Warszawskie Mosty albo Skanska

Kierowcy pewnie już odliczają dni do otwarcia nowego mostu przez rzekę Świder. W tym tygodniu powinniśmy poznać wykonawcę, który go wybuduje. Rozpoczęcie prac budowlanych jeszcze w wakacje jest jednak realne.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Most w ul. Kołłątaja (na zdjęciu) zostanie odciążony, jak powstanie drugi łączący po stronie Otwocka ul. Jana Pawła II z ul. Sikorskiego w Józefowie

Choć sezon inwestycyjny w pełni, znaleźli się chętni do wybudowania drugiej przeprawy przez Świder. Most połączy Otwock i Józefów, a kierowcy nie będą już stać w korkach.

Oferty na przetarg ogłoszony przez Zarząd Dróg Powiatowych można było składać do 5 lipca. Wpłynęły dwie, które złożyły firmy: Skanska i Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty. Obie spełniły kryterium, jeśli chodzi o cenę. Podane kwoty są niższe od tych, jakie władze powiatu zaplanowały na realizację pierwszego etapu prac, czyli 10 mln zł.

Jak udało się nam ustalić, korzystniejszą cenę zaproponowały Mosty (ponad 9 mln zł) i to ta firma jest o krok od podpisania umowy na realizację inwestycji. Musi jednak uzupełnić pewne formalności, do czego została już wezwana. Ma na to czas do połowy tego tygodnia. Jeśli postawione przed nią warunki zostaną spełnione, przetarg będzie rozstrzygnięty. W przeciwnym wypadku powiat wybierze ofertę firmy Skanska.

– Myślę, że nie powinno być komplikacji, i mam nadzieję, że uda się podpisać umowę – mówi w rozmowie z „Linią” wicestarosta Paweł Rupniewski. Można się spodziewać, że w tym tygodniu przetarg zostanie rozstrzygnięty i dowiemy się, która firma wybuduje most na Świdrze. Wicestarosta po rozmowie z dyrektorem ZDP Markiem Płaczkiem prognozuje, że jeśli załatwianie wszystkich formalności dalej będzie tak sprawnie przebiegało to
z końcem lipca będzie można podpisać umowę. A to oznaczała, że przekazanie placu budowy nastąpi w ciągu trzech dni od dnia zawarcia umowy, a roboty rozpoczną się w ciągu pięciu dni od daty podpisania protokołu przekazania terenu budowy, czyli w pierwszych dniach sierpnia.

Przypominamy, że całą inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy przetarg, który ma być teraz rozstrzygnięty, dotyczy budowy mostu przez rzekę Świder bez wyposażenia obiektu, budowy muru oporowego pod wiaduktem drogi wojewódzkiej nr 721, przebudowy sieci gazowej, urządzeń telekomunikacyjnych, wykonania nasypów przy obiekcie oraz wycinki drzew.

Z przygotowanego projektu umowy wynika, że prace te wykonawca będzie zobowiązany wykonać do 10 grudnia br. Na przyszły rok zaplanowano budowę dróg dojazdowych po stronie Otwocka i Józefowa oraz zjazdów z mostu.

6 komentarzy do “Warszawskie Mosty albo Skanska

 • 20 lipca 2017 o 16:07
  Permalink

  To wspaniała wiadomość dla wszystkich mieszkańców Powiatu Otwockiego.

  Dziękuję za zgodne i merytoryczne dyskusje wszystkim uczestnikom tego zadania tak bardzo potrzebnego miastu Otwock.

  Marek Leskiewicz
  Radny Miasta Otwocka

  Odpowiedz
  • 10 sierpnia 2017 o 21:00
   Permalink

   Po 15 latach wreszcie będziemy mieli most, dziękuję Panu Ministrowi Jerzemu Kwiecińskiemu za pomoc i poparcie tej potrzebnej inwestycji w Powiecie Otwockim.

   Marek Leskiewicz
   Radny Miasta Otwocka

   Odpowiedz
 • 21 lipca 2017 o 19:37
  Permalink

  Ten most to będzie kompletna katastrofa. Korki będą jeszcze większe.

  Wspomnicie moje słowa za kilka lat, jak most zostanie otwarty i jeszcze więcej osób przesiądzie się do swoich samochodów.

  Odpowiedz
   • 25 lipca 2017 o 12:44
    Permalink

    generalnie jest w tej wypowiedzi pewien sens, problem z dojazdami, czas stania w korku sprawia, ze czesc wlascicieli samochodow pozostawia je w Otwocku i jedzie dalej np. pociagiem, latwiejszy dojazd sprawi, ze czesc z nich moze zdecydowac sie pojechac samochodem; problem jest chyba jednak bardziej zlozony – budowa autostrady, rozbudowa i modernizacji linii kolejowej, polityka zmniejszania liczby miejsc parkingowych i rychły wzrost opłat za parkowanie w Warszawie… podsumowując te wywody – na dwoje babka wróżyła, albo będzie lepiej, albo gorzej, pożyjemy, zobaczymy 🙂

    Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2017 o 20:58
  Permalink

  Po 15 latach wreszcie będziemy mieli most, dziękuję Panu Ministrowi Jerzemu Kwiecińskiemu za pomoc i poparcie tej potrzebnej inwestycji w Powiecie Otwockim.

  Marek Leskiewicz
  Radny Miasta Otwocka

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.