Troje muszkieterów

Kulomiotka Paulina Guba już wkrótce weźmie udział w seniorskich mistrzostwach świata w Londynie. To jednak niejedyna zawodniczka OKS Start Otwock, która będzie reprezentowała Polskę na dużej międzynarodowej imprezie. Podobne starty czekają wkrótce dwóch bardzo utalentowanych biegaczy – Romana Kwiatkowskiego oraz Aleksandra Wiącka.

Przed tygodniem informowaliśmy o kolejnym wielkim sukcesie Pauliny Guby. Wielokrotna mistrzyni Polski w pchnięciu kulą podczas mityngu w Kopenhadze pobiła swój rekord życiowy (18.24m), a przy okazji uzyskała wymagane przez PZLA minimum na sierpniowe mistrzostwa świata, które odbędą się w Londynie. To niejedyna wychowanka OKS Start Otwock, która w najbliższym czasie weźmie udział w ważnej, międzynarodowej imprezie. Już za kilka dni Polskę będzie reprezentować dwóch utalentowanych biegaczy trenujących na co dzień pod okiem trener Bożeny Dziubińskiej – Roman Kwiatkowski oraz Aleksander Wiącek.

Pierwszy weźmie udział w mistrzostwach Europy do 23 lat (bieg na 1500 m), a drugi poleci do stolicy Kenii –Nairobi,
aby walczyć o medal (bieg na 2000mz przeszkodami) w mistrzostwach Świata do lat 18.

– To bodajże pierwszy taki przypadek w historii OKS Start Otwock, aby trzech wychowanków klubu reprezentowało nasz kraj na najważniejszych lekkoatletycznych imprezach sezonu – przyznaje trener Dziubińska.

Kwiatkowski na swoje minimum zapracował w angielskim Watford, gdzie zajął czwarte miejsce, ale uzyskany czas pozwolił mu cieszyć się z przepustki na mistrzostwa Europy. – Było trochę nerwówki z tym minimum, bo Roman podchodził do niego dwa razy podczas zawodów w kraju. Najpierw startował w Łomży, a potem w Gdańsku w memoriale Józefa Żylewicza. Tam wygrał, ale czas nie był tak dobry, jak chcieliśmy. Potem pojawiła się szansa występu w Anglii, gdzie, jak nam mówiono, będzie mocno obsadzony bieg i szybkie tempo, ale…ostatecznie zawodnik, który miał napędzać bieg, nie do końca wywiązał się ze swojego zadania i było wolniej, niż zakładano. Na szczęście Romkowi udało się wywalczyć potrzebne minimum – mówi trener Dziubińska. – Myślę, że w Bydgoszczy czeka go bardzo trudna przeprawa, bo zawodnicy, z którymi będzie się ścigał, to już praktycznie seniorzy. Romek jest jednak twardym zawodnikiem i myślę, że sobie poradzi, tym bardziej, że nie jest to jego pierwszy start w tak dużej imprezie. Wcześniej brał udział w mistrzostwach świata juniorów, więc trema czy presja nie powinny stanowić dla niego problemu – dodaje trenerka OKS-u.

Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy odbędą się w tym samym czasie (1-16 lipca) co mistrzostwa świata juniorów w Nairobi, gdzie wystartuje Aleksander Wiącek. Zawodnik OKS Otwock wystąpi w biegu na 2000 m z przeszkodami, które trenuje od niedawna, ale już udało się mu nabrać odpowiedniej techniki biegu i wykręcić najpierw najlepszy wynik w Polsce (5:58), a potem najlepszy aktualnie czas w Europie (5:52). – Mieliśmy mały problem z tym biegiem, bo ja niestety nie mogłam z nim jechać na zawody i mu podpowiadać. Roli „zająca” podjął się jednak jego dobry kolega Kamil Kruk, który co prawda nie startuje w biegach z przeszkodami, ale zdecydował się prowadzić bieg na pierwszych okrążeniach i wyszedł z tego najlepszy czas na świecie – mówi trener Dziubińska. – Z relacji innych trenerów oraz samego zawodnika wiem, że jeszcze był pewien zapas, i pewnie gdyby była większa konkurencja, Olek jeszcze z tego czasu coś by urwał – kontynuuje trenerka OKS-u.

Wynik uzyskany w Warszawie stawia Wiącka w roli jednego z faworytów mistrzostw świata, ale jak podkreśla trenerka otwockiego biegacza, droga po medal może być w Kenii bardzo trudna. – Stadion, na którym odbędą się zawody, jest położony blisko 1600 metrów nad poziomem morza. O ile dla sprinterów jest to zaleta, o tyle dla długodystansowców robi się problem pod względem tlenowym. Jestem jednak przekonana, że Olek nie odpuści. Jest
zawziętymi jak na swój wiek bardzo dojrzałym zawodnikiem, dlatego zrobi wszystko, żeby wrócić do domu z medalem.

2 komentarze do “Troje muszkieterów

 • 3 lipca 2017 o 07:26
  Permalink

  Hi Hi, zawodnik OKS Aleksander Wiącek bierze udział w międzynarodowej imprezie, w biegu z przeszkodami, tymczasem w jego macierzystym klubie przeszkoda… została zakopana:)

  Odpowiedz
  • 22 września 2017 o 10:02
   Permalink

   W dodatku na stadionie powoli bieżnia zarasta 😂

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.