Niczym Feniks z popiołów

To już nie jest ten sam szpital co kiedyś! – podkreślają pacjenci Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy CKMP w Otwocku. Przez ostatnie 10 lat placówka diametralnie zmieniła swoje oblicze, stając się jednym z najnowocześniejszych centrów medycznych w Polsc.

ARTUR KUBAJEK

Okazją do podsumowania ostatniej dekady było obchodzone w czerwcu 10-lecie pracy Mieczysława Błaszczyka na stanowisku dyrektora szpitala. To pod jego czujnym okiem i dzięki zaangażowaniu załogi szpital im. Grucy rozwija się, inwestuje w nowoczesny sprzęt i buduje kolejne obiekty.

Warunki urągały nowoczesnej medycynie
– 10 lat temu, obejmując stanowisko dyrektora i oglądając szpital, zażartowałem, że mamy piękny, śliczny wręcz las sosnowy wokół szpitala, natomiast trudno doszukać się budynków spełniających wymogi stawiane nowoczesnym placówkom medycznym – wspomina dyrektor Błaszczyk. – Wiedziałem,
że szpital dysponuje dobrą kadrą medyczną. Największy problem tkwił natomiast w tym, że ta kadra pracowała w warunkach urągających nowoczesnej medycynie – podkreśla dyrektor.

Wieloletni brak środków na remonty spowodował, że baza lokalowa i techniczna szpitala uległa zniszczeniu. Nie zadbano także o rozbudowę bazy diagnostycznej, pracowano na starej aparaturze, zarówno laboratoryjnej, jak i do diagnostyki obrazowej.

– Wynik był taki, że starymi polonezami, służącymi jako karetki, rozwoziliśmy naszych pacjentów na badania diagnostyczne do innych ośrodków warszawskich. Bloki operacyjne z lat 50., wykończone glazurą odpadającą ze ścian, wyposażone w sterylizatory wodne, podłogi z popękanym lastriko, drewniane drzwi z odpadającą farbą, brak sal do przygotowania chorego do operacji. Taki to był obraz szpitala z pierwszej dekady tego stulecia – wspomina Mieczysław Błaszczyk.

Dekada zmian

– Postanowiliśmy razem z załogą, że stworzymy nowoczesny szpital. Powstał plan dostosowania placówki do rozporządzenia ministra zdrowia z 10 listopada 2006 roku w sprawie wymagań, jakie powinny spełniać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej – mówi dyrektor Błaszczyk.

I tak pierwszą komórką organizacyjną, która powstała od podstaw, była centralna sterylizacja z zachowaniem strefy brudnej i czystej. Kolejnym działaniem była rozbudowa diagnostyki obrazowej. – Zainstalowaliśmy tomograf komputerowy, a do szpitala dwa razy w tygodniu docierał mobilny rezonans. Przebudowaliśmy i zmodernizowaliśmy blok operacyjny w budynku głównym szpitala z siedmioma nowocześnie wyposażonymi salami operacyjnymi. Zmodernizowany został też kolejny blok operacyjny przy oddziale leczenia zapaleń kości. Istniejącą salę kinową również przebudowaliśmy, uzyskując kolejne trzy sale operacyjne oraz szatnię dla pracowników, stworzyliśmy OIOM oraz salę pooperacyjną – wylicza dyrektor Błaszczyk. W ramach zaplanowanych działań przebudowano również przyszpitalną Przychodnię Specjalistyczną i Izbę Przyjęć Ostrego Dyżuru oraz wyremontowano wszystkie oddziały (kliniki), gdzie ostatnim etapem prac jest
instalacja węzłów sanitarnych w salach chorych.

Dzięki przeprowadzonej modernizacji obecnie szpital im. Grucy oferuje swoim pacjentom 13 nowoczesnych sal operacyjnych, 20-łóżkowy oddział pooperacyjny i sześciołóżkowy oddział intensywnej terapii. W 2016 roku zakończono rozbudowę i modernizację zakładu diagnostyki obrazowej, dzięki której szpital dysponuje pięcioma nowoczesnymi cyfrowymi aparatami rentgenowskimi, dwiema pracowniami rezonansu magnetycznego, pracownią tomografii komputerowej wyposażoną w 320-rzędowy tomograf komputerowy oraz wyposażonymi w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny pracowniami USG.

W programie modernizacyjnym nie pominięto pomocniczych komórek, których działalność jest niezbędna do pracy nowoczesnego szpitala. Poza centralną sterylizatornią prze- budowano m.in. laboratorium, aptekę szpitalną i kuchnię. Zmodernizowano i wyremontowano infrastrukturę techniczną (wodociąg, kanalizację, zasilanie elektryczne) i drogową szpitala.

W ramach rozbudowy placówki powstało wiele nowych obiektów, m.in. budynek rejestracji pacjentów do szpitala, wielopoziomowy parking pracowniczy, magazyn odpadów medycznych i nowoczesny 126-łóżkowy budynek rehabilitacji leczniczej.

– Dzięki tej ostatniej inwestycji możemy realizować ideę, która przyświecała nam od dawna, gdzie chory wymagający rehabilitacji bezpośrednio po zakończeniu leczenia w jednym z oddziałów ortopedycznych jest przenoszony do naszego Centrum Rehabilitacji i opuszcza nas w pełni sprawny – podkreśla szef szpitala im. Grucy.

