Pożyczą 17 mln zł

Otwock zadłuży się na 17, a nie jak pierwotnie planowano, 15 mln zł. Radni zdecydowali, że kredyt zaciągnięty będzie w banku, nie zaś, jak proponował prezydent, poprzez emisję obligacji.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Potrzeba zaciągnięcia kredytu jest pilna. W miejskiej kasie robi się pusto, a sezon inwestycyjny w pełni. – Aktualnie na koncie urzędu miasta jest ok. 10 mln zł – poinformował na sesji rady miasta prezydent Zbigniew Szczepaniak. – To są pieniądze, które przychodzą i zaraz wychodzą, to nie są wolne środki.

To wszystkie pieniądze, jakie mamy. Inwestycje są realizowane i zaczynają spływać faktury do zapłacenia – dodała skarbniczka Iwona Lech. Przypomnijmy, że w tym roku rada miasta zapisała w budżecie ponad 150 inwestycji. O tym, że w tym roku miasta nie ominie zaciągnięcie kredytu, mówiło się już przy projekcie budżetu pod koniec 2016 roku. Został on wpisany do budżetu przyjętego przez radnych, ale na niższą kwotę 15 mln zł. W trakcie roku prezydent zaproponował 17 mln zł, na co planował wziąć obligacje zamiast kredytu. Otwoccy radni nie zgodzili się jednak na to rozwiązanie.

– Chciałem wziąć obligacje, bo są one dużo łatwiejsze w pozyskaniu i bardziej elastyczne. Koszt pieniądza jest podobny. Aczkolwiek można wówczas negocjować. A w przypadku kredytu nie ma takiej możliwości. Robimy przetarg, wygra jakiś bank i nie mamy o czym dyskutować – wyjaśnia w rozmowie z „Linią” Zbigniew Szczepaniak.

Radni, zanim przyjęli uchwałę o zaciągnięciu kredytu w wysokości 17 mln zł, poprosili prezydenta o harmonogram inwestycji z rozpisaniem, co zostało już sfinalizowane, a za co miasto musi jeszcze zapłacić. Tuż przed głosowaniem zmienili uzasadnienie do uchwały kredytowej, tak aby uszczegółowić, co ma być zrealizowane za pieniądze z kredytu. Radny Krzysztof Kłósek zgłosił wniosek, aby dopisać do zaproponowanego przez prezydenta uzasadnienia następujące zdania: „Koncepcją rady miasta jest przeznaczenie całości kwoty pochodzącej z kredytu na inwestycje, co pozwoli na wykonanie szeregu zadań poprawiających stan infrastruktury w Otwocku. Powodem zaciągnięcia kredytu jest także bardzo niski poziom wykonania sprzedaży mienia gminy ze strony prezydenta”. – Żeby mieszkańcy wiedzieli, dlaczego zadłużamy miasto na 17 mln zł – mówił Kłósek. Jego wniosek został przyjęty.

Wcześniej w uzasadnieniu uchwały możemy przeczytać, że zaciągnięcie kredytu w wysokości 17 mln zł jest niezbędne w związku z planowanym deficytem w budżecie miasta uchwalonym na 2017 rok. Źródłem spłaty kredytu będą dochody własne miasta, czyli udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych. Spłata rat kapitałowych zaciągniętego kredytu nastąpi w latach 2019-2027, a odsetek – w latach 2017-2027 i zostanie pokryta z dochodów własnych miasta.

2 komentarze do “Pożyczą 17 mln zł

 • 27 lipca 2017 o 12:04
  Permalink

  PISssssssssssss
  Może by stworzyli w OTW strefę przemysłową o powierzchni kilkudziesięciu hektarów. Inwestorzy na pewno się znajdą. Pomyślcie młotki o zwiększeniu przychodów, ale nie przez tępe podnoszeni podatków a zwiększenie bazy firm. Ale czy panowie super hero radni wiedzią o co chodzi jak oni nigdy nie pracowali na swoim….

  Odpowiedz
 • 29 lipca 2017 o 23:42
  Permalink

  Planowany deficyt ? Aha, teraz jestem juz spokojny, haha.

  A niezaleznie od tego, to ten „pan” Szczepaniak
  MUSI ODEJSC. I to jak najszybciej.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.