Mieszkańcy dostaną aplikacje

Dzięki specjalnym aplikacjom mobilnym każdy mieszkaniec będzie miał łatwiejszy dostęp do informacji turystycznych, do załatwienia spraw w urzędzie czy sprawdzenia jakości powietrza. Otwock razem z innymi gminami metropolii warszawskiej przygotuje je w ramach projektu Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Wystarczy, że masz smartfona albo inne urządzenie mobilne, i będziesz mógł bezpłatnie skorzystać z aplikacji. Otwock zadeklarował udział w trzech częściach projektu, które ułatwią dostęp do przestrzeni publicznych, turystyki i ochrony środowiska.

Pierwsza z nich ułatwi poruszanie się po urzędach, pokieruje do odpowiedniego okienka czy zdalnie pobierze numerek. Dodatkowo będzie połączona z bazami danych aktualności w gminie, aby przesyłać mieszkańcom różnego typu komunikaty, np. ostrzeżenia, informacje o wydarzeniach kulturalnych, sportowych itp. Druga zakłada stworzenie wspólnej bazy danych o atrakcjach turystycznych wraz z mechanizmem dokonywania automatycznych tłumaczeń na minimum cztery języki obce. Dostarczy danych o ofercie kulturalnej, gastronomicznej i sportowej.

Aplikacja e-środowisko zakłada stworzenie systemu zbierania i przetwarzania w czasie rzeczywistym danych dotyczących jakości powietrza: PM10, PM2,5, NO2 CO, O3, parametrów meteorologicznych takich jak prędkość wiatru, opad atmosferyczny, wilgotność względna powietrza, ciśnienie atmosferyczne, natężenie i struktura ruchu, średnia prędkość pojazdów oraz natężenie hałasu.

W ramach projektu zostaną zainstalowane też nadajniki i sensory. Wszystko będzie powiązane ze stroną internetową i bazą danych miasta, tak aby mieszkańcy i przyjezdni mieli dostęp do tych informacji. Tak samo jak i do informacji z pozostałych 25 gmin, które wzięły udział w projekcie. Oprócz Otwocka z naszego powiatu w programie będzie uczestniczył Karczew.

Liderem projektu jest Warszawa. Porozumienia z gminami zostały już podpisane, wkrótce będzie złożony wniosek o dofinansowanie projektu. Całość warta jest ponad 70 mln zł, z czego unijna dopłata ma wynieść 80 proc. kwoty. Projekt będzie realizowany do końca 2022 roku. Program ma kosztować Otwock ok. 200 tys. zł. Miasto będzie płacić przez cztery lata, w transzach po 50 tys. zł rocznie. Rada miasta na sesji 13 lipca, większością głosów wyraziła zgodę na zawarcie umowy z Warszawą na realizację tego projektu.

  • Robert says:

    Czy to jest naprawde to, co ta miescina najbardziej potrzebuje ????

One thought on “Mieszkańcy dostaną aplikacje”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl