Wskaż niebezpieczne przejścia dla pieszych

Właśnie ruszyła wspólna akcja Komendy Powiatowej Policji, władz miasta i „Linii Otwockiej” dotycząca niebezpiecznych przejść dla pieszych na terenie Otwocka. Mieszkańcy mogą wskazać te miejsca, które zostaną wyposażone w nowoczesne, ledowe oświetlenie. Pięć wytypowanych przejść zostanie zmodernizowanych jeszcze w tym roku. Akcja trwa do 14 czerwca do godz. 20.

AGNIESZKA JASKULSKA

Wspólna akcja policji, samorządowców i „Linii”

Do wielu potrąceń pieszych dochodzi na prostym odcinku drogi, a co piąta ofiara ginie na miejscu. „Linia” pisała m.in. o koszmarnym wypadku, w którym dwa samochody potrąciły na pasach 37-latka. W wyniku ciężkich obrażeń mężczyzna zmarł.

– Naszym priorytetem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, a zwłaszcza poprawa bezpieczeństwa pieszych – podkreśla komendant podinsp. Hubert Biało-grodzki z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. – Dążymy do tego, aby w wypadkach z udziałem pieszych było jak najmniej ofiar śmiertelnych. Jednym ze sposobów jest poprawa infrastruktury drogowej m.in. przez odpowiednie oświetlenie przejść dla pieszych. Dzięki temu kierowca może znacznie wcześniej dostrzec pieszego na pasach i szybciej zareagować – zwolnić lub zatrzymać się – tłumaczy podinsp. Białogrodzki.

Ledowe światło oświetli przejście i część chodnika
Policja wraz z samorządowcami planuje zmodernizować kilkanaście najniebezpieczniejszych przejść na terenie miasta. W tej sprawie we wtorek,
23 maja w otwockiej komendzie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyła również „Linia Otwocka”.

– Stare oświetlenie zostanie wymienione na nowoczesne latarnie, dzięki którym osoba chcąca przejść przez pasy będzie widoczna dla kierowcy, jeszcze zanim wejdzie na „zebrę” – tłumaczy radny Marcin Kraśniewski. – Światło z zamontowanych lamp będzie kierowane bezpośrednio na przejście dla pieszych, aby poprawić widoczność na pasach i w ich obrębie, także na części chodnika – podkreśla Kraśniewski. Komendant podinsp. Białogrodzki dodaje, że nadjeżdżający kierowca zauważy z daleka nie tylko pieszego, ale i nowoczesne latarnie.

– Wyróżniają się one intensywnością światła i rzucającym się w oczy wzorem „zebry”, słupy są w kolorze żółto-czarnym – wyjaśnia powiatowy komendant policji.

Wytypowane niebezpieczne przejścia
Przewodniczący otwockiej rady miasta Jarosław Margielski zdradza, że radni miasta rozważają, aby jeszcze w tym roku poprawić bezpieczeństwo w pięciu najbardziej niebezpiecznych lokalizacjach. To tam miałyby zaświecić nowoczesne latarnie: słupy oświetleniowe z oprawami o jasnym świetle LED. – Przejścia dla pieszych powinny zostać również uwidocznione. Wyblakłe i uszkodzone znaki należy wymienić, trzeba też odmalować pasy – wylicza Margielski. W urzędzie miasta trwają właśnie przygotowania do realizacji pomysłu. Modernizacja planowanych w tym roku pięciu przejść ma kosztować miasto około 70 tys. zł.

Policja wytypowała kilkanaście najniebezpieczniejszych miejsc, gdzie dochodziło m.in. do potrąceń pieszych (na zdjęciach). Większość przejść dla pieszych znajduje się na drogach powiatowych. – Najważniejsze jest to, aby zmodernizować te miejsca, nie bacząc na to, czy za drogę odpowiada powiat, czy miasto – komentują otwoccy samorządowcy. I dodają, że liczą również na finansowe wsparcie władz powiatu otwockiego. – Dzięki temu można by unowocześnić znacznie więcej przejść i poprawić bezpieczeństwo pieszych w wielu rejonach miasta – podkreślają radni.

Najważniejsze są opinie mieszkańców
O tym, które dokładnie przejścia dla pieszych mają być wyposażone w nowoczesne latarnie, mogą zdecydować sami mieszkańcy za pośrednictwem naszej redakcji (telefonicznie, osobiście lub elektronicznie). Wskazane lokalizacje, np. w komentarzu czy e-mailu, zostaną zgłoszone otwockiemu komendantowi i radnym. Dopiero na podstawie tych opinii (biorąc pod uwagę również policyjne statystyki) zapadnie ostateczna decyzja, które przejścia zostaną zmodernizowane w tym, a które w przyszłym roku.

Przypominamy, że każdy mieszkaniec powiatu może wskazać, które przejście dla pieszych jest niebezpieczne, ale musi ono znajdować się na terenie gminy Otwock. Akcja trwa do środy, 14 czerwca do godz. 20.

Tu wskażesz przejścia dla pieszych

Jak wskazać przejście, które ma być oświetlone przez nowoczesne lampy? Wystarczy skontaktować się z naszą redakcją osobiście, telefonicznie (SMS, MMS) lub internetowo, np. e-mailowo czy zostawiając komentarz na naszej stronie albo Facebooku. W informacji należy dokładnie wskazać lokalizację przejścia, podając nazwę ulicy czy ulic lub numer budynku, na wysokości którego znajduje się „zebra”.

 • Kontakt: ul. Górna 9 w Otwocku, tel. 784 490 002 (SMS, MMS)
 • e-mail: redakcja@linia.com.pl, a.jaskulska@linia.com.pl
 • http://www.linia.com.pl, fb/TygodnikLiniaOtwocka

4 komentarze do “Wskaż niebezpieczne przejścia dla pieszych

 • 1 czerwca 2017 o 14:11
  Permalink

  bezpieczeństwo, bezpieczeństwo które zostanie ustalone w sposób demokratyczny – im więcej głosów tym bardziej niebezpieczne przejście… niezły idiotyzm… o ile to dobrze rozumiem, to chyba oznacza, że ani w policji, ani w tych wszystkich urzędach nie ma nikogo, kto zajmowałby się prostym zgromadzeniem informacji o tym, gdzie ile wypadków, stłuczek, potrąceń… dosyć przygnębiające, ale chyba nie dziwne, państwo policjanci i urzędnicy – bhawo! bhawo! okazuje się kolejny raz, że człowiek może się na państwu przeliczyć…

  Odpowiedz
 • 1 czerwca 2017 o 22:03
  Permalink

  Zdecydowanie:

  ul. Batorego na wysokości osiedla

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.