„Jedynka” bez placu zabaw

To już pewne. W tym roku nie powstanie plac zabaw przy nowej szkole podstawowej w Karczewie. 100 tys. zł, które miało być przeznaczone na ten cel, zostało rozdysponowane na inne wydatki.

SYLWIA WYSOCKA

Wiele mówiło się o tym, że przekształcane zgodnie z reformą oświaty w Szkołę Podstawową nr 1 gimnazjum w Karczewie ma być placówką z prawdziwego zdarzenia, w niczym nieustępującą drugiej podstawówce. Władze starały się zachęcić uczniów, żeby przechodzili do nowej szkoły
z „Dwójki” czy innych placówek i możliwe było utworzenie klas w każdym z roczników. To się nie udało. Teraz, gdy przyszło do głosowania nad zmianami w budżecie związanymi z przystosowaniem szkoły do nowych potrzeb, radni zabrali pieniądze na budowę placu zabaw przy szkole. Zapisana na ten cel kwota 100 tys. zł została rozdysponowana na inne, zdaniem radnych pilniejsze potrzeby, takie jak zakup tłucznia na wiejskie drogi, częściowe utwardzenie miejsc postojowych na Ługach czy budowę ul. Chopina.

– Bardzo dużo pieniędzy idzie na szkoły i dostosowanie ich do nowych wymogów: remonty, doposażenia pracowni, podwyżki dla nauczycieli – mówiła radna Małgorzata Spirowska, która zgłosiła wniosek o przeznaczenie 100 tys. zł na inny cel niż budowa palcu zabaw. Ale wniosek uzasadniali i poparli także inni radni. – I tak dużo wydajemy na dostosowanie Szkoły Podstawowej nr 1 do nowych potrzeb. W tym roku w placówce zostanie utworzona i wyposażona świetlica dla małych dzieci. Uczniowie będą mieli gdzie wychodzić, przy szkole jest boisko, a nieopodal plac zabaw na osiedlu Częstochowska – stwierdziła Anna Osial, przewodnicząca komisji oświaty.

– Place zabaw przy szkołach w ramach programu „Radosna szkoła” robiliśmy przede wszystkim ze względu na dzieci sześcioletnie, a takich w „Jedynce” nie będzie – argumentowała radna.

Pomysł radnych zyskał aprobatę burmistrza. – Zgłaszając propozycję budowy placu zabaw, kierowaliśmy się tym, o czym mówiliśmy na spotkaniu z rodzicami, na którym nauczyciele zachęcali ich, żeby przenosili swoje dzieci do nowej szkoły. Wychodziliśmy z założenia, że należy dążyć do ujednolicenia poziomu wszystkich placówek. Padły wtedy deklaracje, żeby obie placówki były jednakowo wyposażone i były na tym samym poziomie edukacyjnym. Ponieważ do pierwszej klasy nie idą już sześcio-, ale siedmiolatki, uzasadnienie powstawania placów zabaw w ramach programu „Radosna szkoła” nie jest już takie pewne. Dlatego przychylam się do wniosku radnych. Jeśli padną zarzuty, że deklaracje były inne, będziemy musieli tej decyzji bronić – stwierdził Dariusz Łokietek.

Nie wiadomo więc, czy plac zabaw przy „Jedynce” w ogóle kiedyś powstanie. – W przyszłym roku o tym pomyślimy – skomentowała przewodnicząca komisji oświaty Anna Osial.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.