Anna G. już nie pracuje w urzędzie

Sąd apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy wyrok otwockiego sądu rejonowego, który uznał Annę G. winną 38 zarzutów. Naczelniczka wydziału inwestycji została skazana na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz pięć lat zakazu zajmowania stanowisk w organach administracji publicznej i samorządowej. Musi też zapłacić 10 tys. zł grzywny.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Wyrok w głośnym procesie byłych i obecnych otwockich urzędników zapadł prawie półtora roku temu. Annie G. jako jedynej spośród 11 oskarżonych sąd w Otwocku wymierzył karę, uznając ją za winną popełnienia zarzuconych jej czynów. Postępowanie wobec pozostałych osób zostało umorzone, ale urzędnicy nie zostali oczyszczeni z zarzutów.

Złożyła rezygnację
Naczelniczka została oskarżona o poświadczenie nieprawdy i działanie na szkodę interesu publicznego. Wyrok nie był prawomocny. Anna G. złożyła odwołanie do Sądu apelacyjnego w Warszawie. – Jestem osobą odpowiedzialną i na pewno nie popełniłam żadnych przestępstw. Proszę o uniewinnienie – mówiła już podczas rozprawy przed otwockim sądem. Jednak 28 kwietnia sąd drugiej instancji podtrzymał wcześniejszą decyzję otwockiego wymiaru sprawiedliwości. Wyrok jest prawomocny. Anna G. może złożyć kasację, którą rozpatrzy Sąd Najwyższy.

Jeszcze tego samego dnia naczelniczka złożyła na ręce prezydenta Otwocka Zbigniewa Szczepaniaka rezygnację z pracy w urzędzie. Przez ostatnie lata była naczelniczką wydziału inwestycji, wcześniej wydziału planowania przestrzennego. Była też pełnomocnikiem prezydenta do spraw pozyskiwania funduszy unijnych.

Z otwockim urzędem miasta była związana przez kilkanaście lat.

Jak powiedział w rozmowie z „Linią” prezydent, w tej sytuacji zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko naczelnika wydziału inwestycji. Do tego czasu Zbigniew Szczepaniak wyznaczy osobę, która będzie pełniła jego obowiązki. Prawdopodobnie będzie to pracujący w wydziale Krzysztof Cyra.

Ktoś coś dopisał
Przypomnijmy, że proces w otwockim sądzie trwał trzy lata. Odbyło się w sumie 14 rozpraw, przesłuchano kilkudziesięciu świadków, w tym zarówno byłego, jak i obecnego prezydenta Otwocka. Nikt z oskarżonych przed sądem nie przyznał się do winy (podczas przesłuchań w prokuraturze były takie przypadki).

Prokuratura w Wołominie postawiła urzędnikom w sumie 81 zarzutów. Wszystkie dotyczyły niedopełnienia obowiązków, działania na szkodę interesu publicznego oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach planistycznych w związku z wydawanymi w latach 2003-2008 wypisami i wyrysami (załącznikami graficznymi) z planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Wólki Mlądzkiej. Mówiąc wprost, na terenach leśnych i agroturystycznych bez prawa zabudowy mieszkaniowej dopuszczono powstanie domków jednorodzinnych i kompleksu hotelowego Villa Park Otwock, bo ktoś wcześniej zmienił przeznaczenie tych działek, dopisując na mapie inne symbole. Prawo do tego ma tylko rada miasta poprzez podjęcie stosownej uchwały o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego.

Gdzie jest oryginał mapy?
Naczelniczka Anna G., której postawiono najwięcej, bo aż 38 zarzutów, odmówiła składania zeznań. Wszyscy obrońcy zwracali uwagę, że główny dowód w sprawie, czyli oryginał planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Wólki Mlądzkiej mający wskazywać, które działki są budowlane, a które nie, nie został odnaleziony. Urzędnicy mieli pracować na różniących się od siebie kopiach i na ich podstawie wydawać dokumenty, bo takie były procedury. Do tej pory nie ustalono, co stało się z oryginalnym planem dla Wólki Mlądzkiej.

2 komentarze do “Anna G. już nie pracuje w urzędzie

 • 11 maja 2017 o 13:02
  Permalink

  Jeśli się nie zna sprawy dokładnie to może lepiej nie pisać nieprawdy. Przedstawicieli gazety Linia Otwocka nie było na rozprawie więc umknął im fakt, że wszystkie osoby oskarżone w niniejszej sprawie oprócz Anny Gut zostały uniewinnione od zarzucanych im czynów przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wraz ze stosownym uzasadnieniem. Proszę o dokładne sprawdzenie zamieszczanych faktów i sprostowanie podanych informacji w niniejszej sprawie ewidentnie mijających się z prawdą.

  Odpowiedz
 • 22 maja 2017 o 11:14
  Permalink

  Dlaczego za balagan wgeodezji ma odpowiAdac taki fachowiec jak Anna Gut toniesprawoedliqe

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.