Szpital leczy i kształci
Otwocki ośrodek ortopedyczny jest szpitalem klinicznym Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Nieprzypadkowo więc program modernizacji objął swoim zakresem również zaplecze dydaktyczne. Zmodernizowano aulę wykładową im. prof. Malawskiego oraz dwie kliniczne sale konferencyjne: imienia prof. Wierzejewskiego i imienia prof. Orłowskiego.

– Przywiązujemy dużą wagę do kształcenia młodych lekarzy. W 2007 roku było u nas siedmioro rezydentów, teraz mamy ich ponad 40. Każdego roku w różnego rodzaju kursach organizowanych w szpitalu, zarówno doskonalących, jak i przygotowujących do egzaminów specjalistycznych, uczestniczy około tysiąca ortopedów – przyznaje Mieczysław Błaszczyk.

Lekarze ze szpitala im. Grucy uczestniczą w wielu krajowych i zagranicznych zjazdach i konferencjach. Sami również organizują międzynarodowe sympozja i konferencje. – Dzięki licznym kontaktom naszej kadry z ośrodkami zagranicznymi nasi młodzi lekarze uczestniczą w kursach i szkoleniach w czołowych ośrodkach ortopedycznych świata, m.in. w Europie i Stanach Zjednoczonych – podkreśla dyr. Błaszczyk.

Szpital prowadzi także kursy nie tylko dla polskich ortopedów traumatologów, ale również dla cudzoziemców. Uczestniczy w nich kadra medyczna m.in. z byłych krajów Związku Radzieckiego, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, a obecnie jesteśmy w trakcie nawiązywania współpracy ze szpitalami z Chin.

Skąd na to pieniądze?
Realizacja planu modernizacyjnego szpitala nie byłaby możliwa bez pieniędzy. – Przygotowaliśmy liczne projekty, które zyskały pozytywną ocenę instytucji dysponujących funduszami unijnymi, a także budżetowymi, m.in. Ministerstwa Zdrowia czy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa. Z sukcesami występowaliśmy także o pozyskanie środków na termomodernizację do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – mówi Mieczysław Błaszczyk. Szpital nawiązał także współpracę z Fundacją Polsat, która współfinansowała przebudowę dawnej sali kinowej na blok operacyjny na potrzeby ortopedii dziecięcej.

Wyższe standardy
Prowadzona rozbudowa, prace modernizacyjne i zakupy aparatury medycznej pozwoliły na zwiększenie efektywności pracy szpitala, podniesienie jakości świadczonych usług i zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta. Zostało to potwierdzone uzyskanym w sierpniu 2015 roku Certyfikatem Akredytacyjnym Ministra Zdrowia i uzyskanymi w styczniu 2016 roku certyfikatami ISO 9001:2015 i ISO 14001:2004, przyznanymi przez jednostkę notyfikowaną AFNOR Certification.

– Minione lata mojej pracy to ciągła budowa i reorganizacja, której efekty widzą przede wszystkim nasi pacjenci. Natomiast moim największym marzeniem jest by ten szpital stał się jednym z wiodących ośrodków ortopedycznych w Polsce i tę pozycję utrzymał przez najbliższe lata – mówił w jednym z wywiadów udzielonych w 2015 roku dyrektor Mieczysław Błaszczyk. Jak się okazuje, na spełnienie marzeń nie trzeba było długo czekać.

W maju 2017 roku szpital zajął I miejsce w „Rankingu Wprost Szpitale 2017” w kategoriach: Najlepsze Szpitale Ortopedyczne, Chirurgia Kręgosłupa, Procedury Medyczne i Rehabilitacja.

To jeszcze nie koniec
Obecnie szpital planuje dalszą rozbudowę, w ramach której ma powstać nowoczesna baza kliniczna innych specjalności zabiegowych wraz z nowoczesną infrastrukturą naukowo-dydaktyczną. Ostatecznie powstanie nowoczesny ośrodek naukowo-dydaktyczny, w którym możliwe będzie prowadzenie działalności klinicznej, naukowej i dydaktycznej zgodnie z osiągnięciami wiedzy medycznej i najwyższymi standardami jakościowymi. Powstanie ośrodek mogący uczestniczyć w kompleksowym przygotowywaniu osób do wykonywania zawodu medycznego i kształceniu osób wykonujących ten zawód. n

Materiał powstał przy współpracy z SPSK im. prof. Adama Grucy CKMP w Otwocku

2 komentarze do “Niczym Feniks z popiołów

 • 20 lipca 2017 o 10:53
  Permalink

  miło poczytać, że coś się komuś udało, brawo! jak widać, brak udziału władz Otwocka może zdecydowanie pomóc, nie przeszkodzić, świetna reklama…

  Odpowiedz
 • 12 października 2017 o 16:56
  Permalink

  To najlepszy przykład w POlsce jak dobrze zarzadzać. Wzór dla wielu innych,totalnie bezradnych ! Pan Dyrektor Mieczysław Błaszczyk jest przykładem Wizjonera z dużym talentem zjednywania sobie personelu i pacjentów. Gdybym jeszcze raz musiała trafić z problemami ortopedycznymi to tylko do Otwocka! Poza profesjonalizmem lekarzy cenię sobie Ich stosunek do Pacjenta i otoczenie w jakim przebywam. Zankomite Centrum Rehabilitacji – świetne warunki w pokojach i salach ćwiczeń.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.