TBS-y pod choinkę

Na przełomie czerwca i lipca rozpocznie się budowa pierwszego z trzech bloków w systemie TBS w Otwocku Małym. Inwestycję prowadzi Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które otrzymało już kredyt i ogłosiło przetarg na budowę. Pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się na Boże Narodzenie w 2018 roku. Co ciekawe, o mieszkanie mogą starać się nie tylko mieszkańcy gminy.

SYLWIA WYSOCKA

Półtora roku temu karczewska rada miejska przekazała Komunalnemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej działkę w Otwocku Małym. Zdecydowano, że to właśnie KPEC zajmie się budową wielorodzinnych budynków w ramach tzw. ustawy o TBS. Sprawa nabrała tempa w tym roku. 27 kwietnia rada przyjęła specjalną uchwałę, w której wyraża zgodę na ustanowienie hipoteki pod nieruchomość w Otwocku Małym, co z kolei umożliwiło zaciągnięcie preferencyjnego kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego. Kredyt w wysokości 4 mln zł został już przyznany i w drugiej połowie maja KPEC ogłosiło przetarg na budowę pierwszego bloku z trzech planowanych na działce budynków.

Mieszkania pod klucz

Docelowo w Otwocku Małym mają stanąć trzy czterokondygnacyjne budynki liczące po 31 mieszkań. Pierwszy TBS zacznie piąć się w górę już w wakacje. Jeśli nie będzie uwag do przetargu, prace mogą rozpocząć się już w czerwcu. Do grudnia 2018 roku powstanie 31 mieszkań o metrażu od 38 do ponad 65 m2. Będą one gotowe do wprowadzenia zaraz po odebraniu kluczy, bo znajdą się w nich kompletny biały montaż, glazura, terakota, a nawet kuchnie gazowe.

Jak podkreślają władze gminy, budowa bloków w systemie TBS pozwoli młodym mieszkańcom Karczewa na uzyskanie własnego lokum. Zapobiegnie to odpływowi młodych mieszkańców, dając możliwość rozwoju miasta i całej gminy. Nie oznacza to jednak, że o mieszkania mogą starać się tylko mieszkańcy gminy Karczew.

Kilka warunków do spełnienia
– TBS-y to ani mieszkania socjalne, ani lokale przeznaczone dla osób, które mogą sobie pozwolić na zakup od dewelopera – mówi prezes KPEC Krzysztof Balcerzak. – Są to mieszkania dla przeciętnie zarabiających. Dwa podstawowe warunki, które muszą spełnić osoby chcące zamieszkać w mieszkaniu wybudowanym w ramach TBS, to brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie gminy i dochód określony w treści ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego – tłumaczy.

Budowa bloku finansowana jest z kredytu, ale w kosztach partycypują też przyszli mieszkańcy.

– Chętny musi złożyć podanie, w którym podaje też liczbę przyszłych lokatorów i preferowaną wielkość mieszkania. W zależności od metrażu na dzień dobry musi ponieść 20 proc. kosztów inwestycji. To oznacza, że jeśli ktoś jest zainteresowany 50-metrowym mieszkaniem, musi przygotować się na wpłacenie ok. 35 tys. zł. Ostateczna kwota zostanie podana po przetargu, gdy będzie wiadomo, jakie są koszty budowy. Dlatego dopiero w czerwcu będą podpisywane pierwsze umowy partycypacyjne – informuje prezes Balcerzak.

Osoby zainteresowane mieszkaniem w Otwocku Małym powinny się spieszyć, bo są już chętni na blisko połowę lokali.

– Mamy już sporo podań. Myślę, że dla przyszłych lokatorów jest to komfortowe rozwiązanie, bo za nieduże pieniądze zamieszkają jak we własnym mieszkaniu. W przeciwieństwie do wynajmowanego lokalu mieszkalnego z tego nikt ich nie usunie i jeśli tylko będą płacić czynsz i przestrzegać porządku, to nie zostanie wypowiedziana im umowa – zapewnia prezes.

W przyszłości na osiedlu poza blokami powstanie też pełna infrastruktura, czyli miejsca parkingowe, zieleń i plac zabaw.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.