Apteka jeszcze poczeka

Opóźnia się otwarcie apteki w przychodni przy ul. Armii Krajowej w Otwocku. Placówka miała być czynna w kwietniu, ale ruszy najprawdopodobniej dopiero w połowie roku.

SYLWIA WYSOCKA

Umowa z poprzednim najemcą apteki w przychodni przy Nocnej Pomocy Lekarskiej wygasła. Powiatowe Centrum Zdrowia nie przedłużyło jej, bo zdecydowało, że aptekę poprowadzi samo. Według zapowiedzi placówka po remoncie miała być ponownie otwarta w kwietniu. Niestety, pomieszczenie wciąż stoi puste. Powodem jest przedłużające się postępowanie przetargowe.

– Muszę ze wstydem przyznać, że apteka nie została jeszcze uruchomiona, ale nie jest to nasza wina – mówiła na jednym z posiedzeń komisji zdrowia rady powiatu pod koniec kwietnia prezes PCZ Henryka Romanow. – Są pewne procedury. Mimo że w tym miejscu działała apteka, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wymaga wykonania przez specjalistów opracowania planu rozmieszczenia pomieszczeń placówki, choć taki już istnieje. Niewiele firm profesjonalnie zajmuje się takimi opracowaniami. Pierwszy oferent wyznaczył termin wykonania opracowania na pół roku, drugi się wycofał. Zgłaszały się też inne firmy, które  przygotowanie dokumentu wyceniły bardzo wysoko – tłumaczy prezes.

– Szpital przeprowadził już trzeci przetarg na wyłonienie firmy, która zrobi opracowanie funkcjonowania apteki. Jego koszt wynosi 13 tys. zł. Dokument ma powstać w ciągu trzech tygodni. To oznacza, że apteka mogłaby zostać otwarta w połowie roku – zapowiedziała Henryka Romanow. I przyznała, że pod uwagę brane jest uruchomienie przy ul. Armii Krajowej apteki całodobowej, czynnej również w weekendy i święta. – To byłoby dobre rozwiązanie, ponieważ apteka mieści się tuż obok NPL-u. Pacjenci, którzy korzystają z pomocy lekarskiej w nocy, święta i weekendy, mogliby na miejscu wykupić lekarstwa – tłumaczyła.

Dotychczas na terenie powiatu otwockiego funkcję całodobowej apteki pełnią naprzemiennie  dwie otwockie placówki. W miesiącach parzystych dyżuruje apteka przy ul. Andriollego 34 w Otwocku, a w nieparzystych – placówka przy ul. Matejki 9. Właściciele tej drugiej systematycznie wysyłają do władz powiatu pisma, w których proszą o zwolnienie ich z tego obowiązku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.