Morskie Oko, do centrum Otwocka. To byłoby spełnienie marzeń tych ludzi. Ale wiąże się to z zabezpieczeniem ruchu i wybudowaniem miejsc do zatrzymywania się autobusów – mówił Tadeusz Pleskot, właściciel firmy Minibus, podczas spotkania z radnymi na komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego.

Trasa nowej linii autobusowej miałaby wstępnie przebiegać ulicami: Miziołka, Wyszyńskiego, Kuklińskiego, Generalską, Hallera, Okrzei, Batorego, Matejki i Andriollego. Nie pokrywałaby się z trasami autobusów, które już jeżdżą, a umożliwiałaby dojazd z odległych rejonów miasta do szpitala, urzędu skarbowego czy szkół. Do uzgodnienia pozostaje lokalizacja przystanków, aby autobus, zatrzymując się po pasażerów, nie blokował ruchu. Właściciel Minibusa zdradził, że miałby to być mały autobus (ok. 20 miejsc siedzących plus 10 stojących), który nie będzie miał problemu z poruszaniem się wąskimi, osiedlowymi uliczkami. Kursowałby co pół godziny.

Po wakacjach
Minibus jest gotowy uruchomić nową linię chociażby jutro, czeka tylko na ruch ze strony władz miasta. – Jesteśmy otwarci, ale musimy mieć możliwość zrobienia projektu i przygotowania przystanków. Potrzeba 4 tys. zł na opracowanie koncepcji, na podstawie której trzeba będzie przygotować projekt, a potem znaleźć jeszcze pieniądze na wykonanie przystanków. Ich budowa potrwa potem miesiąc. Jeśli wszystko będzie przebiegało bez przeszkód, to być może nowa linia zacznie kursować od 1 września – stwierdził obecny na komisji wiceprezydent Otwocka Piotr Stefański.

Przewodniczący komisji radny Marcin Kraśniewski zaproponował, aby rozszerzyć trasę autobusu o ul. Generalską i ul. Danuty, która jest w budowie, ale ma być gotowa przed wakacjami. – Jeśli technicznie będzie możliwe, żeby autobus tam dojechał i zawrócił, to nie widzę problemu. Chodzi o ułatwienie mieszkańcom osiedli dojazdu do centrum Otwocka, ale muszą być wyznaczone przystanki – odpowiedział Pleskot. Na wniosek komisji na sesji 11 kwietnia radni zabezpieczyli potrzebne na początek 4 tys. zł. Ma powstać za to koncepcja przystanków autobusów i rozwiązań komunikacyjnych dotyczących osiedla Morskie Oko, ul. Generalskiej, ul. Danuty i osiedla Ługi.

Mlądz nadal czeka
Może tym razem się uda i nie skończy się tylko na planach i rozmowach, tak jak w przypadku linii autobusowej do Mlądza, która wciąż nie powstała. – Dwa lata temu złożyliśmy projekt takiej linii, prowadziliśmy też rozmowy z prezydentem. Chodziło o autobus jadący z centrum Otwocka, ulicami Batorego, Kraszewskiego, Majową, aż do Mlądza. Też wystąpiliśmy z pismem, otrzymaliśmy organizację ruchu i projekt budowy przystanków, ale na tym się skończyło – przypomniał na komisji właściciel Minibusa.

O uruchomienie tej linii zabiegał radny Witold Wachnicki. – Przed dwoma laty został złożony wniosek o budowę trzech przystanków: przy ul. Majowej, ul. Kraszewskiego i rondzie IV Rejonu From- czyn. Przeznaczono na to 40 tys. zł, a potem okazało się, że potrzeba 200 tys. zł. Czy w tym roku będzie możliwość wybudowania tych przystanków, czy nie? – pytał Wachnicki. Jak zapewniał naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Andrzej Hałaczkiewicz, który prowadzi sprawę, przetarg na budowę przystanków został właśnie ogłoszony i trzeba czekać. – Sprawa jest w toku – mówi naczelnik.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.