Protestują, ale czy zablokują?

Budowa galerii handlowej przy ul. Kupieckiej opóźnia się. Tymczasem do naszej redakcji dotarły listy organizacji z południa Polski wyrażające protest przeciwko planowanej inwestycji. – Inwestor powinien uprzątnąć teren, wygrabić i zasadzić trawę, a na budowę znaleźć inne miejsce – żądają przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Żydów Miasta Częstochowy

PRZEMEK SKOCZEK

„Nie powinno się dopuścić do tej budowy. Ten teren należy oczyścić, posypać ziemią i zasadzić trawę” – grzmi podrabin Janusz Baranowski z Częstochowy. Jak jednak nieoficjalnie ustaliliśmy, w Warszawie zdarzało się przenoszenie żydowskich szczątków. Miejscem ich nowego pochówku jest cmentarz żydowski przy ul. Okopowej

Galeria Kupiecka ma powstać na terenie starego dworca PKS ograniczonego ulicami Kupiecką, Staszica i Andriollego. To część dawnego getta. Gdy je likwidowano 19 sierpnia 1942 roku, ok. ośmiu tysięcy Żydów wywieziono do Treblinki, wielu jednak zamordowano na miejscu. Mówi się o ok. trzech tysiącach Żydów zabitych w Otwocku. Ich ciała trafiły do mogił w dołach, piwnicach, rowach, studniach. Większość wciąż jest gdzieś pod ziemią. Dowodzi tego choćby znalezisko z czerwca 2014 roku, gdy podczas budowy parkingu przy ul. Kupieckiej wykopano szczątki zabitych. Stąd uzasadnione obawy, że pobliski teren planowanej budowy także skrywa zbiorowe mogiły.

Znaki zapytania
Co zrobić w takiej sytuacji? Gdy opisywaliśmy problem w lutym, temat skomentował lakonicznie Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich:

– W przypadku, gdy jesteśmy pewni, że mamy do czynienia z grobem żydowskim z czasów Holocaustu, powinniśmy go uszanować i nie zakłócać spokoju zmarłych. Jeśli to tylko podejrzenie, że są to groby żydowskie z czasów Holocaustu, powinniśmy działać niezwykle ostrożnie, wszelkie podejmowane czynności winny odbywać się pod nadzorem rabinicznym.

Jak dotąd wciąż nie wiadomo, co skrywa plac przyszłej galerii. Inwestycja spółki WOT-Invest miała rozpocząć się w marcu, a jej zakończenie i oddanie budynku do użytku zapowiadano na czwarty kwartał 2018 roku. Szanse na dotrzymanie tych terminów są coraz mniejsze. Na ogrodzonym placu przy ul. Kupieckiej wciąż hula wiatr. Inwestor nie ma jeszcze zgody na budowę, trwa dopiero wydawanie przez prezydenta decyzji środowiskowej, do której protest zgłosił jeden z mieszkańców.

Baranowski mówi: NIE!
Tymczasem planowana inwestycja jest szeroko komentowana nie tylko lokalnie, ale również na forum ogólnopolskim. Głos zabrały m.in. radykalne środowiska żydowskie. Do naszej redakcji wpłynął m.in. protest przeciwko budowie galerii z odległej Częstochowy.

„Jestem między innymi wychowankiem na niwie judaistycznej byłego Rabina RP (1988-1999) Pinchasa Menachema Joskowicza, związanego z dworem cadyków z Góry Kalwarii, zwolennika judaizmu ortodoksyjnego. Po objęciu stanowiska poprosił mnie on o wprowadzenie go w meandry i zawiłości aktualnych spraw żydowskich na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Między innymi należało zająć się wtedy miejscami pochówku Polaków pochodzenia żydowskiego na cmentarzach, czyli kirkutach, i miejscach masowej zagłady, które w naturalny sposób też są kirkutami, gdyż leżą w nich obywatele polscy pochodzenia żydowskiego” – czytamy w proteście częstochowskiego podrabina Janusza Baranowskiego ze Stowarzyszenia Historycznego Żydów Miasta Częstochowy. „Religia judaistyczna nie uznaje odstępstwa od zasady, że zwłoki Żyda położonego w danym miejscu w ziemi nie mogą być przenoszone gdzie indziej. W miejscu pochówku Żyd oczekuje na przyjście Mesjasza, kiedy nadejdzie Koniec Świata. To jest dogmat mający co najmniej 5777 lat i my, jako Żydzi, od tylu lat z tym nie dyskutujemy. Dlatego z poszanowaniem wszystkich wyznań składamy protest w sprawie budowy Galerii Kupieckiej w Otwocku na miejscu kaźni Obywateli Polskich pochodzenia Żydowskiego” – podkreśla stanowczo.

