Walczyli z terrorystami i pożarem lasu

Wielki pożar lasu, walka z terrorystami na terenie jednostki wojskowej oraz spektakularna ewakuacja rannych przez okno budynku administracyjnego to scenariusz tegorocznych ćwiczeń taktyczno-bojowych służb związanych z pożarnictwem, bezpieczeństwem, wojskiem, ratownictwem medycznym i zarządzaniem kryzysowym.

W piątek, 23 czerwca w godz. 8.30-15 w gminie Celestynów zaroiło się od wozów straży pożarnej, w tym również jednostek OSP, policyjnych radiowozów, pojazdów wojskowych i karetek medycznych. Na terenie Nadleśnictwa Celestynów w okolicy Centrum Edukacji Leśnej i Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej odbyły się spektakularne powiatowe manewry taktyczno-bojowe różnych jednostek służb mundurowych.

Scenariusz pierwszego epizodu przewidywał pożar lasu. W kilku miejscach w specjalnych beczkach rozpalono ogień, który symulował prawdziwy pożar. Do akcji wkroczyli strażacy a także inne jednostki, które koordynowały akcję.

– Prowadzenie działań ratowniczych, w tym gaśniczych, na obszarach leśnych wymaga współdziałania z innymi służbami i instytucjami. Ćwiczenia miały na celu udoskonalenie sprawności, szybkości i komunikacji między różnymi jednostkami uczestniczącymi w akcji – podkreśla mł. kpt. Maciej Łodygowski z otwockiej straży pożarnej.

Kolejne dwa epizody rozegrały się na zamkniętym dla publiczności terenie Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej. W scenariuszu ćwiczeń był pożar, który zbliżał się do magazynów z bronią. Zadaniem strażaków było wycięcie krzewów i stworzenie „muru wodnego”, z którego gaszono rozprzestrzeniający się od strony lasu ogień.
Natomiast ostatni epizod rozegrał się w budynku administracyjnym, do którego wdarli się terroryści. Przestępcy nie tylko podpalili pomieszczenia, ale również sterroryzowali pracowników. Do akcji wkroczyły m.in. służby policyjne i żandarmeria wojskowa, które obezwładniły terrorystów. W tym samym czasie strażacy rozłożyli tzw. skokochron, na który ewakuowano pracowników oraz ranne osoby (manekiny). Po zakończeniu manewrów służby mogły wyciągnąć wnioski, które pozwolą jeszcze lepiej przygotować się na niesienie pomocy w tym podobnych sytuacjach.

W przeciwieństwie do ubiegło-rocznych ćwiczeń pod kryptonimem „Kolej 2016”, w tym roku powiatowe manewry odbyły się bez udziału publiczności.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.