Nie będzie ani ronda, ani świateł

Mimo obietnic ze strony władz miasta i powiatu w tym roku na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Samorządowej w Otwocku nie powstanie ani sygnalizacja świetlna, ani rondo

Na poprawę bezpieczeństwa na razie nie zanosi się także na rogu ulic Reymonta i Żeromskiego, gdzie najczęściej
dochodzi do wypadków. Sytuacja nie poprawi się też na skrzyżowaniu ulic Matejki, Karczewskiej i Batorego, gdzie miały powstać rondo lub lewoskręty. Pieniądze zapisane w budżetach na te inwestycje zostały już przeznaczone
na inne cele.

Powód? Władze powiatu nie wyraziły zgody na budowę sygnalizacji świetlnej oraz inne rozwiązania proponowane przez otwockich radnych. Bo choć ulice znajdują się w Otwocku, są to drogi powiatowe i podlegają starostwu. Dlatego
w przypadku próby sfinansowania prac z budżetu Otwocka potrzebne są zgody i porozumienia z powiatem.

Zapytaliśmy włodarzy, dlaczego w tym roku nie będzie ani ronda, ani świateł, ani lewoskrętów, choć tyle mówi się o potrzebie poprawy bezpieczeństwa na tych skrzyżowaniach.

Przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski:

Władze powiatu nie chciały przychylić się do budowy na skrzyżowaniu ulic Matejki, Batorego i Karczewskiej lewoskrętów, na co w budżecie rada miasta zabezpieczyła w tym roku 180 tys. zł. Uważamy, że budowa ronda za ponad 1mln 500 tys. zł nie jest priorytetem z uwagi na pilniejsze potrzeby w naszym mieście i stan nawierzchni wielu dróg powiatowych w Otwocku. Nie chcieliśmy, aby miasto dokładało 800 tys. zł do budowy ronda, ponieważ za tę kwotę można zbudować sygnalizacje świetlne aż na czterech skrzyżowaniach.

Za swoje środki (800 tys. zł) powiat powinien naprawić nawierzchnię ul. Żeromskiego lub ul.Majowej (co sugerowaliśmy podczas prowadzonych rozmów). Na budowę świateł na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Samorządowej w tym roku były pieniądze, ale doszliśmy jednak do porozumienia z władzami powiatu, aby docelowo było tam
rondo. Powiat wystąpi o dofinansowanie tej inwestycji z rządowego programu (dawniej tzw. schetynówki), dlatego rada miasta przeznaczyła te pieniądze na zadania na innych drogach powiatowych w mieście.

Skrzyżowanie Reymonta i Żeromskiego już dawno byłoby bezpiecznym miejscem z sygnalizacją świetlną. Niestety obecnie w mojej opinii ta sprawa jest nie do rozwiązania ze względu na postawęwładz powiatu, a zwłaszcza radnego Artura Brodowskiego. Mimo opinii powiatu z 2015 r., zgodnie z którą przebudowano skrzyżowania pod światła, chce on wszystko zburzyć i za ponad 2mln zł (koszt świateł ok. 200 tys. zł) zbudować tam od nowa rondo. Jeżeli władze powiatu nie zmienią zdania, to na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu mieszkańcy będą czekać do następnych wyborów.

Starosta Mirosław Pszonka:

W ubiegłym roku prowadziliśmy rozmowy z prezydentem Otwocka w sprawie budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Matejki, Batorego i Karczewskiej. Przedstawiliśmy prezydentowi koszt takiej budowy, który wyniesie około
1mln 600 tys. zł. Wstępnie uzgodniliśmy, że powiat przeznaczy na inwestycję kwotę 800 tys. zł. Drugie tyle przeznaczą na ten cel władze Otwocka. Dlatego w tym roku zleciliśmy uaktualnienie dokumentacji. Ponieważ miasto nie przeznaczyło na skrzyżowanie żadnych środków, dokumentacja jest przygotowywana, ale pozostałe pieniądze przenieśliśmy na wykonanie nakładki asfaltowej na ul. Żeromskiego.

W celu poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach ulic Reymonta i Samorządowej oraz Reymonta i Żeromskiego
zostały wykonane następujące prace: dokumentacja przebudowy na rondo skrzyżowania ulic Reymonta z Samorządową, koncepcja przebudowy na rondo skrzyżowania ulic Reymonta i Żeromskiego oraz dokumentacja na budowę sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu. Niestety,w budżecie powiatu na ten rok niema już pieniędzy na realizację któregokolwiek z tych zadań. Być może zostaną one zrealizowane w przyszłym roku.

Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak:

Jeśli chodzi o skrzyżowanie ulic Matejki, Batorego i Karczewskiej, to wspólne działanie powiatu imiasta powinno polegać na dążeniu do poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Powinno tam powstać rondo, które byłoby najlepszym docelowym rozwiązaniem dla ruchu w tym rejonie miasta. Wprojekcie otwockiego budżetu na 2017 rok, który przedstawiłem radzie miasta, było wpisane rondo. Potem radni stanowiący większość w radzie miasta zdjęli to zadanie, wpisując lewoskręty. To jest właśnie destrukcyjne działanie radnych. Gdyby nie to, już w tym roku powstałoby tam rondo, ponieważ na tę inwestycję zarówno miasto, jak i powiat miały pieniądze.

W przypadku skrzyżowania ulic Reymonta i Samorządowej jest szansa, że w przyszłym roku na budowę ronda dostaniemy dofinansowanie z rządowego programu i wtedy przystąpimy do realizacji tej inwestycji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.