Słodki jubileusz strażaków

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Otwocku-Jabłonnie zawsze są gotowi na poświęcenie, kiedy trzeba ratować ludzkie życie. Kilka dni temu jednostka, która na trwałe zapisała się w historii miasta, obchodziła jubileusz 90-lecia istnienia.

TEKST I ZDJĘCIA: AGNIESZKA JASKULSKA

Zawsze można na nich liczyć. Ryzykują zdrowie i życie, aby pomóc innym. – Dziękujemy, że niesiecie pomoc tym, którzy jej potrzebują – podkreślali samorządowcy podczas uroczystych obchodów 90-lecia istnienia OSP w Jabłonnie, które odbyły się w niedzielę, 7 maja.

O godz. 12 rozpoczęła się msza święta w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Śródborowie, w której uczestniczyli nie tylko strażacy z jednostek powiatu otwockiego, ale również mieszkańcy. Podczas uroczystości proboszcz ks. Jan Gołembiewski poświęcił nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki Iveco.

Potem wraz z pocztami sztandarowymi przy akompaniamencie orkiestry OSP Karczew z  mażoretkami na czele wszyscy przemaszerowali ul. Narutowicza pod remizę, gdzie odbył się uroczysty apel. Była to również okazja do wręczenia strażakom odznaczeń i wyróżnień. Urząd Marszałkowski przyznał OSP Otwock-Jabłonna medal Pro Masovia. – Dzięki zaangażowaniu druhów z ochotniczych jednostek możemy zapewnić mieszkańcom powiatu otwockiego profesjonalne i pełne bezpieczeństwo pożarowe. Na druhów zawsze można liczyć – podsumował Mariusz Zabrocki, otwocki komendant KP PSP. Starosta Mirosław Pszonka podkreślił, że druhowie angażują się w służbę na rzecz mieszkańców, często poświęcając swój prywatny czas, i nieraz narażają życie, aby pomagać innym. Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak dodał, że OSP Otwock-Jabłonna była jedną z pierwszych jednostek, która powstała 11 lat po tym, jak Otwock otrzymał prawa miejskie, i na trwałe zapisała się w historii miasta.

– Ta ochotnicza straż pomaga nie tylko mieszkańcom powiatu otwockiego, ale jeździ na akcje w całym kraju. Miasto jest dumne z takiej jednostki – mówił prezydent.

Po oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na dalsze świętowanie jubileuszu, które trwało do późnych godzin wieczornych. Każdy znalazł coś dla siebie. Dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji, m.in. konkursy, mały park rozrywki ze ścianą wspinaczkową, trampoliną i zjeżdżalniami. Natomiast dorośli mogli obejrzeć występy uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 oraz pokaz tańca i fitnessu, który zaprezentowała Żaneta Kornatowska ze swoim zespołem. Odważni mogli nawet zatańczyć salsę. Po południu odbyły się pokazy ratownictwa technicznego i medycznego przygotowane przez strażaków z Otwocka i OSP Józefów. Stroje strażackie zaprezentowały na scenie finalistki konkursu Miss Ziemi Otwockiej. Na zakończenie imprezy można było pobawić się podczas koncertu Andrzeja Rosiewicza i zespołu CamaSutra.

Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie:

 • srebrny: Piotr Świercz, Marian Ładnowski,
 • brązowy: Michał Kopka, Paweł Żelazko.

Odznaki wzorowego strażaka otrzymali druhowie:

 • Grzegorz Rodenko, Adrian Miszkurka.

Odznaki za długoletnią służbę otrzymali druhowie:

 • za wysługę 5 lat: Monika Auguścińska, Michał Dałek, Łukasz Konarzewski, Rafał Najman, Kacper Pasternak, Mateusz Ponceleusz, Mateusz Suty, Michał Zwierz;
 • za wysługę 10 lat: Marian Ładnowski, Piotr Świercz;
 • za wysługę 15 lat: Paweł Sadowski, Ewa Szymańska, Jakub Wicik;
 • za wysługę 20 lat: Piotr Auguściński;
 • za wysługę 50 lat: Józef Kopka;
 • za wysługę 60 lat: Ryszard Auguściński.

Odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej otrzymali druhowie:

 • srebrne: Monika Auguścińska, Rafał Najman, Mateusz Ponceleusz, Mateusz Suty, Michał Zwierz;
 • brązowe: Kamil Kopeć, Jakub Szymański, Weronika Rogala.

Wyróżnienia od Urzędu Marszałkowskiego

 • Czterech druhów dodatkowo otrzymało wyróżnienia od Urzędu Marszałkowskiego za szczególne zaangażowanie i wzorową służbę w OSP. Byli to: prezes Józef Kopka, naczelnik, wiceprezes Paweł Żelazko, wiceprezes Marian Ładnowski i gospodarz Piotr Świercz.

Otwockie srebrne sosenki

 • Prezydent Zbigniew Szczepaniak wręczył Srebrne Sosenki druhom: Ryszardowi Auguścińskiemu, Ryszardowi Nowakowi, Leonowi Przystawce i Edmundowi Kałowskiemu.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.