Ścieżki na zakręcie

W ubiegłym tygodniu w urzędzie marszałkowskim podpisano wreszcie umowę na dofinansowanie budowy sieci ścieżek rowerowych w Józefowie, Otwocku, Karczewie i Wiązownie. Prawie 30 km tras na terenie powiatu otwockiego będzie kosztować ponad 26 mln zł. Ale od decyzji urzędu marszałkowskiego zależy, czy ta autostrada dla rowerów w ogóle powstanie. Wyznaczony termin zakończenia prac, czyli maj 2018 roku, jest nierealny. Gminy chcą mieć czas do końca przyszłego roku.

SYLWIA WYSOCKA

Ponad rok temu Józefów, Otwock, Karczew i Wiązowna oraz Halinów i Sulejówek zawarły porozumienie w sprawie budowy sieci ścieżek rowerowych łączących tych sześć gmin. Ich władze wspólnie starały się o dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Pod koniec 2016 roku w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego gminom przyznano dofinansowanie w wysokości prawie 27 mln zł. Cała inwestycja będzie kosztować ponad 40 mln zł. Koszt budowy tras na terenie powiatu otwockiego wyniesie w sumie powyżej 26 mln zł. Ponad 17 mln 500 tys. zł samorządy otrzymają w formie unijnej dotacji.

Urząd marszałkowski nie spieszył się z podpisaniem umowy na dofinansowanie. Gminy się niecierpliwiły, bo mając zagwarantowane w umowie pieniądze, mogłyby już ogłaszać przetargi. Umowę podpisano dopiero w ubiegły wtorek, 23 maja. Liderem projektu jest Józefów, więc to burmistrz Stanisław Kruszewski złożył podpis na dokumencie.

Dzięki dofinansowaniu już w przyszłym roku mieszkańcy sześciu gmin mogliby korzystać z 45 km ścieżek rowerowych i ponad 3,5 km ciągów pieszo-rowerowych. Jak napisano w projekcie, powstałe trasy będą pełniły funkcję korytarzy transportowych i zachęcą mieszkańców do korzystania z roweru jako alternatywnego środka komunikacji miejskiej. Dzięki realizacji projektu zmniejszy się też emisja zanieczyszczeń powietrza i hałasu, a także poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Radość rowerzystów może jednak trwać krótko. Dwa dni po podpisaniu dokumentów władze Józefowa wystosowały do urzędu marszałkowskiego pismo, w którym wnioskują o zawarcie aneksu do umowy. Chcą, aby znalazła się w nim informacja o przesunięciu terminu, do którego ścieżki mają być gotowe. Teraz gminy mają na pełną realizację inwestycji (wyłonienie wykonawcy, zaprojektowanie ścieżek, dokonanie uzgodnień, budowę i rozliczenie) tylko rok. Rowerowa autostrada ma być gotowa w maju 2018 roku.

Jak powiedział wiceburmistrz Józefowa Marek Banaszek, ten termin jest nierealny. Dlatego gminy wnioskują o przedłużenie go o pół roku, bo tyle musiały czekać na podpisanie umowy na dofinansowanie od czasu ogłoszenia decyzji o jego przyznaniu. – Poprosiliśmy urząd marszałkowski, aby przedłużył termin realizacji budowy ścieżek o pół roku, zaznaczając, że taka decyzja powinna zapaść w ciągu miesiąca. W przeciwnym razie, co grzecznie zaznaczyliśmy, możemy zrezygnować z dotacji – powiedział na sesji 25 maja burmistrz Stanisław Kruszewski. – Szansa na to, że wybudujemy te ścieki, jest tylko wtedy, gdy będziemy mieć czas do końca 2018 roku – dodał burmistrz Józefowa.

Rowerowy szlak

W powiecie otwockim ścieżki będą przebiegały:

 • w gminie Karczew wzdłuż ulic: Piłsudskiego, Otwockiej, Bohaterów Westerplatte, Miziołka, Hallera i ks. Wyszyńskiego;
 • w Otwocku przy ulicach: Narutowicza, Kraszewskiego, Turystycznej, Majowej, Przewoskiej, Armii Krajowej i Tatrzańskiej;
 • w Józefowie przy ulicach: Nadwiślańskiej, Granicznej, Skorupki, Wyszyńskiego, Sikorskiego, Piłsudskiego i Jarosławskiej;
 • w gminie Wiązowna wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 721.

Długość trasy w km

ścieżki    ciągi     chodniki

 • Halinów    10,65    1,35    1,46
 • Józefów    7,95    0,66    5,82
 • Karczew    4,03    0,00    0,23
 • Otwock    7,04    1,20    2,50
 • Sulejówek    5,55    0,33    3,69
 • Wiązowna    10,36    0,00    1,47
 • RAZEM    45,58    3,54    15,17

2 komentarze do “Ścieżki na zakręcie

 • 31 maja 2017 o 15:32
  Permalink

  a w Otwocku przy Narutowicza to z 2 lata temu nie mieli już tej ścieżki bez dofinansowań unijnych zbudować szanowni włodarze? maj 2018 w Otwocku wydaje się zupełnie nierealny, budowę ścieżek zaczyna się w listopadzie, coby śniegi i mrozy uniemożliwiły sensowne wykonanie prac, tradycje zobowiązują

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.