Wykopali kupieckie skarby…

Okazuje się, że ogrodzony teren przy ul. Kupieckiej, gdzie był dworzec PKS, a teraz ma powstać galeria handlowa, kryje niejedną tajemnicę. Podczas przeprowadzonych w marcu prac porządkowych odkopano kilkaset przedmiotów sprzed wojny. Będzie można je zobaczyć już 20 maja w czasie Nocy Muzeów.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Co ciekawe, inwestor, który chce wybudować Galerię Kupiecką, poinformował mieszkańców o znalezisku dopiero teraz. Po naszym artykule „Protestują, ale czy zablokują?” wydał w tej sprawie oświadczenie. „Mając na uwadze uwarunkowania historyczne, dokonywaliśmy porządkowania terenu ze szczególną starannością. Na miejsce zaprosiliśmy pana Macieja Woźniaka, który prowadził codzienny nadzór nad pracami. Przedmioty, które zostały znalezione podczas porządkowania terenu, zostały przez nas przekazane do Muzeum Ziemi Otwockiej” – czytamy w oświadczeniu.

Skontaktowaliśmy się z Sebastianem Rakowskim, kierownikiem Muzeum Ziemi Otwockiej, który potwierdził te informacje. – Trafiło do nas kilkaset eksponatów z prac, które były prowadzone na terenie przy ul. Kupieckiej. Te znaleziska dostarczono nam około miesiąc temu, na zakończenie prac ziemnych – przyznaje Rakowski.

Kierownik muzeum nie był na miejscu, kiedy znalezione rzeczy zostały odkopane. Jak powiedział w rozmowie z „Linią”, zostały one dostarczone w skrzynkach przez pracownika zatrudnionego przez inwestora. Co było w środku? Przede wszystkim pochodzące sprzed wojny przedmioty codziennego użytku, m.in. buteleczki czy fragmenty uszkodzonych naczyń, ale podobno są też pewne „skarby”, które wzbogacą zbiory otwockiego muzeum. – Jest tam parę fajnych rzeczy, ale nie chciałbym o nich teraz mówić, bo trafią na wystawę podczas Nocy Muzeów – mówi Sebastian Rakowski.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy więc do Muzeum Ziemi Otwockiej w sobotę, 20 maja, kiedy to wszystkie „kupieckie skarby” będzie można po raz pierwszy zobaczyć na specjalnej ekspozycji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.