Takiego boiska można pozazdrościć

Już jesienią w Kołbieli oddane będą do użytku pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej z trybunami na 250 osób, o nawierzchni sztucznej, certyfikowanej przez UEFA oraz sześciotorowa bieżnia tartanowa o długości 400 metrów. – Planujemy z końcem września rozegrać pierwszy mecz piłkarski na tym obiekcie –mówi wójt Kołbieli Adam Budyta

Trwają prace przy budowie kompleksu sportowego w Kołbieli. Powstaje on na ponad pięciohektarowej działce podarowanej gminie przez Wspólnotę Wsi Kołbiel. Jeszcze w tym roku miłośnicy sportu będą mogli korzystać z boiska do piłki nożnej i bieżni.

Długa droga do boiska

Zielone światło dla budowy boiska dała podpisana w marcu 2006 roku umowa, w której kołbielska wspólnota gruntowa podarowała gminie blisko 5,4 ha terenu leżącego w sąsiedztwie terenów szkolnych i kołbielskiego urzędu. W czerwcu tego samego roku władze Kołbieli przystąpiły do zmiany studium uwarunkowań. Zimą 2008 roku przystąpiono do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

W konsekwencji, po żmudnych procedurach i uzgodnieniach, charakter użytkowania terenu udało się przekształcić z leśnego na sportowo-rekreacyjny. W 2010 roku władze gminy rozpoczęły prace nad opracowaniem koncepcji
zagospodarowania terenów przekazanych przez wspólnotę do celów sportowo-rekreacyjnych. Ich wynikiem było powstanie dwóch wersji zagospodarowania tego terenu. W obu koncepcjach projektanci przewidzieli budowę pełnowymiarowego boiska z nawierzchnią trawiastą oraz boiska wielofunkcyjnego ze sztuczną nawierzchnią.

Projektanci uwzględnili również m.in. budowę bieżni, trybun, placu zabaw, miejsca do rekreacji, ścieżek spacerowych, siłowni na świeżym powietrzu. W jednej z koncepcji zaproponowano także budowę amfiteatru oraz oczka wodnego. Powstałe wersje zostały pozytywnie ocenione przez radnych poprzedniej kadencji, jednak ze względu na ograniczone możliwości finansowe gminy nie przystąpiono do ich realizacji.

Do budowy! Start!

Do planów zagospodarowania tych terenów wrócono z początkiem nowej kadencji. W 2016 roku uporządkowano, zniwelowano i utwardzono teren, w tym roku rozpoczęto prace budowlane. Efekty już widać. Niemal skończona jest
budowa pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, bieżni i trybun. Teren boiska jest grodzony, montowane jest oświetlenie.

– Jak wszystko dobrze pójdzie to pierwszy mecz na otwarcie obiektu zostanie rozegrany z końcem września – mówi wójt Budyta.

Na realizację pierwszego etapu budowy gmina wyda ponad 6,6 mln zł. Część z tych kosztów chce pokryć ze środków zewnętrznych. W kolejnych etapach powstaną m.in. boisko wielofunkcyjne, bieżnia do skoku wzwyż, w dal, pchnięcia kulą, oszczepem, ścieżka dla rolkarzy oraz budynek socjalny z szatniami, natryskami i siłownią. Przy stadionie
zostanie zbudowany parking.

„Sokół” niczym Feniks?

Prawie 10 lat temu, wraz z wystawieniem na sprzedaż zespołu pałacowego w Kołbieli z okalającymi go terenami oświatowymi (będącego własnością powiatu otwockiego), kołbielskiemu klubowi sportowemu „Sokół” uniemożliwiono korzystanie ze zlokalizowanego na tym terenie boiska.

– Przez wiele lat służyło ono piłkarzom jako miejsce do treningów i rozgrywania meczów ligowych. Próbowaliśmy rozmawiać z władzami powiatu o nieodpłatnym przekazaniu tego terenu gminie. Niestety nie było takiej woli ze strony powiatowych włodarzy. W konsekwencji władze klubu zdecydowały o zaprzestaniu działalności – mówi wójt Adam Budyta.

Po wycofaniu klubu „Sokół”z rozgrywek piłkarskich kołbielscy sympatycy piłki nożnej swoje siły połączyli z Celestynowskim Klubem Sportowym. Wynikiem fuzji było powołanie do życia klubu CKKS „Sokół”, którego drużyna seniorska rozgrywa mecze na boisku w Celestynowie – Lasku.

Dziś uzasadnione nadzieje na przywrócenie działalności klubu „Sokół” sympatykom kołbielskiej piłki nożnej daje
powstający obiekt. Czy tak się stanie – przekonamy się być może jeszcze jesienią.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.