Wybory w sierpniu

Pod koniec wakacji dowiemy się, komu przypadnie mandat radnego z okręgu nr 9. Wybory uzupełniające do Rady Miasta Otwocka odbędą się w niedzielę, 27 sierpnia. Pierwszych kandydatów na nowego radnego poznamy w tym tygodniu.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Choć kadencja obecnej rady miasta powoli dobiega końca, na niecałe półtora roku ktoś dołączy do grona 20 otwockich radnych. Mandat zwolnił się w okręgu nr 9 po śmierci radnego Bernarda Wojciechowskiego, który startował z listy komitetu Otwock Tworzymy Wspólnie. W wyborach samorządowych w 2014 roku zdobył on 257 głosów.

Wojewoda mazowiecki wyznaczył datę wyborów uzupełniających do rady miasta na niedzielę, 27 sierpnia. Zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego i zamiarze zgłaszania kandydatów na radnego można składać do Komisarza Wyborczego do 19 czerwca. Jako pierwszy 14 czerwca został zarejestrowany Komitet Wyborczy Wyborców Prawe Miasto. Mało prawdopodobne jest, żeby był to jedyny zgłoszony komitet. A to daje już podstawę do przeprowadzenia głosowania. W przypadku, gdyby zarejestrowany został tylko jeden komitet, to jego kandydat automatycznie zostanie radnym. Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych trzy lata temu w tym okręgu było aż 11 chętnych do objęcia mandatu radnego.

Funkcja radnego wiąże się nie tylko z uczestnictwem w posiedzeniach sesji i komisji rady miasta oraz głosowanie nad uchwałami, które stanowią lokalne prawo. To także comiesięczna dieta, która wynosi średnio ok. 1 tys. 200 zł.

Kalendarz wyborczy

 • Do 19 czerwca – zawiadomienie Komisarza Wyborczego w Warszawie o utworzeniu komitetu wyborczego oraz zamiarze zgłaszania kandydatów na radnego.
 • Do 28 czerwca – zgłaszanie do Komisarza Wyborczego w Warszawie kandydatów do składu Miejskiej Komisji Wyborczej w Otwocku.
 • Do 3 lipca – powołanie Miejskiej Komisji Wyborczej przez Komisarza Wyborczego w Warszawie.
 • Do 28 lipca do północy – zgłaszanie do Miejskiej Komisji Wyborczej w Otwocku list kandydatów na radnego.
 • Do 6 sierpnia – powołanie obwodowej komisji wyborczej, sporządzenie spisu wyborców, zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego,
  w tym z użyciem nakładki alfabetu Braille’a.
 • Do 7 sierpnia – podanie do publicznej wiadomości informacji o zarejestrowanych listach kandydatów na radnego, numerów list, skrótów nazw komitetów oraz danych o kandydatach.
 • Do 18 sierpnia – składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
 • 25 sierpnia – zakończenie kampanii wyborczej.
 • 27 sierpnia w godz. 7-21 – głosowanie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.