Dyrektorzy rezygnują z pracy

Będą zmiany na stanowiskach dyrektorów w otwockich szkołach. Rezygnację  złożyli Agnieszka Deresińska-Oleszczuk w Gimnazjum nr 1 w Mlądzu i Arkadiusz Królak w SP nr 5 w Świdrze. Kto ich zastąpi, dowiemy się przed 1 września.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W ostatnim czasie to już nie pierwsze takie rezygnacje, które zostały złożone na ręce prezydenta Otwocka. Ze stanowiskiem dyrektora chce pożegnać się także Danuta Szyszko z SP nr 12, o czym szerzej pisaliśmy w poprzednim numerze „Linii”. Wszyscy troje to doświadczeni pedagodzy i dyrektorzy
z wieloletnim stażem, dobrze znani w środowisku szkolnym.

– Po tych latach współpracy jestem z nich zadowolona i zachęcam dyrektorów do tego, żeby przemyśleli swoją sytuację, zanim podejmą taką decyzję. Każde z nich ma bardzo duży wkład w życie szkoły – przyznaje w rozmowie z „Linią” wiceprezydent Otwocka Agnieszka Wilczek, której podlega oświata w mieście. Dyrektorami szkół pozostaną do 31 sierpnia br. – Jeszcze przed wakacjami mają zostać ogłoszone konkursy na ich stanowiska, aby nowi dyrektorzy mogli objąć obowiązki od 1 września br. – dodaje wiceprezydent. Jako oficjalne powody rezygnacji wskazano względy osobiste. Nam udało się skontaktować w tej sprawie z Agnieszką Deresińską- -Oleszczuk z Gimnazjum nr 1, które od września będzie Szkołą Podstawową nr 7, oraz Arkadiuszem Królakiem ze SP nr 5.

Arkadiusz Królak, który jest dyrektorem od dziewięciu lat, przyznał w rozmowie z „Linią”, że na jego decyzję złożyło się kilka powodów. Są to zarówno względy osobiste, jak i finansowe. – Praca na tym stanowisku, przy natłoku obowiązków i odpowiedzialności, jaką ponosi dyrektor, nie opłaca się pod względem finansowym. Pieniądze, jakie dostaję, to jest półtora etatu, który mógłbym gdzieś przepracować. Są nauczyciele, którzy zarabiają tyle co ja – zwraca uwagę Królak. Poza tym nadchodzą zmiany, z którymi dyrektor się nie zgadza. – Tracimy status placówki integracyjnej, którą budowałem od dziewięciu lat. Gdy mam sobie wyobrazić, że to wszystko, co zrobiłem, muszę zamknąć, przenieść, to wolałbym swoimi rękami już tego nie robić – dodaje. Chodzi o klasy integracyjne w „Piątce”, które były na poziomie każdego oddziału. Status szkoły integracyjnej od września będzie miała tylko SP nr 7 w Mlądzu.

Jakie są jego plany na przyszłość? Dyrektor Królak jeszcze nie podjął decyzji, czy podejmie pracę w „Piątce”. Może pozostać tu i pracować jako logopeda, ale rozważa też udział w konkursach na dyrektora innych szkół, tylko raczej nie w Otwocku. – Powiedziałem sobie, że wprowadzę tę szkołę w XXI wiek, i to się udało. Do wyremontowania zostały tylko jedna sala lekcyjna i świetlica – mówi dyrektor w przekonaniu, że jego misja w szkole dobiegła końca.

Agnieszka Deresińska-Oleszczuk nie chciała na razie podawać konkretnych powodów swojej rezygnacji. Dyrektorem Gimnazjum nr 1 jest czwarty rok. W rozmowie z „Linią” zwróciła uwagę, że szkoła w Mlądzu jest jedną z trzech placówek w Otwocku, które nie mają wicedyrektora, choć obowiązki są takie same jak w innych szkołach. A teraz, w okresie przejściowym, kiedy gimnazjum od września stanie się SP nr 7, będą tam dwa różne plany nauczania: dla kończących szkołę gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej. Dlatego przydałaby się tam dodatkowa osoba podejmująca decyzje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.