Odlecą czy polecą?

Czy tegoroczny otwocki FMX Show – zawody motocyklowych czarodziejów, którzy łamią prawa grawitacji – stoi pod znakiem zapytania? Wszystko zależy od rady miasta decydującej o dofinansowaniu tej prestiżowej i już rozsławiającej Otwock imprezy.

Zawody freestyle motocrossu, w których rywalizują zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści – najlepsze „harpagany” w Polsce – stały się od kilku lat jedną z wizytówek miasta przyciągającą setki kibiców. Tym bardziej, że tym moto- cyklowym lotom, saltom, korkociągom i innym ekwilibrystycznym popisom towarzyszyło wiele innych atrakcji, m.in.: pokazy BMX i emocjonujące zawody SuperEnduro na bardzo wymagającym i widowiskowym torze. Co roku jest coś nowego, choćby mobilny tor do skimboardu, uwielbiany przez dzieci i młodzież. Impreza się rozwijała aż do tego roku, gdy towarzyszące jej organizacji koszty zakwestionowali radni.

– Zawody ciekawie się rozwijały i nasze ambicje rosną. Wnioskowaliśmy więc w tym roku aż o 100 tys. zł, ponieważ moim planem była organizacja dużej imprezy po hasłem Otwock Sport Festiwal, która objęłaby między innymi puchar Polski w minirampie i w SuperEnduro, zawody freestyle’owe i skimboardowe. Byłaby to kilkudniowa sportowa uczta zakończona ciekawym koncertem pewnie hip-hopowym. Na to nie ma szans, ponieważ uznano, że miasta nie stać na taką imprezę – wyjaśnia Grzegorz Czerwiec z Freestyle Family oraz otwockiego klubu Lobo Racing.

– Na organizację zawodów dostaliśmy 15 tys. zł tyle samo, co organizatorzy turniejów brydżowych. Przy całym szacunku dla tej dyscypliny, koszty i logistyka są nieporównywalne – dodaje. O przyszłość FMX Show postanowił powalczyć osobiście podczas jednej z wiosennych obrad komisji kultury, sportu i turystyki. Wyjaśniał, tłumaczył, odpowiadał na pytania. Czy był przekonujący?

– Mam nadzieję. Niektórzy radni wydali się wręcz podzielać mój entuzjazm i deklarowali szerszą pomoc. Bo to, co robię, to moja pasja, nie organizuję tych zawodów komercyjnie. Ostatecznie z budżetu miasta zadeklarowano jednak tylko 30 tys. zł. Ta kwota to połowa tego, co dostawaliśmy do tej pory, więc jeśli ją otrzymamy, zrobimy FMX Show, choć nie z takim rozmachem jak w poprzednich latach, gdy na zawodników czekała pula nagród o wartości 40 tys. zł oraz mnóstwo bezpłatnych atrakcji i gadżetów dla widzów. Teraz czekamy na decydujące o wszystkim głosowanie rady. Jeśli będzie dla nas korzystne, zapraszam na zawody 10 września – podsumowuje Grzegorz Czerwiec.

Jarosław Łakomski – Przewodniczący Komisji Kultury Sportu i Turystyki:
Rok 2016 był rokiem stulecia miasta stąd rozmach wielu inicjatyw kulturalno-sportowych był w wiele większy w latach poprzednich. Powrót do dotacji na poziomie zbliżonym do lat poprzednich nie powinien być zaskoczeniem. Uważam, że prawidłowy rozwój imprez to nie coraz mocniejsze obciążenie kieszeni podatników a pozyskiwanie sponsorów, każda impreza powinna posiadać potencjał komercyjny. Tutaj ten potencjał jest i należy odpowiednio
go wykorzystać, korzystając ze wsparcia finansowego sponsorów, także tych lokalnych.
Jako komisja doszliśmy do pewnego kompromisu w związku z bardzo bogatą propozycją wnioskodawców. Jednak decyzja o przekazaniu środków na zadanie musi zapaść głosem całej Rady Miasta, na sesji. Środki natomiast będą obiektem konkursu – nie jesteśmy więc dziś w stanie stwierdzić jednoznacznie czy podmiot wnioskujący, te środki otrzyma – takie są zasady, najlepsza oferta wygrywa.

komentarz autora:
Liczymy na dobrą wolę radnych. Szkoda byłoby wylać dziecko z kąpielą, a tak będzie, jeśli nie wygospodarują zadeklarowanych 30 tys. zł na FMX Show. Lepsze to niż nic, choć niestety to kolejny przypadek, gdy obserwujemy regres zamiast rozwoju. Z mniejszym budżetem boryka się Otwockie Centrum Kultury, teraz to samo spotyka ciekawą imprezę, która wyróżnia Otwock i w przyszłości może stać się wizytówką miasta. Niebawem przekonamy się, czy motory znów polecą nad „zwałką”, czy też odlecą z Otwocka do innego, bardziej im przychylnego miasta. A my będziemy tylko patrzeć z zazdrością, że innym udało się to, co u nas spartolono…

One thought on “Odlecą czy polecą?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.