Dobre rady na upały

Badania dowodzą, że ciało dziecka nagrzewa się od trzech do pięciu razy szybciej niż ciało dorosłego człowieka. Pamiętajmy o tym, zabierając maluchy do samochodu, i zapewnijmy im bezpieczeństwo.

FILIP PYTLAWSKI

Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ pocą się one mniej niż dorośli, a co za tym idzie – ich ciała gorzej przystosowują się do wysokich temperatur

Trwa okres wakacyjnych upałów, które doskwierają także kierowcom i pasażerom.

Co jakiś czas docierają do nas tragiczne doniesienia o ofiarach gorąca, więc ostrzeżenia warto powtarzać, choć są pozornie oczywiste.
Na wysoką temperaturę powietrza powinni szczególnie uważać kierowcy, ponieważ wpływa ona negatywnie na zdolność do prowadzenia samochodu, powodując u kierowcy zmęczenie, osłabienie koncentracji i wydłużenie czasu reakcji. Kiedy jest gorąco, trudno też o głęboki sen, a niewyspanie pogarsza zdolność prowadzenia samochodu. Upał może także niekorzystnie wpływać na emocje kierowcy, a nerwy zawsze są złym doradcą.

Niebezpieczne jest samo przebywanie w rozgrzanym samochodzie i nie powinno się w nim pozostawiać zwłaszcza dzieci oraz zwierząt, które nie mogą same wydostać się z pojazdu w razie potrzeby. Nie ma znaczenia, że wychodzimy tylko na chwilę – każda minuta spędzona w nagrzanym aucie to dla nich zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ pocą się one mniej niż dorośli, a co za tym idzie – ich ciała gorzej przystosowują się do wysokich temperatur. W dodatku najmłodsi szybciej się odwadniają. Tymczasem w upalne dni wnętrze samochodu szybko może nagrzać się do 60°C.

– Jeśli zauważymy, że w zaparkowanym aucie znajduje się dziecko, w pobliżu zaś nie można odnaleźć właściciela samochodu, należy wybić szybę i wyciągnąć je, a następnie wezwać pogotowie albo od razu zadzwonić pod numer alarmowy 112. Szybka interwencja może ocalić życie – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak radzić sobie ze skutkami działania letniego słońca? Przed rozpoczęciem jazdy samochodem należy go przewietrzyć, a następnie korzystać z klimatyzacji. Trzeba zachować przy tym rozsądek, ponieważ zbyt duże różnice temperatur mogą sprzyjać przeziębieniom.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.