Zafundujecie nam gehennę w centrum!

Drugi most na Świdrze, którego budowa ma się wkrótce rozpocząć, cieszy prawie wszystkich poza… władzami Józefowa. – Mam nadzieję, że w naszym budżecie nie znajdą się pieniądze na ten most – stwierdził wiceburmistrz Marek Banaszek, kiedy dowiedział się, że władze powiatu zakładają wsparcie Józefowa dla inwestycji. – Ten most spowoduje gehennę komunikacyjną w centrum miasta – uważa wiceburmistrz.

SYLWIA WYSOCKA

Powiat otwocki otrzymał prawie 7 mln zł dotacji z Ministerstwa Rozwoju i Finansów na budowę nowego mostu na Świdrze. Wsparty także pieniędzmi
z budżetu Otwocka (4 mln zł), wkrótce planuje rozpoczęcie budowy. Realizacja inwestycji jest rozłożona na dwa lata. Plan zakłada, że w 2018 r. ministerstwo przekaże jeszcze prawie 9 mln zł, władze Otwocka dołożą kolejne 4 mln zł, a Józefowa – 2 mln zł. Taki zapis znalazł się w wieloletniej prognozie finansowej powiatu.

Władze Józefowa od dawna są niechętne współfinansowaniu budowy nowego mostu. Najpierw podkreślały, że w finansowanie przeprawy powinny włączyć się także inne gminy powiatu otwockiego. Teraz coraz głośniej mówią o obawach związanych ze wzmożonym ruchem drogowym w centrum miasta. Na posiedzeniu połączonych komisji rady miasta dosadnie podsumował je wiceburmistrz Marek Banaszek:

– Budowa mostu to bardzo zła wiadomość dla Józefowa i jego mieszkańców. Mam nadzieję, że w budżecie gminy nie znajdą się pieniądze na tę inwestycję. Często zdarza się, że to, co jednemu bardzo szkodzi, drugiemu się nawet podoba – stwierdził. – Mogę sobie wyobrazić, że dla powiatu otwockiego nowy most to fantastyczna sprawa, bo to będzie bardzo duży skrót i najkrótsza droga do południowej obwodnicy Warszawy. Ale według obliczeń już dziś przez centrum Józefowa przejeżdża znacznie więcej samochodów niż ul. Nadwiślańską (według cytowanych przez wiceburmistrza badań przez centrum miasta przejeżdża 27 tys. samochodów dziennie, a drogą nr 801 – tylko 21 tys. – przyp. red.). Inwestorzy mówią, że w centrum miasta pozostanie taki ruch, jaki jest dzisiaj, tylko będzie on podzielony na dwie trasy. To nigdzie nigdy się nie sprawdziło. Wybudowanie kolejnych pasów i mostów powoduje ewidentny wzrost ruchu. Wszystkie dowody świadczą o tym, że chce się podwoić ruch przez centrum Józefowa. Będziemy mieć tu dwa razy więcej pojazdów, dwa razy więcej hałasu i dwa razy więcej spalin! Inwestorzy zgotują nam gehennę w samym centrum miasta. Nie wyobrażam sobie, żeby radni mieli przyłożyć do tego rękę i dać na to pieniądze – stwierdził stanowczo Banaszek.

Z tym poglądem nie zgadza się wicestarosta Paweł Rupniewski, który podkreśla, że jest mieszkańcem Józefowa. – Ten most to jest właściwa inwestycja, która wcale nie zagraża Józefowowi. On poprawi układ komunikacyjny, zwłaszcza bezpieczeństwo w rejonie klubu sportowego Józefovia, usprawni komunikację pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią miasta podzieloną torami kolejowymi. Będzie też odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców Józefowa, a czas pokaże, że obawy wiceburmistrza nie były uzasadnione – uważa wicestarosta Rupniewski.

Józefowscy radni na razie nie podjęli decyzji w sprawie współfinansowania inwestycji. Zrobią to przy okazji uchwalania budżetu na rok 2018, ale przypomnieli, że niedawno głosowali już przeciwko finansowaniu mostu. I wydaje się, że zdania nie zmienili. Tym bardziej, że w wielu wypowiedziach podkreślają, że miasta starają się budować obwodnice, wyprowadzając ruch z centrum. – Powinniśmy starać się o poszerzenie ul. Nadwiślańskiej albo wzorem Suwałk, Góry Kalwarii i wielu innych miast walczyć o obwodnicę, a nie wprowadzać dodatkowy ruch do centrum Józefowa – skomentowała przewodnicząca komisji budżetowej Urszula Zielińska.

10 komentarzy do “Zafundujecie nam gehennę w centrum!

 • 1 czerwca 2017 o 08:40
  Permalink

  Jak Pan wiceburmistrz będzie chciał jechać do Otwocka to zawsze może znaleść sobie jakiś korek i postać w nim, co to za pasożytnictwo ze strony Józefowa

  Odpowiedz
 • 1 czerwca 2017 o 10:52
  Permalink

  z tego co wiem nie wszyscy Józefowianie protestują przeciw budowie, zawsze znajdzie się ktoś za i przeciw ale logicznie rzecz biorąc będzie to znaczne ułatwienie dla naszej komunikacji.

