Przystanek fontanna

Dawna fontanna przy ul. Armii Krajowej w Otwocku, gdzie teraz jest przystanek autobusowy, może znów tryskać wodą i cieszyć oczy mieszkańców. Fundacja Dobra Przestrzeń chce z pomocą miasta przywrócić temu miejscu dawny blask.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W latach 70. była nie tylko atrakcją, ale też miejscem spotkań i odpoczynku. Dobre czasy kamiennej fontanny przy ul. Armii Krajowej minęły, ale mogą jeszcze wrócić. Fundacja Dobra Przestrzeń, którą założyli otwocczanie Wiktor Lach i Jacek Bajer, zwróciła się do władz miasta z pomysłem, aby wyremontować fontannę i zagospodarować otaczający ją teren.

Potrzebny remont
– Ulica Armii Krajowej jest reprezentacyjną częścią miasta. Chcielibyśmy uruchomić fontannę, która kiedyś się tutaj znajdowała. Instalacje hydrauliczne są do wymiany, system musi zostać przywrócony, misa wybetonowana i odpowiednio zabezpieczona – mówił prezes fundacji Wiktor Lach na posiedzeniu komisji ochrony środowiska, które odbyło się 26 kwietnia w urzędzie miasta. Wtedy też przedstawił radnym wstępną wizualizację wyremontowanej fontanny, którą także prezentujemy. – Ta koncepcja nie jest nowa, my nad nią pracowaliśmy od kilku lat, ale dopóki ul. Armii Krajowej pozostała w gestii powiatu, to w ogóle nie dało się tego pomysłu zrealizować. Wróciliśmy do niego, kiedy miasto przejęło ulicę – wyjaśnił Lach.

Przestrzeń dla mikroklimatu
Przy wyremontowanej fontannie nie zabraknie ławek, które na własny koszt ma wykonać Fundacja Dobra Przestrzeń, o czym zapewniał jej prezes. Nie będą one identyczne jak te we wstępnej wizualizacji, tylko jak mówił na komisji Wiktor Lach, mają składać się z dwóch albo czterech bloków kamieni granitowych.

– Jeśli chodzi o roślinność, to zaproponowaliśmy wysoką trawę, bo zależy nam na stworzeniu w tym miejscu pewnego rodzaju mikroklimatu. To jest reprezentacyjny przystanek przy urzędzie miasta, chcemy stworzyć tutaj fajną przestrzeń. Jeszcze nie zdecydowaliśmy, jakie będą drzewa. Najważniejsze jest to, żeby ich korony zimą były ładne, a te trawy falowały na wietrze – opowiadał Lach. Kamienny kształt fontanny zostanie zachowany. – Chcemy na tyłach ustawić niewielki trejaż (drewniana konstrukcja przypominająca płot – przyp. red.) pokryty powojnikiem, żeby uniemożliwić sikanie do tego małego baseniku – dodaje prezes fundacji.

Radni są za
Jaki ma być koszt realizacji tego pomysłu? – Jeśli chodzi o instalację wodną, to Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji obiecało wykonać ją za pieniądze przeznaczone na promocję. Sam koszt posadzenia i za- kupu roślinności wynosi 2,5 tys. zł. Taką kwotę trzeba przeznaczyć w budżecie, żeby to miejsce powstało – przedstawił wstępne wyliczenia Wiktor Lach. Dodał, że po stronie fundacji jest wykonanie projektu. Będzie też konieczna wymiana części nawierzchni od frontu fontanny.

Radni z komisji ochrony środowiska i urbanistyki pozytywnie odnieśli się do przedstawionego przez fundację pomysłu. – Bardzo cieszy nas, że powstała taka  koncepcja. W naszym mieście brakuje miejsc z małą architekturą, która nadałaby charakteru wielu otwockim skwerom. Na sesji 27 kwietnia br. rada miasta przeznaczyła kwotę 23 tys. zł na remont fontanny i zagospodarowanie zieleni skweru przy przystanku w ul. Armii Krajowej. To znacznie uprości i przyspieszy formalności – informuje przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Teraz czekamy, aż fundacja przygotuje szczegółowy projekt zagospodarowania zieleni z opisem i wizualizacjami.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.