Budowa mostu ruszy w wakacje

Niemożliwe stało się możliwe. Władze powiatu i miasta Otwocka otrzymały 6 mln 926 tys. zł na budowę nowego mostu przez rzekę Świder. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to z nowej przeprawy będziemy  mogli skorzystać już na jesieni 2018 roku – mówi starosta Mirosław Pszonka.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Koniec korków na ul. Kołłątaja przed Otwockiem jest już coraz bliższy. Samorządy miasta i powiatu przeznaczyły w tym roku ponad 8 mln zł na budowę dodatkowej przeprawy przez Świder, a dzięki otrzymanej z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa dotacji inwestycję będzie można w końcu rozpocząć.

Współpraca się opłaca
Za samorządowcami trzy miesiące nerwowego oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie inwestycji, który złożyły do ministerstwa. Wcześniej prezydent Zbigniew Szczepaniak i starosta Mirosław Pszonka podpisali porozumienie o wspólnej budowie mostu. Rada miasta w tym roku  przeznaczyła na ten cel 4 mln zł, w budżecie powiatu jest zapisana kwota 4 mln 300 tys. zł. Składając 10 lutego wniosek do ministerstwa, można było uzyskać pomoc finansową co najmniej takiej wysokości co wkład dwóch samorządów. W ubiegłym tygodniu dotarła do nas oficjalna informacja o przyznanym przez ministerstwo dofinansowaniu mostowej inwestycji w kwocie blisko 7 mln zł.

Jak powiedział nam w rozmowie starosta Mirosław Pszonka, kwota ta w zupełności wystarczy, aby w tym roku rozpocząć realizację inwestycji. Powiat jest już na to przygotowany. Wszelkie zgody i pozwolenia, w tym na budowę, już są. W środę, 17 maja ogłoszenie o przetargu opublikowano na platformie internetowej działającej w ramach europejskiego systemu zamówień publicznych. Wkrótce ukaże się ono również w mediach.

Pierwsza łopata w wakacje
Budowę mostu podzielono na dwa etapy. Jeszcze w tym roku ma powstać cała konstrukcja mostowa, a w przyszłym zostaną zbudowane drogi dojazdowe i zjazdy (szczegóły w ramce). Harmonogram realizacji zadania – jak przyznaje starosta – jest dosyć napięty. Pozostaje niewiele czasu (ok. czterech-pięciu miesięcy) na wykonanie planu na ten rok i rozliczenie się z zakresu wykonanych prac, żeby w 2018 roku można było ubiegać się o kolejne dofinansowanie z ministerstwa. Będzie to kontynuacja inwestycji, dlatego samorządowcy są niemal pewni, że za rok powiat i miasto otrzymają kolejne pieniądze na dokończenie budowy mostu.

– Teraz najważniejsze jest wyłonienie wykonawcy i podpisanie z nim umowy, tak aby można było wreszcie wbić pierwszy szpadel – podkreśla starosta Mirosław Pszonka. I dodaje, że nastąpi to na przełomie lipca i sierpnia.

Przypomnijmy, że inwestycja ma kosztować blisko 30 mln zł. W wieloletniej prognozie finansowej powiat założył, że za rok również przeznaczy na ten cel ponad 4 mln zł, kolejne 4 mln zł ponownie dołoży Otwock. Brany jest też pod uwagę udział finansowy Józefowa (2 mln zł). Mimo że w tym roku sąsiedzi znad Świdra nie partycypują w kosztach, władze powiatu i miasta są gotowe do rozmów z burmistrzem Józefowa o zbieraniu pieniędzy na to zadanie w 2018 roku.

Kiedy pojedziemy nowym mostem? – Jeśli wszystko szczęśliwie się poukłada, to pod koniec września przyszłego roku. Ten termin jest realny – przyznaje w rozmowie z „Linią” starosta Pszonka.

Wstępny harmonogram prac

 • 2017: wybudowanie mostu w stanie surowym (przyczółków, podpór, płyty obiektu, izolacji), wykonanie muru oporowego pod wiaduktem, wykonanie sieci gazowej po stronie Otwocka i Józefowa, wykonanie nasypów na dojazdach do mostu po obu stronach przeprawy.
 • 2018: przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej, przebudowa sieci telekomunikacyjnej po stronie Otwocka i Józefowa, przebudowa urządzeń elektroenergetycznych,  przebudowa kabla PKP,  budowa kanalizacji deszczowej,  budowa dojazdów do mostu (w ul. Jana Pawła II i w ul. Sikorskiego) wraz z chodnikami i ścieżką rowerową, budowa oświetlenia ulicznego, budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Wroniej w Józefowie, dokończenie budowy mostu (krawężniki, kapy chodnikowe, bariery, nawierzchnia jezdni, ekrany akustyczne).