  Odpowiedz
 • 1 czerwca 2017 o 14:17
  Permalink

  oh, aż mi serce bić przestało z wrażenia i podziwu, jak tylko przeczytałem o bezpieczeństwie, jakież to wspaniałe, że urzędnicy tak się troszczą o bezpieczeństwo, jak oni przekładają most na Świdrze na bezpieczeństwo przy klubie Józefovia wprawdzie przekracza moje zdolności rozumienia, jednak bezpieczeństwo to bezpieczeństwo, więc myślę że skończy się na tym, że w imię bezpieczeństwa w ogóle zakaże się wjazdu jakichkolwiek pojazdów do Józefowa i tyle, wtedy będzie i bezpiecznie, i bez spalin, i bez hałasu, super pomysł, nieprawdaż? a że się ktoś tam obudził, że mieszka przy jednej z ulilc dojazdowych do Warszawy, że ktoś chce tą ulicą dojechać do Warszawy, a nie, no jak to, nie można dookoła? przecież jest #801, jest #17, tamtędy proszę, a nie tu w środek „sypialni” wjeżdżać buractwu się zachciewa…

  Odpowiedz
  • 3 czerwca 2017 o 09:48
   Permalink

   sam jesteś burak i do tego flancowany . niech józefów zacznie wreszcie się starać o poszerzenie nadwiślanki a nie tylko czeka żeby ktoś to zrobił za nich. zobaczymy co powiedzą mieszkańcy świdrów i błot .

   Odpowiedz
 • 4 czerwca 2017 o 19:26
  Permalink

  Wstyd mi za politykę „mostową” p. Banaszka. Mało, że promuje podział na tych co z Józefowa i tych zza rzeki to jeszcze podpiera się absurdalnymi danymi. Skąd te samochody zwiększające ruch w centrum po powstaniu nowego mostu aż dwukrotnie, skoro Nadwiślanką i starym mostem jeździ teraz łącznie 48 tys. pojazdów, a po wybudowaniu nowej przeprawy ruch ma wzrosnąć do 75 tys? (27+27+21) Wszyscy przesiądą się do samochodów z SKM-ki i Miniaka?Wątpliwe.
  Nowa przeprawa jest naturalnym ciągiem komunikacyjnym po wschodniej stronie torów, i ja sam, od wielu lat mieszkaniec Józefowa z przyjemnością będę zapewne z niej korzystał. Cieszy mnie, że w końcu powstanie coś nowego bo dotychczasowa polityka drogowa w mieście jest moim zdaniem do niczego.
  A p. Banaszek w imię izolacjonizmu niech wykopie sobie fosę dookoła własnej posiadłości i się w niej zamknie.Będzie w siódmym niebie.

  Odpowiedz
  • 5 czerwca 2017 o 16:37
   Permalink

   ciekawie to chyba będzie się działo, jak ruszy modernizacja S17 i ci, co zmuszeni są tamtędy jechać, będą szukać jakiegoś objazdu, naturalny wiedzie przez Otwock i Józefów, żadna nawigacja nie doradzi #801 z tymi żenującymi rondami… no cóż, jakiś czas się trzeba będzie męczyć, dodatkowy most pewnie by usprawnił, chociaż nie wiem, jak niby ktoś do niego dojedzie, bo przecież w międzyczasie będzie jeszcze modernizacja kolejowa, co zmieni na dobre, albo nie na dobre, ale na pewno zmieni, kształt skrzyżowań przy torach w Świdrze i w Otwocku, w Śródborowie zostanie po staremu, o ile dobrze rozumiem rysunki i plany – to znaczy bez wiaduktów, tuneli i rond, co akurat dziwne, bo rondo na skrzyżowaniu Narutowicza i Armii Krajowej by się pewnie przydało, otwocki urząd jednak kwestie bezpieczeństwa rozumie przez największą liczbę głosów, więc jak ktoś tam znowu zginie w jakiejś masakrze, to tylko dlatego, że w okolicznych lasach nie mieszka tyle osób, co na skrzyżowaniu Pułaskiego z Andriollego – które to władze otwockie uznały za wyjątkowo niebezpieczne, groźne i wogle, do wymiany, odbiegam jednak od tematu… no, miałem napisać, że Józefów to czeka najazd Hunów ostry, na kilka lat co najmniej i fosa nie jest takim złym pomysłem 🙂

   Odpowiedz
 • 5 czerwca 2017 o 12:33
  Permalink

  A może p.Banaszek przeprowadzi się na pół roku do Otwocka i codziennie rano i po południu odbędzie podróż razem z mieszkańcami przez most na Świdrze? Niech wstaje codziennie pół godziny wcześniej aby zdążyć posłać dzieci do przedszkola/szkoły i nie spóźnić się (znowu) do pracy, która to najczęściej jest w Warszawie.

  Odpowiedz
 • 18 listopada 2017 o 17:44
  Permalink

  Burmistrz Banaszak to mgr.inż. i debilem nie jest………….. .wie co mówi. Cwaniaki z Otwocka deweloperka ……juz wielokrotnie oszukali mieszkańców Jozefowa.Most jest rozwiązaniem ratunkowym dla Otwocka. Stan umysłu włodarzy Otwocka nie pozwala na rozwiazanie komunikacyjne perspektywiczne..tylko nieprzemyslane.

  Odpowiedz
 • 18 listopada 2017 o 20:36
  Permalink

  Wy buraki z Otwocka….oszukujecie ludzi z Jozefowa ,ze będziecie sąsiadami a potem budujące ludziom pod oknami sciąny 8 m. RUPNIEWSKI ZDRAJCO PRZONKA TY ryjesz pod Kruszewskim od kilkunastu lat. TERAZ WRESZCIE NAM DOKOPALIŚCIE.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.