To antypolskie
Do naszej redakcji dotarł jeszcze jeden list o podobnej wymowie. Do protestu częstochowskiego stowarzyszenia dołączyli również Jerzy Korzeń, prezes krakowskiego Towarzystwa Pamięci Narodowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, oraz niezależny krakowski dziennikarz Aleksander Szumański. Oni zwracają uwagę na jeszcze inny problem. W ich piśmie czytamy m.in.:

„W dobie wydawania zagranicznych opinii o rzekomym polskim antysemityzmie i udziale Polaków w Holocauście, atakach medialnych traktujących o >>polskich<< gettach i >>polskich<< obozach koncentracyjnych, tego rodzaju zachowania wzmogą jeszcze antypolskość i antypolskie działania zagranicznych ośrodków publicznych i medialnych”.

Na koniec żądają nie tylko wstrzymania inwestycji, ale i uczczenia pamięci pomordowanych.

Dogmat a praktyka
W rozmowie telefonicznej zapytaliśmy, co zdaniem podrabina Baranowskiego powinien zrobić inwestor, jeśli spekulacje dotyczące szczątków zamordowanych Żydów  się potwierdzą. Jak poszanowanie dla zmarłych pogodzić z kosztowną inwestycją? Jak w ogóle ma rozwijać się miasto, skoro w jego centrum niemal wszędzie można teoretycznie natknąć się na kości dawnych żydowskich mieszkańców?

– Inwestor powinien uprzątnąć teren, wygrabić i zasadzić trawę, a na budowę znaleźć inne miejsce. Wiem, że poniósł koszty, ale takie ryzyko jest wpisane w ten biznes. Miasto może rozwijać się w innych rejonach, rozrastać się na zewnątrz. My oczywiście wiemy, jak to się zwykle kończy, jesteśmy realistami. Jeśli szczątki zostaną zbezczeszczone albo gdzieś przeniesione, dla nas będzie to czas żałoby i modlitwy. Jednak budowa w tym miejscu będzie obciążona. Nie odważyłbym się zbudować czegoś na cmentarzu, bo mogłyby do mnie wrócić „złe duchy”. Ludzie będą o tym pamiętać, będą o tym mówić. Przestrzegam więc inwestora. W Częstochowie pewien deweloper zbudował blok na dawnym cmentarzu i co? Budynek do dziś stoi pusty, nikt tam nie kupuje mieszkań. W tej galerii, jeśli powstanie, będzie tak samo – prorokuje Baranowski.

Sprawdziliśmy, jaka jest praktyka w podobnych sytuacjach w Warszawie, gdzie przecież wciąż buduje się także na terenach byłego getta. Okazuje się, że zasady i dogmat to jedno, ale życie i zdrowy rozsądek wymuszają kompromisy. Ustaliliśmy, że gdy na terenach budowy znajduje się szczątki, są one przenoszone na cmentarz żydowski przy ul. Okopowej i tam chowane przy zachowaniu całego ceremoniału. Gdyby nie to odstępstwo od dogmatu, pewnie znikałyby bez śladu albo były źródłem konfliktów i napięć.

22 komentarze do “Protestują, ale czy zablokują?

 • 27 kwietnia 2017 o 10:01
  Permalink

  Czyli rabe mówi, że w Polsce nic się nie da budować bo wszędzie potencjalnie mogą leżeć trupy żydów?
  Powiem wam forumowicze, że ręce mi opadły…

  Odpowiedz
  • 28 kwietnia 2017 o 00:53
   Permalink

   niewolnicy we własnym domu. jeden pejsaty trzyma w garści całe miasto.

   Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2017 o 11:34
  Permalink

  w jednym z filmów klasyka, p. Marka Koterskiego, pięknie przedstawia swój pogląd na możliwość protestowania i wygłaszania poglądów: https://www.youtube.com/watch?v=rFhuGilu710; krótko podsumowując: protestować, pisać listy oczywiście można, każdy ma do tego prawo, nawet w najdurniejszej sprawie, ja dodam od siebie – od ustanawiania prawa i jego egzekwowania to są jednak sądy i pozostałe władze, nie organizacje, nawet najszczytniejsze i najwspanialsze, (chyba, że się coś zmieniło), nie rozumiem, na jakiej konkretnej podstawie prawnej oparto decyzję o wstrzymaniu tej inwestycji, czemu wzorem większego brata (Wwy), nie można raz-dwa uprzątnąć i jechać dalej z tym koksem…

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2017 o 11:40
  Permalink

  cytat: Inwestor powinien uprzątnąć teren, wygrabić i zasadzić trawę, a na budowę znaleźć inne miejsce. Wiem, że poniósł koszty, ale takie ryzyko jest wpisane w ten biznes. Miasto może rozwijać się w innych rejonach, rozrastać się na zewnątrz. My oczywiście wiemy, jak to się zwykle kończy, jesteśmy realistami. Jeśli szczątki zostaną zbezczeszczone albo gdzieś przeniesione, dla nas będzie to czas żałoby i modlitwy. Jednak budowa w tym miejscu będzie obciążona

  Klątwa Rabina w Otwocku!

  Odpowiedz
  • 27 kwietnia 2017 o 21:13
   Permalink

   żaden rabin , samozwańczy i nie mający nic wspólnego z częstochowskim środowiskiem żydowskim były przekrętas finansowy,
   po wyroku za malwersacje finansowe szukający nowego zaistnienia cwaniaczek

   Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2017 o 14:25
  Permalink

  Ludzie wszędzie protestują, bo tam są zwłoki Żydów!!!! I co z tego? Jakby serio do tego się stosowano, to Warszawa nigdy by nie była Warszawą, bo wszędzie są tam zwłoki po Żydach, wiadomo z jakich przyczyn, i niemożna byłoby nic budować, tylko cała warszawa obrośnięta trawą. W warszawie stworzyli cmentarze Żydowskie i mogli w spokoju budować co chcieli. W Otwocku już tak nie można, bo trzeba to zasypać ziemią i posadzić trawkę. Normalnie nie mogę nie raz czytać to co piszą. Miasto nie może się rozwijać przez kilkunastu cymbałów którym się nie podoba, że zwłoki (o ile w ogóle znajdą) zostaną przeniesione na cmentarze Żydowskie. Czy waszym zdaniem lepiej jest jak po tych zwłokach będą jeździć autobusy i samochody? Moim zdaniem byłoby lepiej gdyby zwłoki byłyby na cmentarzu a nie zakopane pod asfaltem.

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2017 o 16:39
  Permalink

  J***ć żydostwo.
  Ja chcę Kauflanda na podwórku.

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2017 o 17:30
  Permalink

  Jedna czarna dziura czy dwie to naprawdę bez większej różnicy dla Otwocka.

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2017 o 18:52
  Permalink

  Otwock i wiele innych miast w Polsce mają straszną i smutną historię związaną z II wś, ale czas iść do przodu. Otwock potrzebuje inwestycji, jak powietrza, takie miasta, jak Mińsk Mazowiecki lub Garwolin są już daleko w przodu i jak zacznie się w naszym (niestety ponurym) mieście inwestować w centra handlowe, sklepy i usługi, to pieniądz zacznie pracować i zaraz pociągnie za sobą kolejne inwestycje. Z czasem pojawią się też duże firmy. Kto wie, może nawet basenu się doczekam.
  A ofiarom getta trzeba ufundować pamiątkową tablicę, albo pomnik, albo w samej galerii można byłoby zrobić mini-muzeum ze zdjęciami starego Otwocka. Może nawet by to dodatkowo przyciągało klientów.