Komentarze

 • Mirosław Pszonka, starosta otwocki
  To będzie największa w historii powiatu inwestycja realizowana wspólnie z samorządem Otwocka. To jest sukces zarządu i rady powiatu.
  Oby udało się nam rozpocząć w tym roku realizację tego olbrzymiego jak na nasze możliwości zadania, które jest bardzo ważne dla komunikacji w powiecie otwockim, i zakończyć je w 2018 roku. Nasza determinacja spowodowała, że jesteśmy w tym punkcie. Oby teraz dopisało nam szczęcie i zgłosił się odpowiedni wykonawca, który zrealizuje tę inwestycję. Budujemy most w ramach specustawy, oznacza to, że z chwilą, kiedy decyzja stanie się ostateczna, tereny przechodzą na własność powiatu, a byłym właścicielom należy się godziwe odszkodowanie. Jeśli w tym roku uda się zrealizować wszystkie zaplanowane inwestycje, a wiele na to wskazuje, to przeznaczymy 30 mln zł na most, co stanowi ok. 22 proc. naszego budżetu. Potrzeba tylko trochę szczęścia, żebyśmy to zrealizowali, i ten rok przejdzie do historii powiatu.
 • Zbigniew Szczepaniak, prezydent Otwocka
  Cieszę się niezmiernie, że sprawa budowy drugiego mostu przez Świder, o co od lat się staraliśmy i do czego się przygotowaliśmy, wreszcie nabrała rozmachu i będzie mogła być realizowana. Ta przeprawa odciąży most na ul. Kołłątaja i usprawni ruch wszystkim mieszkańcom.
  Do współfinansowania tej inwestycji powinny dołożyć się także inne gminy. To udrożni komunikację w kierunku Warszawy, co jest istotne nie tylko dla mieszkańców Otwocka, ale i całego powiatu. Dla miasta jest to priorytetowa inwestycja i mogę już dziś powiedzieć, że w moim projekcie budżetu na 2018 rok znajdą się środki na współfinansowanie tego zadania.

10 komentarzy do “Budowa mostu ruszy w wakacje

 • 25 maja 2017 o 12:50
  Permalink

  czy macie tam jakichś choć nieco inteligentnych dziennikarzy? jak można pisać „koniec korków na Kołłątaja”??? przecież ogólnie wiadomo, że ten most na Kołłątaja stoi na słowo honoru, jak Pan Bóg da i Świder nie podmyje, to się wyjedzie, a jak podmyje, to kamień na kamieniu nie zostanie… wszystkie otwockie mosty mają najlepsze czasy za sobą, budowa tego nowego jest m.in. po to, żeby stare można było długotrwale wyłączyć z ruchu na czas niekończących się remontów, korki przeniosą się w inne miejsce… a harmonogram to też chyba można sobie pod pachę wsadzić, że tak powiem… w 2017 roku most w stanie surowym? w Otwocku? w mieście, w którym ścieżki rowerowej nie potrafią Szanowni Urzędnicy z Prezydętem Zbigniewem Szczepaniakiem na czele wybudować przed zimą? o ile mnie pamięć nie myli, to wszelkie inwestycje zaczynają się w okolicach listopada, jak trzeba cuś wydać, bo będzie kaszana, w miesiąc most postawią? przecież zaraz się okaże, że nic nie jest uzgodnione z PKP, które tam będzie prowadzić swoje inwestycje i wszystko szlag trafi…

  Odpowiedz
  • 26 maja 2017 o 06:41
   Permalink

   Most na Kołłątaja był ostatnio przebudowywany, łącznie z posadowieniem. Dlatego twierdzenie że za chwile się zawali jest idiotyzmem. No chyba że masz dowody na poparcie swoich słów.
   Mostu nie będzie budował Szczepaniak, dlatego nie ma się co go czepiać.
   Nie zmienia to faktu, że przedstawiony harmonogram jest bardzo optymistyczny i nieprawdopodobny.
   Moim zdanie będzie dobrze jeśli do jesieni rozstrzygną przetarg a prace tak naprawdę rusza wiosną przyszłego roku.
   Niestety, procedury przetargowej nie przeskoczą choćby bardzo chcieli.
   PS
   No chyba że most będzie budował min. Macierewicz, on takimi głupotami jak przetargi głowy sobie nie zawraca.

   Odpowiedz
  • 25 maja 2017 o 22:18
   Permalink

   Z planowanych ulic dojazdowych Sikorskiego i Jana Pawła II to przy moście kolejowym. Nie za blisko jeden most obok drugiego ?

   Odpowiedz
   • 27 maja 2017 o 05:08
    Permalink

    W tym miejscu ma przebiegać trzeci tor z Wawy na Pilawę/Dęblin więc wątpię aby stawiali tam most drogowy.

    Odpowiedz
 • 26 maja 2017 o 12:26
  Permalink

  Wam w tym Otwocku nic nie pasuje, albo za blisko, albo źle zrobione, albo nie tam gdzie chcecie. Po 10 takich wpisach powinni zabrać pieniądze na nagrody dla powiatu i wtedy dopiero byłby lament.. Powagi i trochę optymizmu w ten leśny zaułek niektórych głów.

  Odpowiedz
  • 29 maja 2017 o 07:21
   Permalink

   przedstawiana w moich komentarzach krytyka dotyczy administracji publicznej, sposobu i efektów jej działań, za co konkretnie spodziewasz się wpisu dziękczynno-pochwalnego w kierunku władz miasta/ powiatu? konkret proszę… mi się wiele rzeczy w Otwocku podoba, m.in. dlatego tu mieszkam, jednak do optymizmu, szacunku i podziękowań dla włodarzy mi bardzo daleko, rzuć proszę cokolwiek, co Twoim zdaniem na to powinno zasługiwać, chętnie przeczytam

   Odpowiedz
 • 30 maja 2017 o 08:40
  Permalink

  Z tego co mi wiadomo pan Szczepaniak walczył o środki dla Otwocka -projekt Restaura – nasze miasto uzyskało możliwość sfinansowania prac umożliwiających wypracowanie z mieszkańcami projektu rewitalizacji. Środki zostały przyznane, ale rada miasta (celowo z małej litery) nie zgodziła się ich przyjąć. O czym my rozmawiamy?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.