Księżycowa fuszerka

Mieszkańcom domów przy ulicy Księżycowej w Otwocku opadają ręce, kiedy widzą, w jaki sposób została wyremontowana ich droga. – To jest fuszerka. Szkoda tych publicznych pieniędzy, które zostały tu wyrzucone w błoto – mówią rozżaleni. W rezultacie nową kostkę trzeba będzie zerwać i ułożyć na nowo.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Nawierzchnia ulicy Księżycowej, wąskiej, krótkiej uliczki w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 1 i miejskiego żłobka, została wykonana pod koniec października ubiegłego roku. Na odcinku od ul. Wroniej do ul. Zygmunta ułożono kostkę. Sprawa wydawała się prosta, a wyszło… jak wyszło.

– Jezdnia jest źle wyprofilowana, więc na nowej ulicy po deszczu tworzą się kałuże – opowiadają mieszkańcy. – Pracownicy sypali kruszywo na podbudowę podczas rzęsistych opadów. Potem sypnęli mokrym piachem, który nie wypełnił fug, i teraz kostka pracuje, tworząc szerokie szczeliny. Dodatkowo praktycznie nie zagęszczono ułożonej podbudowy. Teraz kostka pod wpływem obciążeń rusza się i pęka. Krawężniki się rozjeżdżają, a wjazdy na posesje nie są wykończone. Rośliny nam uschły przy ogrodzeniu, na drodze porobiły się garby z kostki i koleiny – skarżą się właściciele posesji przy ul. Księżycowej. I dziwią się, że ta inwestycja została w ogóle odebrana.

Mieszkańcy długo nie mogli doprosić się w urzędzie miasta o pomoc. Interweniowali też u radnych, którzy zorganizowali wyjazdowe posiedzenie komisji budżetu i inwestycji. Jej członkowie udali się na miejsce, aby osobiście przekonać się, jak wygląda ulica Księżycowa po remoncie.

– Jest rzeczą niedopuszczalną, aby prezydent w taki sposób prowadził nadzór nad inwestycjami wykonywanymi za publiczne pieniądze. To, że w ramach gwarancji wykonawca będzie zrywał kostkę na całej ulicy, nie jest żadnym wytłumaczeniem, ponieważ po raz kolejny droga zostanie zamknięta, a mieszkańcy będą musieli znosić kolejne utrudnienia – komentuje obecny na miejscu przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. – Ktoś był odpowiedzialny za nadzór i brał za to pieniądze, a teraz nie ma winnych. Jak można pozwalać wykonywać konstrukcję jezdni podczas deszczu. Poza tym przed odbiorem wykonuje się badania geologiczne sondą lekką czy płytą dynamiczną, które sprawdzają jakość wykonanych prac budowlanych i stanowią podstawę do podpisania lub niepodpisania protokołu odbioru. To jest standard, ale niestety nie w Otwocku. Za to nie są odpowiedzialni pracownicy urzędu, tylko jego kierownik, który ustala standardy i normy wykonywanej przez nich pracy i podpisuje aneksy do umów z wykonawcą. W przypadku ulicy Księżycowej mamy jaskrawy przykład tego, co dzieje się na wielu otwockich inwestycjach – uważa Margielski.

– Ulica Księżycowa będzie poprawiona. Ustaliliśmy razem z wykonawcą i mieszkańcami zakres prac – zapewnia w rozmowie z „Linią” wiceprezydent Otwocka Piotr Stefański, który bezpośrednio odpowiada za inwestycje w mieście. Pan wiceprezydent nie przyszedł jednak na spotkanie z mieszkańcami, którzy, jak zapewniali, mieli mu dużo do powiedzenia w sprawie wadliwie wykonanej ulicy. Zapytaliśmy go, dlaczego miasto dopuściło do tego, żeby wykonawca oddał taką fuszerkę. – To nie fuszerka, tylko pracownicy robili ulicę w takim warunkach, że zdawali sobie sprawę, że będą musieli ją poprawiać – odpowiedział wiceprezydent Stefański.

Faktem jest, że inwestycja została odebrana przez miejskich urzędników. – Warunkowo, bo do naniesienia są poprawki. Część drogi w miejscu, gdzie jezdnia opuściła się, będzie zrywana, bo te spadki są niezgodne z projektem. Wykonawca będzie musiał rozebrać kostkę i położyć ją na nowo – zaznacza wiceprezydent. Miasto nie będzie obciążone kosztami tych prac, bo wykonawca wykona je w ramach gwarancji.

Co zrobić, żeby na przyszłość unikać takim przypadków? – W jednym roku przygotować projekt, a w drugim go realizować, a nie robić wszystko w ciągu czterech czy pięciu miesięcy. Inaczej nikt nie będzie mógł dobrze zweryfikować projektu, bo mamy za mało czasu. Kiedyś w ogóle nie zdarzało się tak, żeby w jednym roku inwestycje były projektowane i od razu realizowane – odpowiada Stefański.

Ulica Księżycowa ma być naprawiona do końca lipca br.

4 komentarze do “Księżycowa fuszerka

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.