Zakaz parkowania przy urzędzie

Urzędnicy mogą bezpiecznie wyjechać z magistratu, ale mieszkańcom brakuje miejsc do parkowania. Decyzją prezydenta na początku maja został wprowadzony zakaz parkowania na odcinku ul. Hożej. Jeśli zostawisz tam auto, dostaniesz mandat!

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Straż miejska, chcąc udowodnić swoją pożyteczność, z wielką gorliwością wzięła się do wlepiania mandatów

Przy urzędzie miasta sypią się mandaty! Wszystko przez wprowadzony od 2 maja zakaz postoju i zatrzymywania się na ul. Hożej wzdłuż ogrodzenia magistratu. Zakazem został objęty wydzielony pas jezdni aż do skrzyżowania z ul. Armii Krajowej. Chcąc załatwić sprawę w urzędzie, interesanci albo mają szczęście, znajdując wolne miejsce na parkingu po drugiej stronie ul. Hożej, albo parkują przy chodniku i odjeżdżają z mandatem!

Znak zamiast fosy
Kto wpadł na ten genialny pomysł?! – wprowadzonym zmianom dziwi się radny Wojciech Dziewanowski. – Ja to olewam, mówiąc brzydko, ale bardzo dużo kierowców dostało mandaty od straży miejskiej. Gdzie ci ludzie mają parkować? – pyta radny. I zwraca uwagę, że od strony ul. Armii Krajowej parking jest cały czas zajęty, podobnie jak po drugiej stronie ul. Hożej. – Rozumiem zakaz wjeżdżania na chodnik, ale teraz w ogóle nie można tu parkować, i to nie tylko na odcinku od bramy urzędu do ul. Armii Krajowej, ale i wcześniej – irytuje się Dziewanowski. Do pomysłu prezydenta odniósł się też przewodniczący rady miasta. – Pozostaje tylko pogratulować. Widać, że nasz urząd jest otwarty na interesantów. Nie może zbudować fosy, ale dookoła stawia znaki zakazu parkowania – komentuje Jarosław Margielski.

Miejscy urzędnicy bronią wprowadzonego zakazu, tłumacząc, że ma on przede wszystkim służyć poprawie bezpieczeństwa. – Kierowcy wyjeżdżający z bramy muszą mieć dobrą widoczność. Dalej, w kierunku ul. Armii Krajowej dosyć wcześnie zaczyna się linia ciągła, która też uniemożliwia parkowanie. W związku z tym tak naprawdę niewiele samochodów można by tu zmieścić – przekonywał na posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej 15 maja Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta. – Z kolei kierowcy parkujący po drugiej stronie ulicy, gdzie są sklepy, cofając auto, często uderzali w samochód stojący przy krawężniku. Z tych powodów zdecydowano o nowej organizacji ruchu. Zgodnie z nią znak zakazu postoju został ustawiony znacznie dalej w kierunku ul. Andriollego i obowiązuje na dłuższym odcinku – dodał Hałaczkiewicz. Naczelnik przypomniał, że jest nowy parking przy teatrze, który zapewnia kilka miejsc postojowych.

Te argumenty nie przekonały jednak radnego Dziewanowskiego. – Z urzędu można wyjechać, tylko skręcając w prawo. To jest bardzo proste, a 10 samochodów na pewno mogłoby tu zaparkować. Pan mówi, że kierowcy cofając, uderzają w inne auta. Ja mam średniej klasy samochód z czujnikami parkowania z tyłu, więc te lepsze auta też je mają – uważa radny.

Ciekawą teorię na ten temat miał radny Marek Leśkiewicz. Z jego obserwacji wynika, że największy problem z cofaniem i wyjeżdżaniem z parkingu mają… kobiety, więc może zakaz powinien dotyczyć tylko ich? Naczelnik przyznał, że w dyskusji z prezydentem na temat miejsca ustawienia znaku pojawiła się sugestia, że ze względów bezpieczeństwa najlepiej zlokalizować go dosyć daleko, żeby uniemożliwić parkowanie. – Jeżeli życie pokaże, że będzie brakowało miejsc parkingowych i do zarządcy drogi (prezydenta – przyp. red.) wpłynie dużo wniosków o ich przywrócenie, to ma on obowiązek przyjrzeć się organizacji ruchu na tej ulicy. Myślę, że sprawa jest otwarta – uważa Hałaczkiewicz.

