Radni to nie mikołaje

To mogła być transakcja stulecia! Za prawo własności do gruntu, na którym stoi 70 garaży przy ul. Batorego, spółdzielnia miała zapłacić miastu… tysiąc złotych. Wszystko dzięki maksymalnej bonifikacie, o którą wnioskowała OSM i na którą przystał prezydent Otwocka.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Spółdzielnia nie kupi garaży za bezcen

Zbigniew Szczepaniak już po raz drugi przedstawił radnym propozycję 99-proc. bonifikaty dla Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy wykupie grun-tu pod garażami na terenie osiedla Batorego. Obecnie spółdzielnia od 15 lat ma prawo wieczystego użytkowania tego liczącego 2335 m2 terenu. Z tego tytułu płaci miastu co roku 1 tys. 303 zł.

Pod koniec kwietnia OSM ponowiła swój wniosek sprzed roku w sprawie udzielenia maksymalnej bonifikaty przy wykupie gruntu. Otwoccy radni już raz na taką zniżkę się nie zgodzili i nie zamierzają zmieniać zdania. Za to podczas omawiania projektu uchwały przedstawionego przez prezydenta na komisji gospodarki miejskiej 15 maja posypały się ostre komentarze. – Ta uchwała jest wybitnie niekorzystna dla miasta – uważa przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

– Z garaży nie korzystają osoby niezamożne. To dodatkowy standard, więc na 99-proc. bonifikatę na pewno nie możemy pozwolić, jeżeli mamy na uwadze dobro miasta i jego finanse – zwraca uwagę Margielski.

Radni są gotowi rozmawiać, ale o innej wysokości bonifikaty niż ta maksymalna. – Za bezcen nie mamy co tego oddawać. W mieście jest wiele inwestycji do zrealizowania, nie bądźmy świętym mikołajem dla dorosłych ludzi, którzy te garaże posiadają w jakimś celu i mają pieniądze, żeby je wykupić. Jeśli nie chcą, to niech dalej je dzierżawią, nikt im tych garaży nie zabiera – uważa szef rady miasta. – Taki prezent jest fajny, jeśli miasto też coś z tego ma – zauważył radny Marek Leśkiewicz.

A radny Wojciech Dziewanowski zaproponował bonifikatę w wysokości… zero proc. Wtedy spółdzielnia musiałaby zapłacić miastu 106 tys. 719 zł, a właściciel jednego garażu wykupiłby go za 1 tys. 500 zł. Przy zniżce 99 proc. zapłaci tylko 15 zł!

– Urzędnicy i prezydent nie powinni przygotowywać takiej uchwały, bo to, że spółdzielnia wnioskuje o 99-proc. zniżkę, wcale nie znaczy, że urząd musi się do tego przychylić. Prezydent powinien odpowiedzieć, że to się miastu nie opłaca – uważa wiceprzewodnicząca rady miasta Magdalena Nowak. Jarosław Margielski zwrócił uwagę na jeszcze jedną rzecz. – Oni tego prawa użytkowania wieczystego pod garaże od miasta nie kupili, bo większość gruntów spółdzielnia otrzymała od miasta pod budowę mieszkań – uważa przewodniczący rady miasta.

Radni z komisji gospodarki miejskiej zawnioskowali do prezydenta o przekazanie kopii aktu notarialnego z 2002 roku, w którym istnieje zapis o przekazaniu przez miasto tego gruntu w użytkowanie wieczyste na rzecz spółdzielni. Chodzi o to, żeby sprawdzić, jakie było przeznaczenie tego terenu. Dopiero potem zamierzają podjąć decyzję w sprawie wysokości bonifikaty. Mówią jednak, że będzie ona taka, żeby opłacała się miastu.

5 komentarzy do “Radni to nie mikołaje

 • 25 maja 2017 o 09:21
  Permalink

  Brawo Rada Miasta, w końcu ktoś zaczął jak gospodarz patrzeć na to miasto.
  Dziękuję

  Odpowiedz
 • 25 maja 2017 o 12:38
  Permalink

  Oh ten Prezydęt, Prezydęt, kto by go podejrzewał o jakiekolwiek machlojki i nadwyrężanie miejskiego budżetu na szwank! To nie mogą być po prostu ludzie, to muszą być wilki! Bonifikata 99%? Dla niezamożnych posiadaczy garaży? Nie podoba się ta specyficzna polityka dobroczynności? Szkoda słów… Już nikomu pomóc nie można…

  Odpowiedz
 • 26 maja 2017 o 10:46
  Permalink

  Ja też chcę działkę 2335 metrów w Otwocku na Batorego za 1000 złotych. Odczekam 5 lat i sprzedam jakiemuś deweloperowi. Interes życia. Takie cuda tylko w Otwocku.

  Odpowiedz
  • 29 maja 2017 o 07:27
   Permalink

   niestety, chyba nie możesz na to liczyć, o ile nie jesteś niezamożnym posiadaczem garażu (najlepiej jeszcze z PRL-u, przecież wtedy to sami niezamożni posiadali tak samochody, jak garaże…) tylko krwiożerczą żądną zysku kapitalistką do odstrzału (podatkowego) lub kopniaka w dupę i na emigrację

   Odpowiedz
   • 29 maja 2017 o 16:42
    Permalink

    Niestety zdaję sobie z tego sprawę jak funkcjonuje to Państwo. I jakie są jego grupy uprzywilejowane.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.