Trochę parking, trochę prowizorka

Miejsce jest, a mieszkańcy i tak mają problem z parkowaniem. Nowy parking między dwoma przedszkolami przy ul. Miziołka na Ługach mógł być dużo większy. Ale nic z tego. – Nie zgadzam się na powiększenie parkingu od strony okien mieszkańców – mówi stanowczo prezes OSM Józef Smorąg. – To miejsce nie miało być parkingiem, tylko utwardzonym terenem postoju głównie dla osób przywożących dzieci do przedszkola – argumentuje

SYLWIA WYSOCKA

Gdy karczewska grupa remontowa rozpoczęła budowę parkingu przy ul. Miziołka na Ługach, okazało się, że są co najmniej dwie wizje tego, jak ostatecznie powinien on wyglądać. Jedną mają radni z osiedla, według których inwestycja za 20 tys. zł powinna spełniać wszystkie standardy miejsca przeznaczonego do postoju samochodów i obejmować jak największy teren, aby zmieściło się tam jak najwięcej aut. Inną wizję ma jednak Józef Smorąg, prezes Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, do której należy przeznaczony na parking teren. – Nie było między nami a gminą ustalenia, że pomiędzy przedszkolami powstanie profesjonalny parking. Rozmawialiśmy z władzami Karczewa na temat utwardzenia miejsca postojowego, z którego korzystaliby głównie rodzice odwożący dzieci do przedszkoli. Nigdy nie godziliśmy się na miejsca parkingowe tuż pod oknami bloku – tłumaczy w rozmowie telefonicznej z „Linią” prezes Smorag. Wizje skonfrontowano ze sobą jednak trochę późno, bo dopiero wtedy, gdy parking był już w trakcie budowy. A ta przeciągała się w czasie…

– Przez trzy tygodnie to miejsce było wyłączone z użytkowania. Mieszkańcy w rozmowach i dyskusjach na facebooku uznali to za skandal – mówi radny Michał Rudzki. Parking budowała głównie grupa remontowa, chociaż na początku zakładano, że gmina da na inwestycję pieniądze i tłuczeń, a same prace wykona OSM. Później założenia trochę się zmieniły i większość prac spadła na grupę remontową. Ta najpierw wysypała w miejscu parkingu tłuczeń tak gruby, że przez dłuższy czas ktokolwiek bałsię tam wjechać. – Mieszkańcy codziennie pytali co z parkingiem, czy jest już gotowy i czy tak ma wyglądać efekt końcowy prac – przyznają radni Mateusz Stanaszek i Michał Rudzki, którzy interweniowali u burmistrza Dariusza Łokietka.

W połowie prac okazało się też, że parking jest malutki, a przestrzeń wokół niego niewykorzystana. Burmistrz spotkał się w tej sprawie z zarządem OSM. – Burmistrz poinformował mnie, że prezes wyraził zgodę na poszerzenie parkingu, ale w kierunku do Przedszkola nr 3, jednak od strony
ul. Berlinga odległość od chodnika ma pozostać niezmieniona. Zapowiedziano, że wysypany będzie drobny tłuczeń – mówi w rozmowie z „Linią” radny Rudzki.

Wreszcie na początku czerwca parking był gotowy. Radni wprawdzie próbowali jeszcze podczas wizji lokalnej w terenie przekonać prezesa Smorąga, że warto na niego przeznaczyć więcej miejsca i poszerzyć go o zasypany ziemią teren od strony ulicy Berlinga, ale prezes zdecydowanie sprzeciwił się temu.

– Mieliśmy już skargi od mieszkańców tamtego bloku, którzy nie chcą, aby parkujące samochody zakłócały im spokój – mówił prezes. – Wiem, że wyobrażenia kierowców mogły być inne, ale to nie jest parking. Nie zrobimy z tego miejsca stałego, dużego parkingu, bo nie taka była umowa. Chodziło o utwardzone miejsce postojowe, aby zaparkować z jednej strony równolegle, a z drugiej prostopadle do wjazdu i odjechać – tłumaczy przedstawiciel spółdzielni.

Na wspomnianym terenie od strony ul. Berlinga ma zostać posiana trawa. Kierowcy przestali bać się parkować na drobnym tłuczniu.
I szybko okazało się, że prowizoryczny parking służy nie tylko osobom pod-wożącym dzieci do przedszkoli, ale chętnie korzystają z niego mieszkańcy osiedla, którzy na wiele godzin zostawiają tam swoje auta…

One thought on “Trochę parking, trochę prowizorka

  • 8 września 2017 o 11:51
    Permalink

    Dobry parking to podstawa, dlatego warto w niego zainwestować nieco środków, które powinny się wkrótce zwrócić. Ja zawsze korzystam z płatnych rozwiązań i nigdy mnie nie zawiodły, szczególnie polecam http://lotniskomodlin.org/ to prawdziwi profesjonaliści w każdym calu.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.