Znieść zakaz!
Członkowie komisji gospodarki miejskiej przegłosowali zgłoszony do prezydenta przez Jarosława Margielskiego wniosek o zmianę obecnej organizacji ruchu na ul. Hożej i przywrócenie poprzedniego stanu. – Doświadczenie życiowe i logika wskazują, że w tym miejscu zawsze brakuje miejsc postojowych. Tymczasem my postawiliśmy znak, który dodatkowo ogranicza mieszkańcom możliwość zatrzymania się przy urzędzie, i jeszcze wysyłamy strażnika miejskiego, żeby karał ich mandatami. Do tej pory nie otrzymałem informacji, ile mandatów straż miejska wystawiła w okresie trzech i dwóch miesięcy oraz ostatniego miesiąca przed referendum w sprawie odwołania prezydenta Otwocka. To może być ciekawe zestawienie w porównaniu z liczbą mandatów, które zostały wystawione teraz – podejrzewa szef rady miasta.

Zapytaliśmy, co na to prezydent. – Moim zdaniem tam powinien obowiązywać zakaz parkowania. Tego wymaga zapewnienie bezpieczeństwa. Jest teraz dodatkowy parking przy teatrze, ale miejsc parkingowych i tak zawsze będzie za mało – powiedział w rozmowie z „Linią” Zbigniew Szczepaniak. I dodał, że gdy wpłynie odpowiedni wniosek, to jeszcze raz przyjrzy się sprawie.

8 komentarzy do “Zakaz parkowania przy urzędzie

 • 25 maja 2017 o 12:44
  Permalink

  Zgadzam się z Panem Prezydętem, powinien tam być zakaz parkowania, zwłaszcza dla niego i jego świty – tu możemy pewnie spisać protokół rozbieżności. Żeby wymyślić barejowskie „najbliższe miejsca parkingowe przy urzędzie miasta w Karczewie” to, no to po prostu szkoda słów… I znowu urzędnicza paplanina o tej kretyńskiej „poprawie bezpieczeństwa”, taka nawijka, zakażcie szanowni urzędnicy w ogóle ruchu samochodowego w Otwocku, albo lepiej – samochodowego, rowerowego i pieszego, i dodatkowo wprowdźcie zakaz wychodzenia z domu, to dopiero się bezpieczeństwo poprawi! żadnych wypadków, korków, problemów, nieprawdaż?

  Odpowiedz
 • 25 maja 2017 o 13:07
  Permalink

  Zakazać ruchu i … dróg nie trzeba będzie łatać…. dwa problemy z głowy…

  Odpowiedz
 • 29 maja 2017 o 13:12
  Permalink

  a co mają zrobić mieszkańcy ul. Hożej, gdzie mają postawić swoje auta?

  Odpowiedz
  • 30 maja 2017 o 07:30
   Permalink

   mieszkac w centrum miasta i dziwic sie, ze tyle luda z odleglych peryferiow przyjezdza i parkuje, coby pozalatwiac swoje sprawy, oczywiscie… mieszka sie w centrum – nie ma miejsc parkingowych, mieszka sie w Jablonnie – smierdzi z wysypiska, mieszka sie na Lugach – trzeba zrobic kurs z parkowania w bardzo utrudnionych warunkach, kazdy ma chyba jakies problemy, czy te z Hozej sa bardziej istotne niz inne, czy po prostu blizsze? zawsze mi sie przypomina Woody Allen i jego teksty o tym, ze 5 razy musial okrazyc kwartal, zeby znalezc miejsce do zaparkowania…

   Odpowiedz
 • 30 maja 2017 o 20:52
  Permalink

  Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Mi osobiście uszkodzono auto w tym miejscu i z powodu braku świadków musiałam go naprawić na własny koszt!

  Odpowiedz
  • 31 maja 2017 o 15:10
   Permalink

   tak jak pisałem wcześniej – zakazać ruchu w całym mieście, nie będzie już żadnych stłuczek, wypadków, uszkodzeń itd. świetny pomysł, nieprawdaż?

   Odpowiedz
 • 12 czerwca 2017 o 14:43
  Permalink

  Jestem za zakazem parkowania w tym miejscu. To dobra decyzja. Wyjazd z miejsc parkingowych przy ulicy Hożej był mocno dyskomfortowy przez dość swobodnie parkujących przy krawężniku po drugiej stronie ulicy.
  A zacytowane opinie naszych radnych tylko mnie osłabiły. Radnego Marka Leśkiewicza, która miała być chyba dowcipna a wyszła seksistowska i radnego Dziewanowskiego że jak on ma, to każdy powinien mieć. Panowie, nie każdy mieszkaniec Otwocka to mężczyzna z czujnikiem parkowania z tyłu! I całe szczęście 🙂

  Odpowiedz
  • 12 czerwca 2017 o 17:35
   Permalink

   czyli jak parkowanie trudne to zakazać? proszę się przejechać na Ługi wieczorem, popróbować sił, czujników i umiejętności 🙂 no i oczywiście wyciągnąć odpowiednie wnioski – zakazać parkowania na Ługach!!!

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.