Wybieramy nowego radnego

W najbliższym czasie wojewoda mazowiecki zarządzi wybory uzupełniające do Rady Miasta Otwocka. Jest to związane z koniecznością obsadzenia mandatu po śmierci radnego Bernarda Wojciechowskiego.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Wybory uzupełniające przeprowadza się w ciągu trzech miesięcy od daty stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego. Może to nastąpić dopiero po otrzymaniu przez komisarza wyborczego aktu zgonu. Taki dokument powinien przesłać do niego przewodniczący rady miasta, ale – jak sprawdziliśmy
– może to zrobić również prezydent. Dopiero wtedy możliwe jest uruchomienie dalszej procedury. W delegaturze Komisarza Wyborczego w Warszawie poinformowano nas, że komisarz wydaje postanowienie o przeprowadzeniu wyborów w ciągu siedmiu dni od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

W przypadku śmierci termin ten liczony jest od czasu, gdy do komisarza dotrze świadectwo zgonu. Po otrzymaniu aktu zgonu komisarz wyborczy wydaje postanowienie o wygaśnięciu mandatu i wtedy projekt zarządzenia w sprawie wyborów uzupełniających trafia do wojewody. Na wydanie takiego zarządzenia są trzy miesiące. Dalsze terminy będą znane po podpisaniu przez wojewodę zarządzenia w sprawie wyborów uzupełniających.

Śp. Bernard Wojciechowski dostał się do rady miasta z listy komitetu Otwock Tworzymy Wspólnie, zdobywając w wyborach samorządowych w 2014 roku 257 głosów. Był członkiem komisji gospodarki miejskiej, kultury, sportu i turystyki oraz ochrony środowiska i urbanistyki. Reprezentował okręg nr 9, w którym teraz zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające.

Przypomnijmy, że na drugim miejscu za Bernardem Wojciechowskim był wtedy Dariusz Kołodziejczyk (248 głosów) ze Wspólnoty Samorządowej, a na trzecim – Mateusz Głasek (199 głosów) ze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Miasta. W sumie do wyboru było aż 11 kandydatów. Jeśli teraz zgłosi się tylko jeden, to nie będzie głosowania, tylko zostanie on automatycznie radym miasta. Żeby głosowanie się odbyło, muszą zostać zarejestrowane minimum dwa komitety wyborcze, które zarejestrują co najmniej po jednym kandydacie.

Okręg wyborczy nr 9

  • Granice obwodu głosowania to: ul. Batorego numery parzyste od nr 32 do końca, ul. Miłosza, ul. Fieldorfa, ul. Sosnkowskiego, ul. Generalska, ul. Hallera, ul. Karczewska numery parzyste od nr 36 do końca, ul. Ługi numery nieparzyste od nr 7 do końca, ul. Ługi numery parzyste od nr 10 do końca, ul. Przewoska numery nieparzyste od nr 25 do końca, ul. Lema, ul. Wiejska numery parzyste od nr 88 do końca.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.