Mistrzowski koniec

Na stadionie w Suwałkach odbyły się kolejne lekkoatletyczne mistrzostwa Polski do lat 23. Ogromne powody do zadowolenia ma po zawodach reprezentant OKS Start Otwock Roman Kwiatkowski. Podopieczny trener Bożeny Dziubińskiej wygrał bieg na 1500 metrów

Roman Kwiatkowski ponownie został mistrzem Polski. Swój ostatni złoty medal zawodnik OKS Start Otwock świętował przed trzema laty.

–Do tej pory Roman nie miał dużego szczęścia do startów w mistrzostwach Polski w kategorii młodzieżowej. Dwa poprzednie występy zakończyły się dla niego dość pechowo. Raz był czwarty, a za drugim razem fatalny zbieg okoliczności i zamieszanie na ostatnich metrach sprawiły, że ponownie wypadł poza podium – mówi trenerka Bożena Dziubińska.

– Teraz to był dla niego ostatni start w tej kategorii wiekowej i podobnie jak w przypadku wieku juniorskiego zakończył go ze złotym medalem mistrzostw Polski. To ogromne osiągnięcie – dodaje trenerka Kwiatkowskiego.

Przed występem w Suwałkach Kwiatkowski był wymieniany jako jeden z głównych faworytów do miejsca na podium, ale nie do końca było wiadomo, czy uda się mu stanąć na jego najwyższym stopniu. Zawodnik OKS Otwock mógł czuć się trochę przemęczony. W ostatnich tygodniach startował w kilku międzynarodowych mityngach, m.in. w Watford oraz Ostravie, gdzie walczył o osiągnięcie niezbędnego minimum na rozpoczynające się już w tym tygodniu (13-16 lipca) w Bydgoszczy Mistrzostwa Europy U-23.

Wymagany przez PZLA wynik udało się osiągnąć już podczas zawodów w Anglii (3:43.46), ale Kwiatkowski miał jeszcze zakontraktowany start w Ostrawie, gdzie z nieco gorszym czasem, ale w pewnym stylu dobiegł do mety
jako pierwszy. –W ostatnim czasie Roman miał sporo startów i mógł odczuwać trudy tych występów. Ale z drugiej strony miał już to minimum, był pewny występu w Bydgoszczy, więc w Suwałkach mógł pobiec na większym luzie, niczego w zasadzie nie ryzykując – uważa Dziubińska.

W Suwałkach zawodnik OKS-u mógł poprowadzić bieg według własnych reguł.Na pierwszych metrach trzymał się stawki, a 500 metrów przed końcem zdecydował się na mocny finisz, na który żaden z jego konkurentów nie był w stanie skutecznie odpowiedzieć.

– Pracą i ogromną determinacją Roman zasłużył na to, aby znów cieszyć się ze złotego medalu mistrzostw Polski. Dokonał tego, kończąc wiek juniorski, a teraz powtórzył to w czasie, gdy kończy wiek młodzieżowca – mówi trenerka Kwiatkowskiego.

Teraz zawodnik przebywa w Spale, gdzie przygotowuje się do występu na mistrzostwach Europy. Kwiatkowski będzie prawdopodobnie jednym z dwóch Polaków obok Michała Rozmysa (Barmin Goleniów), który wystartuje w biegu na 1500 metrów.

–Trudno gdybać, co stanie się w Bydgoszczy. Stawka biegaczy na tym dystansie jest naprawdę bardzo wyrównana.
Według mnie dużo będzie zależało od tego, jak potoczą się biegi eliminacyjne. One z pewnością będą kluczowe – mówi Dziubińska. – Bardzo bym chciała – i tego życzę Romkowi – aby udało się mu znaleźć w wielkim finale. Myślę, że to już będzie jego wielkim sukcesem – dodaje opiekunka Kwiatkowskiego.

Bieg z udziałem zawodnika OKS-u zaplanowany jest w czwartek. A dzień później w stolicy Kenii – Nairobi – odbędzie się rywalizacja o medal MŚ do lat 18 z udziałem innego reprezentanta OKS-u – Aleksandra Wiącka, który weźmie
udział w biegu na dystansie 2000 m z przeszkodami. Trzymajmy więc kciuki za dobry występ naszych lekkoatletów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.