Wymienią generała

Karczew szykuje się do zmiany nazw ulic kojarzących się z czasami komuny. Jeszcze przed wakacjami nazwy zmienią ulice Mariana Buczka i Zygmunta Berlinga na Ługach. Władze szukają dla nich nowych patronów.

SYLWIA WYSOCKA

W ubiegłym roku weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zgodnie z nią nazwy dróg, ulic, mostów i placów nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących lub propagujących jakikolwiek totalitaryzm. Oznacza to, że nie można nadawać takich nazw, a te już istniejące mają być zmienione w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do września br.

Decyzję o zmianie nazwy ulicy podejmuje rady gminy, przyjmując stosowną uchwałę. Karczewscy radni już od jakiegoś czasu interesują się tym tematem, ponieważ na osiedlu  Ługi są dwie ulice, których nazwy nawiązują do kontrowersyjnych postaci polskiej historii. Chodzi o socjalistycznego i komunistycznego działacza Mariana Buczka oraz generała Zygmunta Berlinga. Mimo że w przypadku generała historycy spierają się co do roli, jaką odgrywał na różnych etapach swojego życia, Instytut Pamięci Narodowej sprzeciwia się nadawaniu ulicom imienia Berlinga i dąży do zmiany istniejących nazw.

– Chcielibyśmy temat zmiany nazw zamknąć jeszcze przed wakacjami – zapowiedział na kwietniowej sesji burmistrz Dariusz Łokietek. – Jednak usuniecie nazwy to jedno, a nadanie nowej to drugie. Chcielibyśmy, żeby odbyło się to w drodze konsultacji społecznych, poprzedzonych zebraniem propozycji mieszkańców – dodał.

Radni popierają taką drogę wyboru nowych nazw. – Konsultacje społeczne byłyby jak najbardziej wskazane – skomentowała przewodnicząca komisji ds. zdrowia, opieki społecznej, bezpieczeństwa i porządku publicznego Małgorzata Spirowska. – Najpierw powinniśmy zebrać luźno zgłaszane propozycje od radnych, mieszkańców i przewodniczących osiedli, a następnie w wyniku konsultacji prowadzonych np. w formie  internetowego głosowania wybrać nazwę najbardziej akceptowaną przez mieszkańców. Chodzi o to, żeby nie powtórzyła się sytuacja z ulicą Ofiar Katynia, kiedy przeciwko tej nazwie protestowali mieszkańcy – uważa radny Michał Rudzki.

Władze gminy zgodziły się, żeby mieszkańcy mogli zgłaszać swoje propozycje nazw. Będą mogli to zrobić m.in. to za pomocą oficjalnej strony internetowej urzędu miasta http://www.karczew.pl. Najpóźniej w czerwcu nowe nazwy mają zostać usankcjonowane uchwałami rady.

Co ważne dla mieszkańców domów znajdujących się przy ulicach, które zmienią patronów,  na podstawie art. 5 wspomnianej ustawy nie będzie wymagana natychmiastowa wymiana dokumentów (np. dowodu osobistego). Zgodnie z prawem będzie można posługiwać się nimi  do czasu, aż stracą ważność. Nie obędzie się jednak bez zmian szyldów, ogłoszeń, pieczątek, wizytówek, itp.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.