Zrzutka na sprzęt dla szpitala

Fatalna sytuacja szpitala powiatowego przy ul. Batorego wkrótce może się trochę poprawić. Placówka ma szansę na nowy sprzęt i aparaturę medyczną. Cztery samorządy z terenu powiatu otwockiego zadeklarowały pomoc finansową w ich zakupie.

Powiatowe Centrum Zdrowia potrzebuje nowej aparatury do leczenia pacjentów. Pod koniec ubiegłego roku władze spółki i powiatu zwróciły się do wszystkich gmin powiatu z prośbą o pomoc w zrealizowaniu tych zakupów. Na
razie większe lub mniejsze wsparcie zadeklarowały władze Otwocka, Józefowa, Wiązowny i Osiecka. Czy ich przykład zachęci pozostałe samorządy do przekazania szpitalowi pieniędzy na potrzebne zakupy?

Otwock da,ale niewiadomo ile…
Władze Otwocka poproszono o przekazanie ok. 15 tys. zł na zakup histeroskopu diagnostyczno-operacyjnego
potrzebnego oddziałowi ginekologiczno-położniczemu oraz ok. 16 tys. zł na respirator dla OIOMu.

– Sytuacja szpitala poprawia się, ale potrzebny sprzęt jest w tej chwili poza naszym zasięgiem – przyznaje Anna Sikora, była poseł, która jest doradcą zarządu PCZ w sprawach pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

Reprezentowała ona spółkę 26 czerwca podczas komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego, kiedy otwoccy radni zajęli się pismem PCZ. Przemysław Bogusz zapytał Sikorę, ile pieniędzy udało się jej do tej pory pozyskać na sprzęt do szpitala.

– Dostaliśmy z Ministerstwa Zdrowia 120 tys. zł oraz promesę na sprzęt rehabilitacyjny, jeśli uda się nam otworzyć poradnię rehabilitacyjną, nad czym pracujemy. Cały czas podejmuję też skuteczne starania, żeby szpital odzyskiwał wszystkie nadwykonania. Sporo udało się już pozyskać – przedstawiła swoje dokonania Sikora.

Odpowiadając na kolejne pytania, poinformowała, że w tym roku powiat przekazał szpitalowi 2 mln zł. – Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, że powiat postanowił dofinansować spółkę, czego nigdy nie robił. A jako właściciel budynku
szpitala zdecydował się na remont oddziału wewnętrznego, co ma kosztować 3mln zł – dodała posłanka.

Radny Bogusz przyznał, że potrzeby szpitala są niezaprzeczalne, ale złożył wniosek, aby prośbę PCZ rozpatrzyć jako postulat do przyszłorocznego budżetu miasta. Teraz trwa sezon inwestycyjny i nie wiadomo jeszcze, jakie kwoty w związku z tym trzeba będzie przesunąć w budżecie na najbliższej sesji. Innego zdania jest radny Dariusz Piętka. – To jest sprzęt, który ratuje życie pacjentom, i przenoszenie tego wniosku do rozpatrzenia za rok czy pół roku mija się z celem, bo taka aparatura może być potrzebna już jutro.Wiemy,w jakiej sytuacji finansowej jest spółka. Może
poszukalibyśmy jakiejś możliwości sfinansowania chociaż jednego takiego sprzętu – zaproponował Piętka, ale nie wskazał, skąd w budżecie trzeba zabrać pieniądze, aby dać je szpitalowi.

–Jeśli ktoś prowadzi szpital i nie ma podstawowego sprzętu, który ratuje życie, to taka placówka natychmiast zostałaby zamknięta. Nie widzę takiego ryzyka, żeby nagle ktoś miał umrzeć, bo teraz na żądanie spółki nie przesuniemy pieniędzy – odpowiedział mu radny Bogusz.

Anna Sikora kilkakrotnie podkreślała, że to nie jest żądanie, tylko prośba. – Reprezentujemy mniej więcej 35 tys. osób mieszkających w powiecie otwockim, bo tyle porad specjalistycznych udzielamy średnio co roku. Jeśli chodzi o histeroskop,to oczywiście pacjentki mogą być leczone jak w XX wieku i jest to zgodne z przepisami, ale taki nowoczesny sprzęt pomoże im szybciej dojść do siebie i po jednym dniu od zabiegu opuścić szpital. Jeśli chodzi
o respirator wentylujący, ostatnio jeden został zużyty, mamy dwa inne, jasne, że sobie poradzimy.W naszym szpitalu rocznie hospitalizowanych jest cztery tysiące mieszkańców Otwocka, udzielamy 35 tysięcy porad specjalistycznych. To świadczy o zaufaniu państwa wyborców, a naszych pacjentów – przekonywała radnych.

Wniosek Bogusza nie przeszedł, za to członkowie komisji pozytywnie przegłosowali prośbę szpitala o wsparcie, ale bez podawania kwoty, jaką chcą przeznaczyć na zakup aparatury.

Józefów kupi pompy za 16 tys. zł
Władze Józefowa do tej pory zwlekały z przekazaniem pomocy, tłumacząc to m.in. czekaniem na ogłoszenie listy sieci szpitali. Wreszcie na sesji 22 czerwca radni zdecydowali o zmianach w budżecie, w wyniku których wygospodarowali
16 tys. zł na zakup czterech pomp infuzyjnych (czyli sprzętu medycznego stosowanego do ciągłego lub cyklicznego
dokładnego dawkowania leku) na potrzeby oddziału wewnętrznego.

– Otrzymaliśmy od szpitala listę niezbędnego sprzętu i wybraliśmy z niej właśnie pompy – wyjaśnia w rozmowie z „Linią” Maria Walkiewicz, przewodnicząca komisji przestrzegania prawa i porządku publicznego. – Zdecydowaliśmy o tym na ostatniej sesji, na której skarbnik miasta zaznaczyła, że nie jest to nasze „ostatnie słowo” w sprawie zakupu sprzętu dla szpitala – zapowiada radna.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni i doceniamy każdą pomoc – komentuje wicestarosta Paweł Rupniewski, nie kryjąc jednak rozczarowania wysokością zaoferowanej kwoty. – Tak bogatą gminę jak Józefów stać na więcej. Mam nadzieję,
że to faktycznie początek, bo liczyliśmy na sprzęt o wartości nawet ok. 180 tys. zł i o tym rozmawialiśmy z władzami gminy. Potrzeby szpitala są duże, a aparatura będzie przecież służyła także mieszkańcom Józefowa – dodaje.

Wiązowna ma gest

Zdecydowanie większym gestem wykazała się za to Wiązowna, której radni na sesji 27 czerwca zdecydowali o przekazaniu 100 tys. zł.

– Będą to pieniądze przeznaczone na dotację celową dla Powiatowego Centrum Zdrowia na zakup aparatury i sprzętu medycznego do realizacji programów zdrowotnych. Chodzi głównie o sprzęt do chirurgii laparoskopowej – wyjaśnia skarbnik gminy Alicja Matuszewska. – Taki zakup zaproponował ordynator oddziału chirurgii dr Paweł Skawiński, mieszkaniec naszej gminy.

I to na ręce dr. Skawińskiego oraz reprezentującej PCZ Anny Sikory władze Wiązowny już podczas sesji przekazały symboliczny czek na kwotę 100 tys. zł.

Symboliczny wkład Osiecka
Pomoc w zakupie sprzętu deklaruje też kolejna gmina –Osieck. Jej radni są zgodni, że należy solidarnie wesprzeć
zakup sprzętu dla szpitala. Kwota, którą najprawdopodobniej przeznaczą na pomoc, to jednak tylko 3 tys. zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.