  Budować.

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2017 o 18:56
  Permalink

  Galeria powinna powstać zwłoki żydów pochować w odpowiednim dla nich miejscu chociażby na okopowej w Warszawie. A Żydów którzy siedząc w Częstochowie decydują o tym co dzieje sie w Otwocku powinno sie zamknąć w Aushwitz.

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2017 o 07:50
  Permalink

  Wielokrotnie jeżdżę do Otwocka a stary Oteock z lat 60-tych dobrze pamiętam bo mieszkałem w pobliskim Józefowie.Miasto
  robi na mnie przygnębiające wrażenie.
  W samym centrum od lat tkwi niekończąca się budowa,ulice bez kanalizacji toną w wodzie po każdym nawet najmniejszym deszczyku-jednym słowem wielka wiocha
  nie mająca nic z miejskiego sznytu.Państwo włodarze miasta może jednak przyłączenie do wielkiej aglomeracji warszawskiej da impuls i pieniądze by coś z tym problemem zrobić?

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2017 o 18:07
  Permalink

  z tego wynika że jeszcze Otwock okupu rabinowi nie dał i jest następna okazja aby polaczków ogołocić , a czy rabiemu nie przeszkadzało jak przez tyle lat tam srały psy i szczali okoliczni pijaczkowie . Jak Polacy nadal bedą sie dawali zastraszać najbardziej zachłannemu narodowi ,kurde literówka , najbardziej prześladowanemu narodowi to nigdy tu nic nie będzie,suma summarum czemu tak żydzi rwetesu w innych krajach o odszkodowanie nie podnoszą? jak to były niemieckie przestępstwa czemu ma płacić za to polska , bo jak sie okazuje tu wszystko jest żydowskie , ja mam pomysł wróćmy do normalności jak sie znajduje kości to się przenosi na honorowe miejsce na cmentarzu aby zaznały spokoju po godnym pochówku a rabin niech zapitala z grabiami i grabi między grobami trawę i wtedy będzie normalność, dziękuję ,Polak.

  Odpowiedz
 • 30 kwietnia 2017 o 00:10
  Permalink

  Bez przesady.Ekshumować groby i przenieść na otwocki kirkut i budować centrum handlowe.To jest Polska i nie popadajmy w paranoję.Żydki niech sie opamiętają.Z całym szacunkiem dla zmarłych.Nie można być niewolnikiem przeszłości.

  Odpowiedz
  • 30 kwietnia 2017 o 09:45
   Permalink

   Polaczku gdyby nie Żydki, to byś dalej mieszkał w lesie. Domagasz się szacunku dla siebie i swoich bliskich stawiając im granitowe pomniki na katolickim cmentarzu, to uszanuj pamięć tych, którzy stworzyli to miasto, a zginęli tylko dlatego, że urodzili się Żydami.

   Odpowiedz
   • 30 kwietnia 2017 o 15:52
    Permalink

    Kirkut to żydowski cmentarz nie katolicki kretynie i o jakim szacunku lub braku jąkasz, rozwój miasta to brak szacunku, bo dla mnie brakiem szacunku jest wszędobylskie domagania żydowskie, a ginęli z rąk hitlerowskich oprawców to niby dlaczego pokutować ma teraźniejsze pokolenie , twoim zdaniem godny pochówek to brak szacunku ? burakowozie nie wiesz o czym klepiesz bo dla normalnych ludzi brakiem szacunku jest trzymanie trupa w dołu i krzyczenie POLACZKU gdyby nie żydki

    Odpowiedz
   • 2 maja 2017 o 11:50
    Permalink

    takie głupoty piszesz,ze mnie po prostu smiech zalewa
    na pewno kopernik był kobietą parafrazując twoją tezę
    miasta otwock nie stworzyła ludność zydo…
    wykupcie tą działkę od inwestora i zróbcie co chcecie

    Odpowiedz
  • 2 maja 2017 o 11:47
   Permalink

   trochę szacunku do obywateli tego kraju
   polaczkiem nazywaj siebie i sobie podobnych

