Rekrutacja bez problemów

Do karczewskich przedszkoli dostały się wszystkie chętne dzieci. W publicznych placówkach pozostało nawet ponad 20 wolnych miejsc.

Jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji były obawy, że nie dla wszystkich dzieci z terenu gminy Karczew wystarczy miejsc w publicznych placówkach. Początkowo w przedszkolach, punktach przedszkolnych i Niepublicznym Przedszkolu „Wisełka” w Nadbrzeżu (ta placówka zdecydowała się przyjmować dzieci na takich samych zasadach jak przedszkola prowadzone przez gminę) przygotowano 615 miejsc. Jednak władze Karczewa szukały jeszcze jednej placówki, która także chciałaby przyjąć maluchy na zasadach obowiązujących w publicznych przedszkolach. Do konkursu przystąpiło Niepubliczne Przedszkole „Zielona Kraina”, w którym znalazły się miejsca głównie dla najmłodszych dzieci.

Ostatecznie gmina dysponowała 656 miejscami (592 w przedszkolach i 64 w oddziałach szkolno-przedszkolnych). W wyniku rekrutacji zostało przyjętych 627 dzieci, co oznacza, że w połowie maja było jeszcze 29 wolnych miejsc. Część z nich to miejsca w oddziałach przedszkolnych przy szkołach. Są one przeznaczone  głównie dla dzieci starszych (pięcio- i sześciolatków), ale dla maluchów były jeszcze miejsca w przedszkolach „Zielona Kraina” i „Wisełka”.

Do gminnych przedszkoli najwięcej, bo aż 174, przyjęto sześciolatków. Oprócz tego dostało się 11 maluchów w wieku do lat trzech, 140 trzylatków, 167 czterolatków i 135 pięciolatków. – Przyjęliśmy wszystkie dzieci, których rodzice złożyli podania – mówi naczelnik wydziału oświaty Ewa Kwasiborska. – Jeśli dziecko nie zostało zakwalifikowane do danego przedszkola, zgodnie z prawem burmistrz mógł wskazać inną placówkę, w której znajdzie ono opiekę. Takie przypadki zdarzały się i większość rodziców przyjęła te propozycje – dodaje.

Jest duże prawdopodobieństwo, że wolne miejsca zostaną od września wykorzystane, ponieważ są rodzice, którzy już zgłaszali chęć posłania dziecka do gminnego przedszkola, choć są w trakcie przeprowadzki do Karczewa. Na razie ich dzieci nie są mieszkańcami Karczewa, więc nie dostały się do tutejszych placówek, ale wkrótce ma się to zmienić. – Bardzo się cieszymy, że rekrutacja przebiegła bez problemów. Pamiętamy, jak wiosną zastanawialiśmy się, gdzie znaleźć dodatkowe miejsca dla dzieci – komentuje przewodnicząca rady miejskiej Danuta Trzaskowska.

Przypominamy, że w publicznych przedszkolach (i dwóch niepublicznych, które przystąpiły do konkursu i przyjęły zasady obowiązujące w placówkach publicznych) odpłatność za  godzinę zajęć ponad podstawę programową wynosi 1 zł dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Rodzice sześciolatków pokrywają jedynie koszty żywienia dziecka w placówce.

Wolne miejsca:

  • oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej w Sobiekursku – 6 miejsc,
  • oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej w Glinkach – 12 miejsc,
  • Przedszkole Niepubliczne „Wisełka” w Nadbrzeżu – 4 miejsca,
  • Przedszkole Niepubliczne „Zielona Kraina” przy ul. Berlinga 2 w Karczewie – 7 miejsc.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.