Zaśpiewali Panu

Za nami kolejna edycja Festiwalu Pieśni i Piosenek Religijno-Patriotycznych Sacrosong Diecezji Warszawsko-Praskiej 2017. Festiwal odbył się pod patronatem ordynariusza abp. Henryka Hosera, Bp. Marka Solarczyka i minister Anny Anders. Uczestniczyło w nim ponad 500 artystów, w tym 220 gości z zagranicy.

Koncert inauguracyjny Sacrosong Diecezji Warszawsko-Praskiej odbył się 15 czerwca w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Rozpoczynając koncert uroczystego otwarcia całego festiwalu dokonali dyrektor Sacrosongu ks. proboszcz parafii MB Królowej Polski na kresach Jan Śmigasiewicz oraz Małgorzata Głębicka prezes Fundacji PKO BP jednego ze sponsorów festiwalu.

W koncercie dedykowanym m.in. samorządom, które wsparły organizację oraz Honorowemu Komitetowi Darczyńców festiwalu wystąpiły dwa znakomite chóry polonijne z Mińska na Białorusi: „Głos Duszy” pod kierunkiem Tatiany Gażewskiej oraz „Cantus Cordis” pod kierunkiem Janiny Chwałko. Oba zespoły to znakomici reprezentanci muzyki chóralnej, koncertujący Na Białorusi, w Polsce i na świecie, wykonujący utwory od muzyki klasycznej po popularną. Patriotyczno-religijny koncert w Otwocku poprowadziła Barbara Stocka – honorowa przewodnicząca „Klubu Twórczego Myślenia”.

– Mówią, że marzenia się spełniają, mój jeszcze nie wszystkie, ale już się dobrze zaczęło – mówił rozpoczynając festiwal jego dyrektor ks. Jan Śmigasiewicz. – Cieszę się bardzo, że istnieje Sacrosong. Dla mnie święte są pieśni religijne i pieśni patriotyczne, bo one niosą to, co polskie przez wieki i stąd nazwa sacro-song. To jest także wypełnienie woli Jana Pawła II, który kierował słowa swojego przemówienia 13 czerwca 1987 roku kościele św. Krzyża w Warszawie do twórców, artystów i osób odpowiedzialnych za kulturę – ja się z nimi w pełni solidaryzuję – podkreślał ks. proboszcz.

Przez kolejne dwa dni (16-17 czerwca) w otwockim kościele na Kresach odbywały się przesłuchania w poszczególnych kategoriach: solistów, zespołów, grup dziecięcych i chórów. Jury nie miało łatwego wyboru. Ostateczną listę nagrodzonych poznaliśmy podczas sobotniego koncertu laureatów. W niedzielę część chórów zagranicznych i laureatów, w ramach „Echa Sacrosongu” koncertowała m.in. w gminach powiatu otwockiego.

Laureaci
Kategoria: zespoły
1. Zespół Echo Rygi — Łotwa
2. Duet z Wołomina: Maria Janaszek i Barbara Bulaszewska
3. Duet z Radzymina: Julka Grudzień i Kuba Czerniec
Kategoria: Soliści – dzieci i młodzież
1. Aleksandra Ośkiewicz
2. Natalia Moskal
3. nie przyznano
Wyróżnienie: Hanna Kownacka
Kategoria: Soliści – dorośli
1. Zita Nitisa
2. Marta Kamińska
3. Alicja Bieńkowska
Kategoria: Schole dziecięce
1. Dzieci z Szumskiej Szkoły Sztuki Ukraina
2. Schola z par. Zesłania Ducha Świętego w Ząbkach
3. Andromeda SP nr 6 – Otwock
Wyróżnienia:
Schola Nutki św. Łucji – za radość śpiewu
Schola Świętej Rodziny – Świder– za wykonanie piosenki pt. „Nie mądrość świata tego”
Kategoria: Chóry
1. Głos Duszy – Białoruś
2. Zgoda – Białoruś
3. Cantus Cordis – Białoruś
Wyróżnienie: Kraj Rodzinny – Białoruś

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.