   Odpowiedz
 • 1 maja 2017 o 04:25
  Permalink

  Otwock i wiele innych miast w Polsce mają straszną i smutną historię związaną z II W. Ś., ale czas iść do przodu. Otwock potrzebuje inwestycji, jak powietrza, takie miasta, jak Mińsk Mazowiecki lub Garwolin są już daleko w przodu i jak zacznie się w naszym (niestety ponurym) mieście inwestować w centra handlowe, sklepy i usługi, to pieniądz zacznie pracować i zaraz pociągnie za sobą kolejne inwestycje. Z czasem pojawią się też duże firmy. Kto wie, może nawet basenu się doczekam.
  A ofiarom getta trzeba ufundować pamiątkową tablicę, albo pomnik, albo w samej galerii można byłoby zrobić mini-muzeum ze zdjęciami starego Otwocka. Może nawet by to dodatkowo przyciągało klientów.

  Budować.

  Odpowiedz
 • 1 maja 2017 o 11:03
  Permalink

  A może powinnismy wykorzystać tą sytuację do uczczenia ofiar holokaustu w Otwocku przez np. budowę pomnika obok powstającej galerii. Odnalezione podczas budowy zwłoki powinny być przeniesione na kirkut, a inwestycja ukończona. To bardzo przykre, że do tej pory w takich miastach jak Otwock nie upamiętniono należycie śmierci tak wielu obywateli polskich narodowości żydowskiej!

  Odpowiedz
 • 2 maja 2017 o 11:46
  Permalink

  problem mogą rozwiązać protestujący niech wykupią teren od inwestora i zrobią to co mu każą, przecież to jest dla nich bardzo ważna sprawa

  Odpowiedz
 • 4 czerwca 2017 o 07:30
  Permalink

  Dziwi mnie,ze Pan Przemek Skoczek znany dziennikarz z Otwocka zainicjował temat budowy galerii na ulicy Kupieckiej w sposób sugerujący jakoby to Żydzi blokowali prace nad w/wymienioną budową.Panie Przemku poruszył Pan problem,który przecież nie istnieje.Kto tylko trochę czyta prasę otwocką wie,że budowa została zamrożona ponieważ inwestor nie uzyskał jeszcze wszystkich pozwoleń i nie doszło do porozumienia pomiędzy władzami miasta a inwestorem co do wykupu od miasta dwóch działek będących na terenie planowanej budowy.Przytoczył Pan stanowiska środowisk żydowskich co do ich oceny zagospodarowania placu na którym ma stanąć galeria.Każdy ma prawo mieć i wygłaszać swoje poglądy,ale to nie przesądza o przebiegu danej budowy.Nie jestem Żydem i mój stosunek do nich jest powiedziałbym ambiwalentny,ale proszę spojrzeć ile hejtów zostało napisanych pod pańskim artykułem.Czy nie uważa Pan,że przyczynia się Pan do wzrostu niechęci a być może nienawiści pomiędzy narodami?Jest Pan aktywnym żurnalistom i nie chcę posądzić Pana,że chciał Pan po prostu zaistnieć w mediach.
  Co do samej budowy.Mamy jedną czarną dziurę na ul.Powstańców Warszawy gdzie miała powstać duża galeria,a teraz obawiam się ,że powstała druga Czarna dziura.Czy zauważyliście państwo,że tam,gdzie przeprowadzają inwestycje nasi rodzimi inwestorzy tam zawsze są problemy ze szkodą społeczną.Co najgorsze to wydaje się,że nie ma możliwości prawnych,by taki stan rzeczy zmienić.Może nie należy uginać się przed lobby kupieckim w Otwocku broniącym jakoby polskiego majątku a przekazywać inwestycje jednak podmiotom zagranicznym,które by już dawno wybudowały w/wymienione dwie galerie. Galerie i jakieś obiekty około galerii upiększałyby centrum miasta ,w galeriach pracowaliby polscy pracownicy ,mieszkańcy Otwocka korzystaliby z usług galerii ,miasto otrzymywałoby pieniądze z podatków.
  Dziękuję Edward Rotama

  Lubię

  Skomentuj

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.