Targowisko przestanie straszyć

Zadaszone hale targowe, nowe pawilony, toalety, zieleń i dodatkowe miejsca parkingowe – tak według samorządowców ma wyglądać zmodernizowane targowisko w Celestynowie. Koszt prac wyceniono na blisko 2,5 mln zł.

ARTUR KUBAJEK

Choć cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, to nigdy nie było wizytówką gminy. Daleko mu do jakichkolwiek standardów. Nawierzchnia placu tylko częściowo jest utwardzona. Brakuje zadaszonych stoisk, toalet i miejsc parkingowych. Tak obecnie wygląda celestynowskie targowisko, które, jak planują samorządowcy, będzie generalnie przebudowane. Prace rozpoczną się prawdopodobnie w przyszłym roku.

Władze gminy mają opracowaną nie tylko dokumentację projektową, ale dysponują już pozwoleniem na budowę. W ramach planowanej inwestycji na terenie bazarku wybudowane zostaną dwie zadaszone hale z 33 stanowiskami handlowymi, powstanie też siedem pawilonów handlowych wyposażonych w węzły sanitarne (do sprzedaży m.in. mięsa). Poza stanowiskami handlowymi na terenie obecnie działającego bazarku powstaną dodatkowe miejsca parkingowe. W sumie przybędzie ich 54 (z czego osiem dla osób niepełnosprawnych). Pojawią się także: budynek administracyjno-gospodarczy, wiata śmietnikowa oraz sanitariaty dla sprzedających i klientów. Teren targowiska zostanie uzbrojony w nowe sieci: wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną oraz do odprowadzenia i oczyszczenia deszczówki. Cały teren będzie ogrodzony i zagospodarowany zielenią.

Wraz z planowaną inwestycją władze gminy opracują i uchwalą nowy regulamin targowiska. Na razie nie wiadomo, czy po modernizacji wzrosną również opłaty targowe.

Jakie są szanse na rozpoczęcie prac w przyszłym roku? – pytamy wójta gminy Celestynów Witolda Kwiatkowskiego. – Takie mamy założenia. Jednak początek inwestycji uzależniamy od pozyskania środków zewnętrznych. Bez nich trudno byłoby nam finansować przebudowę wyłącznie z gminnego budżetu – wyjaśnia wójt. Na początku maja władze gminy złożyły do Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie przebudowy targowiska. – Według wstępnych wyliczeń na jej realizację potrzebujemy blisko 2,5 mln zł, z czego 1 mln zł chcemy pozyskać ze środków unijnych, a dokładnie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – informuje kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Gminy w Celestynowie Katarzyna Bojanowska-Niewczas.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.