Odkopali fontannę

Tym razem, na szczęście, nie skończy się tylko na ładnej wizualizacji. Woda w reaktywowanej fontannie przy ul. Armii Krajowej ma pojawić się już 1 lipca!

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

fot. FB FundacjaDobraPrzestrzen

Miesiąc temu „Linia” pisała o pomyśle fundacji Dobra Przestrzeń z Otwocka, która chce przywrócić do życia kamienną fontannę przy przystanku autobusowym przy ul. Armii Krajowej. Do tej pory rosły w niej kwiaty. Zamieściliśmy wizualizację tego miejsca, pokazując, jak może ono wyglądać. Okazuje się, że z pomocą miasta (otwoccy radni przekazali na remont fontanny i zagospodarowanie skweru 23 tys. zł) nastąpi to już wkrótce.
W ubiegłym tygodniu pracownicy Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji odkopali dno fontanny i sprawdzili, co się tam znajduje. – Wiemy, że ta fontanna wbrew pozorom nie jest tak bardzo zniszczona. Wcześniej działała na takiej zasadzie, że woda lała się i wsiąkała w grunt. Teraz zostanie zrobiony obieg zamknięty, będą też zamontowane filtry i tryskacze – mówi Piotr Chruszczyk z OPWiK, które zajmie się wymianą całej instalacji wodociągowej fontanny.

Podczas prac odkrywkowych okazało się, że są dwa wodotryski. Mniejszy, położony na obmurowaniu z kamieni, będzie służył jako poidełko. – Druga fontanna jest w misie, która, jak udało się odkryć przy pomiarach, ma kształt herbu miasta. W środku wykopaliśmy cztery tryskawki, które strzelały z narożników fontanny – opowiada Wiktor Lach, prezes fundacji Dobra Przestrzeń i społeczny opiekun zabytków w powiecie otwockim. – Po odtworzeniu fontanna będzie miała trochę inną formę. Na środku będzie jedna dysza strzelająca do góry, aby spadająca woda rozbryzgiwała się w misie. Dzięki temu w tym miejscu powstanie specyficzny mikroklimat. Wszystko będzie podświetlone – dodaje Lach.

Wybrane są już ławki, które zostaną zamontowane przy fontannie. – Teraz jesteśmy na etapie projektowania podświetleń, wyboru opraw lamp słupkowych eksponujących zieleń, żeby zapewnić tu kameralny nastrój – tłumaczy Wiktor Lach. Będą też nowe nasadzenia drzew i krzewów. Prace idą sprawnie, więc fontanna ma być uruchomiona już 1 lipca.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.